Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • 37 knižních tipů na příběhy, ve kterých řádí draci

37 knižních tipů na příběhy, ve kterých řádí draci

Tipy na knihy s draky

Schválně, když se řekne fantasy, jaky tvor se vám vybaví jako první? Rozhodně drak! A proto jsem se rozhodla dnes zabrousit do větší dávky knižních tipů, které ať již obsahují draka a nebo jsou draci jejich ústředním motivem. Tak pojďte si vybrat příběh, ve kterém chcete prožít to své příští dobrodružství.

V tomto přehledu naleznete opravdu veliké množství tipů na knihy s draky. Jak si jistě všimnete, nejedná se pouze o knižní novinky, ale spousta zmíněných knih je také z období mého čtecího mládi a jelikož skvěle fungují bazary a antikvariáty, neváhala jsem zapojit i tyhle své vybrané kousky, které už běžně v obchodech nenajdete. Většinu knih jsem četla nebo je mám zrovna vyhlídnuté ke čtení, některé jsem ovšem přidala také na doporučení svých přátel. Doufám, že i vy zde naleznete tu pravou dračí knihu právě pro vás.

Jelikož je těch knižních tipů tentokrát tolik, rozhodla jsem se je rozdělit do čtyř postupně jdoucích kategorií. Pokud hledáte něco konkrétnějšího, můžete přeskočit na požadovanou část v následujícím rozcestníku:

Tak směle do objevování nových knih!


Knihy s draky pro děti


Tea Orsi – Velká kniha dračích legend

Tea Orsi – Velká kniha dračích legend

Rok prvního vydání: 2022
Nakladatelství: Drobek
Zakoupit knihu

Drak nebyl jenom v našem Brně, ale všemožně po světě. Skrze tuto naučnou encyklopedii pro děti se tak vypravíme za legendami o dracích napříč zeměkoulí. Pestrobarevné ilustrace na každé straně a jednoduchý příběh nezabíhající do detailů jsou příhodně zvolené pro malé čtenáře a posluchače vyprávění svých rodičů před spaním.

Nakoukneme po celé Evropě, nejprve do Španělska pro legendu o svatém Jordim. Nechybí ani Portugalsko, Francie, Itálie, Skandinávie a další. A samozřejmě vytáhneme paty také od „nás“ do Indie, Číny, Japonska nebo do Peru. Tušili jste, že i v Americe mají draky?

Ukázka z knihy Velká kniha dračích legend


Cressida Cowell - Jak vycvičit draka

Cressida Cowell – Jak vycvičit draka

Rok prvního vydání: 2007
Série: Škyťák Šelmovská Štika III. (1)
Nakladatelství: Fragment, Slovart
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Když jste vikingem, neznamená to automaticky, že budete hrdinou, kterého bude mít každý v úctě. Své o tom ví Škyťák, před kterým je ten nejdůležitější úkol chytit a vycvičit draka. Jenže když se vydá na lov do jeskyně, aby ze tmy uloupil svoji budoucnost, skončí s malým bezzubým dráčkem. Nikým hrozivým. Jak se z něj teď jen může stát obávaný bojovník?

Asi si říkáte, že této knižní sérii nemusíte věnovat pozornost – vždyť jste viděli ten animák, který příběhy Bezzubky a Škyťáka tak poutavě vypráví. Ale dál od pravdy být nemůžete, protože tento Škyťák je jiný a nejen vaše ratolesti, ale také vy propadnete těmto drakům. Kniha je navíc doplněna o ilustrace samotné spisovatelky.


Michael Ende – Nekonečný příběh

Michael Ende – Nekonečný příběh

Rok prvního vydání: 1987
Nakladatelství: Albatros
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Jak se říká, jsou to knihy, díky kterým prožíváme velká dobrodružství s ještě většími hrdiny a nejinak to má Bastián. Ačkoliv ve svém světe čelí svým vrstevníkům, uniká z reality skrze stránky knihy do světa Fantazie, kde společně s Átrejem se setkává s mnohými neuvěřitelnými bytostmi, s kterými prožívá nejkouzelnější a zároveň nejděsivější a nejodvážnější pouť.

A mezi těmi bytostmi je také drak, jehož šupiny cítí pod svými prsty. Kniha vyšla na Slovensku také v nádherné ilustrované podobě a případně si Nekonečný příběh můžete užít také ve filmovém zpracování, který i přes svůj rok vydání 1984 stále dokáže diváky ohromit.


Troon Harrison – Zimní drak

Troon Harrison – Zimní drak

Rok prvního vydání: 2024
Nakladatelství: Portál
Zakoupit knihu

Každý rok přilétají zimní draci a na svých křídlech přinášejí chlad, mráz a sníh. A pak, když se blíží jaro, zase odletí pryč a vezmou si s sebou zimu pryč. Jenže tentokrát, když se rozhodli odletět, zima stále zůstávala přítomna. Chlad se v takových chvílích vkládá lidem do srdce, protože není co jíst a strach ze strádání ukrádá lidskou vřelost.

Zimní drak je plně ilustrovaná kniha, kde na žádné stránce nechybí doprovodný obrázek. Draci jsou zde klíčovým prvkem, takže se na stránkách ukazují rádi a často. Ačkoliv svým strádáním a ponurou atmosférou mi kniha nepůsobí jako vhodná pro nejmenší, přeci jen nese důležité poselství – postavit se svým problémům čelem a hlavně pomáhat druhým, ať jsou naše předsudky jakékoliv.


George R. R. Martin – Ledový drak

George R. R. Martin – Ledový drak

Rok prvního vydání: 2008
Nakladatelství: Triton, Argo
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Adara se narodila s netradičním darem, polibkem zimy. Když přišla na svět v těch nejkrutějších mrazech, získala schopnost dotknout se všech těch zimních stvoření, kterým dotek běžného člověka ubližoval. A když přilétají na zimu ledoví draci, najde si cestu i k nim.

Na první pohled kouzelná pohádka, do které se posléze vkrade také válka a její krutost. Proti sobě tu stojí ledoví a ohniví draci, takže počtení spíše pro starší čtenáře. Kniha u nás vyšla ve dvou bohatě ilustrovaných vydání od Luise Roya a Yvonne Gilbert.

Ukázka ve formátu PDF zde.


Knihy s draky pro mládež


Tereza Janišová – Erilian: Město čarodějů

Tereza Janišová – Město čarodějů

Rok prvního vydání: 2010
Série: Erilian (1)
Nakladatelství: XYZ
Zakoupit audioknihu

Město Erilian je čarodějné. Magie je protkaná lidmi i magickými stvoření a právě mladá čarodějka Kiara tuto tajuplnou vědu studuje na Univerzitě magických věd. A že to rozhodně nemusí být jen zábava, ale občas pěkná dřina, pocítí velmi rychle na vlastní kůži.

Série Erilian se odehrává v kouzelném světě, jehož nedílnou součástí jsou také draci, kteří se více či méně proplétají jednotlivými díly. Nutno podotknout, že tohle je debutující kniha a série české spisovatelky Terezy Janišové, která vás vezme do vyprávění tří příběhů postupně jdoucích za sebou, kdy se ohlédneme za dobrodružstvími babičky, matky a dcery, což je pro sérii zcela atypické.


Colleen Houck – Tygrovo prokletí

Colleen Houck – Tygrovo prokletí

Rok prvního vydání: 2012
Série: Tygří sága (1)
Nakladatelství: CooBoo

Když si Kelsey shání letní brigádu, ještě netuší, že pracovat v cirkuse nebude ten největší zážitek v jejím životě. Potká tam totiž bílého tygra Dhirena, o kterého se má starat, a kterému tak moc přeje návrat do divočiny. A jako by dívku vyslechl vesmír, protože Dhiren má být převezen do rezervace v Indii a Kelsey jako jeho pečovatelka jej může do nového bydliště doprovodit a dohlédnout na bezpečný převoz.

Jestliže hledáte kouzelné vyprávění pohlcující vás do indické kultury a mysticizma, vsaďte na Tygrovo prokletí. Tygr totiž není tak úplně tygr a Kelsey bude pomáhat zlomení kletby. A ačkoliv draci nejsou stěžejním motivem, určitě se jich v téhle knižní sérii také dočkáte.


Julie Kagawa – Zkouška věrnosti

Rok prvního vydání: 2014
Série: Talon (1)
Nakladatelství: Fragment
Recenze

Lidé po staletí naháněli draky, decimovali jejich počty a vyprávěli si oslavné legendy o udatném svatém Jiřím a dalších, aby motivovali lidí v téhle nelítostné válce. Není divu, když draci místo boje se rozhodli pro nejlepší řešení své záchrany – skrýt se. Převzít podobu lidí, vmísit se a chovat jako oni. Jenže řád svatého Jiří stále existuje a jeho cílem je jediné – vyhubit tento druh z povrchu zemského.

Doslova a do písmene dračí dobrodružství, zobrazující odvěké nepřátele. Zažijeme všechen ten strach a nenávist skrze Ember, hlavní hrdinku, která i přes nelítostný osud dokáže milovat. A dokáže své srdce poslat rovnou dvěma chlapcům. Kterého si vybere… jestli tohle nahánění přežije?


Rachel Hartman – Serafína: Příběh draků

Rachel Hartman – Příběh draků

Rok prvního vydání: 2013
Série: Serafina (1)
Nakladatelství: Fragment

Ve světě panuje křehký mír mezi lidmi a draky. A když je nalezeno tělo lidského prince, jeho neobjasněná smrt je připisována právě odvěkým nepřátelům, drakům. Je možné ještě tohle nastavené příměří udržet nebo je slunečným dnům konec a nastane válka?

Příběh, který vás opět unese do světa, kde vedle sebe žijí draci a lidé bok po boku. To vše také díky tomu, že na sebe mohou vzít lidskou podobu, a tak není divu, když je potkáte na nedělní mši nebo třeba na tanečním bále. Tentokrát se totiž neocitáme v přítomnosti, ale v historickém období renezance, takže vše získá takové pohádkovější obrysy.


Sophie Jordan – Drakie

Sophie Jordan – Drakie

Rok prvního vydání: 2012
Série: Drakie (1)
Nakladatelství: CooBoo

Ačkoliv draci už dávno zanikli, přeci jen po sobě zanechali ve světě stopu. To jsou draki a drakie, kteří nesou zajímavé schopnosti po svých předcích. Jacinda je ovšem i mezi drakiemi výjimečná. Má totiž schopnost dštít oheň, což se nevyskytlo již mnoho generací. Je potřeba ji chránit za každou cenu, ale mladá dívka touží po svobodě.

Další knižní příběh z období, kdy byli populární draci v lidské podobě, kteří se dokázali proměnit také do své ještěří formy. Jak dopadne mladá Jacinda, v boji proti celému světu, který touží její druh vyhladit? Má právo na svůj život? Svobodu? Na lásku?


Patrick Ness - Dračí plamen

Patrick Ness – Dračí plamen

Rok prvního vydání: 2023
Nakladatelství: #booklab
Recenze | Zakoupit knihu

Když si Sářin otec najme na práci na poli draka, samozřejmě že na sebe nechá ukázat prstem celou společnost. Drakům se přeci práce nenabízí, nejsou to přívětivá stvoření. Ale Sára to vidí jinak a tenhle tvor lopotící se na jejich poli ji zajímá. A zajímá ji o to víc, když začne mluvit o dávném proroctví.

Příběh plný proroctví, vražd, agentů FBI, děsivého kultu a samozřejmě s nějakým tím drakem z pera oceňovaného spisovatele Patricka Nesse, který se do knihy snažil protknout také témata moderní společnosti.


Kristina Hlaváčková – Dračí oči: Čarodějka

Kristina Hlaváčková – Čarodějka

Rok prvního vydání: 2014
Série: Dračí oči (1)
Nakladatelství: Fragment
Zakoupit knihu

Když se řekne princezna, co si představíte? Mladou načančanou dámu s vybranými způsoby, která se učí tančit, zpívat a dvorní etiketě? Tohle ovšem princezna Elena neměla nikdy v krvi a setkání s drakem ji navždy změní život. V krvi ji totiž koluje magie, kterou je potřeba naučit se ovládat, s čímž mohou pomoci jen elfové.

Když to není konec světa, tak je to školní docházka. Tedy vlastně není to to stejné? Každopádně v tahle kniha ukáže, že drak nemusí být jen urputný nepřítel, ale také skvělý kamarád.


Alison Goodman – Eon: Znovuzrození Dračího oka

Alison Goodman – Znovuzrození Dračího oka

Rok prvního vydání: 2009
Série: Eon(a) (1)
Nakladatelství: Jota

Být učedníkem jednoho z draků je nevýslovná pocta. Předchází tomu mnohaleté náročné studium šermu a dračí magie, které protřídí jen ty nejlepší mladíky, vhodné pro to být Dračím okem. Tohle studium a pozice je ovšem výhradně pro mužskou část populace, v čemž ovšem Eona, tedy teď pro jistotu Eon nevidím problém, protože tahle dívka si jde za svým cílem.

Pokud hledáte příběh, který je inspirován jinou kulturou než tou naší. Prostě tak trochu jiné draky s jinými kulisami, zkuste nakouknout na Eona, tedy Eonu, která vás zavede do světa inspirovaného Asií.


Marina Djačenko, Sergej Djačenko – Rituál

Marina Djačenko, Sergej Djačenko – Rituál

Rok prvního vydání: 2019
Nakladatelství: Fragment

Juta není zrovna typická princezna, žádná krasavice k pohledání. A Arman není pro změnu typický mladík, ale spíše drak, který má na princezny spadenu. Když se osudy těch dvou střetnou na pustém ostrově, kam Jutu drak odnese, je to začátek jejich tance a prastarého Rituálu.

Netradiční pohádka o drakovi a unesené princezně, kteří se utkají v nerovném „souboji“. Pátrání nejen po tajném proroctví, ale také v sobě sama otvírá prostor pro kouzelný příběh. Pokud jste viděli film inspirovaný touto knihou, vězte, že je jen inspirací.


Petra Machová – Dračí město

Rok prvního vydání: 2018
Série: Dračí město (1)
Nakladatelství: Host
Recenze | Zakoupit knihu

Ačkoliv je Jana zarytá introvertka, přeci jen se nechá vytáhnout kamarádkou ven. To ještě netuší, jak jí to převrátí život vzhůru nohama, když se pomalu začne měnit v ještěra. Ocas a křídla, to je jenom začátek jejího osudu, který má ovlivnit jednu prastarou utajenou rasu.

Další z řad příběhů, který se zaobírá myšlenkou dračí civilizace ukryté před lidským světem. Tentokrát ale hrdinka do toho světa proniká zcela netradičním způsobem, kdy se stává jednou z nich. Draci totiž koušou a rozšiřují své řady tímto netradičním způsobem, skoro jako upíři. A také jsou trošku volnějších mravů.


Robert Anthony Salvatore - Barva draků

R.A. Salvatore, Erika Lewis – Barva draků

Rok prvního vydání: 2022
Nakladatelství: Fragment
Zakoupit knihu

Porážkou draků nikdy nic skončit nemůže. Poražený se jednoho dne může vzchopit a zdrcující útok oplatit. A tak není divu, když dává král postavit opevnění patřičných rozměrů. Jenže pro ochranu lidí, pro udržování armády, obětuje vše. Lidé hladoví a temný středověk je příhodně označení doby, ve které se lidstvo ocitlo.

Kniha napsaná dvěma autory, kdy každý z nich si vzal za úkol vyprávět příběh jednoho ze dvou hlavních hrdinů. Pokud máte chuť zakusit středověk, ty krásné rytíře v zářivém brnění, majestátní draky, ale také trpící chudinu. Račte vstoupit. R.A. Salvatore je mimochodem také spisovatel, který má na svědomí Legendy o Drizztovi, takže tentokrát máte před sebou něco přizpůsobeno mladšímu čtenářstvu.


Knihy s draky pro dospělé


Rebecca Yarros - Čtvrté křídlo

Rebecca Yarros – Čtvrté křídlo

Rok prvního vydání: 2024
Série: Empyreum (1)
Nakladatelství: Fragment
Zakoupit knihu

Ačkoliv Violet by nejraději jen zažívala dobrodružství skrze stránky svých oblíbených knih, osud tomu chtěl jinak. Je uvržena do vojenské akademie, kde má podstoupit výcvik na dračího jezdce. Zdejší podmínky ovšem nejsou nic pro křehké květinky a jedinou cestou ven je smrt. Nemluvě o tom, že tady narazí na svého úhlavního nepřítele. Dokáže tohle Violet přežít?

Tuhle žhavou dračí fantasy očekávala spousta českých čtenářů, protože na zahraničních bookstagramech a booktocích strhávala opravdu veškerou pozornost a chválu. Kdo by se nechtěl ponořit do brutálního prostředí vojenské akademie mezi dračí jezdce, do krvežádající akce a špetky toho romantického koření.


Michaela Merglová - Píseň oceli

Michaela Merglová – Píseň oceli

Rok prvního vydání: 2019
Série: Píseň oceli (1)
Nakladatelství: Epocha
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Právě to, že Cuchenan pracoval jako otrok u kováře, mu dalo velmi cennou zkušenost do života. Když je totiž ze svých služeb propuštěn, vydává se do světa nalézt v něm své vlastní místo, přimotá se do cesty drakovi a toho nakonec i skolí. Díky této hrdinné události se mu tak dostane poct, o jakých nesnil ani v nejdivočejších snech.

Trojdílná série Píseň oceli od české spisovatelky se od draka a jeho skonu spíše odráží, hlavní postavou tak ale navždy zůstává právě drakobijce, který v povídkách za doprovodu barda zažívá mnohá dobrodružství. Na místě je odvaha, udatnost, ale také stydlivost či přílišné ohánění se za sukní, prostě co která z dvojice hlavních postav zrovna nabídne. První díl působí jako humorné dobrodružství, ale postupně přituhuje a v tom posledním už nás nečeká nic jiného než všudypřítomná smrt, která se jako pachuť táhne společně s válkou pustošící zem.


T.J. Klune – Dům v blankytně modrém moři

TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři

Rok prvního vydání: 2022
Nakladatelství: Fantom Print, conQueer
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Linus Baker je úředníček, který dohlíží na správné fungování sirotčinců pro speciální děti. Jeho razítko rozhodne, zda daný ústav může pokračovat ve své činnosti dál a nebo bude nadobro uzavřen. Je ve své práci tak dobrý, že si jej zavolá vedení a dá mu přísně tajný úkol, zhodnocení utajeného ústavu s těmi nejnebezpečnějšími dětmi.

Mnoho čtenářů hodnotí toto dílo jako feel-good, to hlavně díky jejímu rozvláčnému vyprávění, zkoumání a navazování nových vztahů. Řeší se zde ale také nevraživost lidí vůči těmto speciálním dětem. Mezi nimi naleznete třebas takovou trpaslici, vílu, zelený sliz a nebo třeba wyverna.


Samantha Shannon – Převorství u pomerančovníku

Samantha Shannon – Převorství u pomerančovníku

Rok prvního vydání: 2020
Nakladatelství: Host
Zakoupit knihu

Pojďte okusit to kousek z každého koutu světa a povolání, protože osudy těchto postav zahýbou s historií, která se právě píše. Dvorní dáma, která se snaží ochránit zranitelnou královnu bez následníka trůnu. Dívka, která se snaží ovládnout znalost dračího jezdce. Stárnoucí alchymista uvržený do vyhnanství. Nebo třeba šlechtic, který se má stát velvyslancem království draků. Ty všechny spojuje jediné, legenda o drakovi, který chtěl ovládnout svět, ale byl poražen a uvězněn. Jenže pokud na trůn neusedne královna berethentského rodu, dávné zlo se opět probudí. Jak si s touto blížící se hrozbou dokáží poradit?

Pokud chcete ochutnat jízdu na dračím hřbetě a draky v rozmanitých podobách, ať už ty létající, vodní a nebo oheň chrlící (a mnohé další známé variace), třeba vás zaujme Převorství u pomerančovníku. To navíc na draky nahlíží rozmanitými způsoby, ať už je bere jako své bohy nebo se jich zuřivě obává či dokonce je ve svých legendách označuje za zbabělce.


Tereza Kadečková – O dracích a lidech

Tereza Kadečková – O dracích a lidech

Rok prvního vydání: 2020
Nakladatelství: Golden Dog
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Když jsou u moci taková obávaná stvoření jako draci, je těžké uvěřit, že jednoho dne byli vystřídáni. Vlády se nakonec chopil Řád, fanatici s neochvějnou vírou zaměřenou proti měňavcům, kteří se na sebe neobávají vzít podobu i třeba právě draků. Ty je totiž potřeba mít pod kontrolou, ne-li dokonce vybít. Je fajn, když k tomu máte tak neporazitelné zbraně jako ty střelné, horkou novinku. Jenže Roderickovi se to vše nějak nezdá a začne pátrat po utajované pravdě okolo hnutí Řádu. Co jsou zač? A proč je jejich víra tak neochvějná?

Tereza Kadečková je známá pro své svižné a chytlavé knihy, které přečtete klidně na jeden zátah. Jsou to většinou příběhy odehrávající se na menším počtu stran, které ovšem dokážou obsáhnout snad i nemožné. Pokud hledáte dračí rychlovku, zkuste třeba její knihu O dracích a lidech. Mimochodem kniha O dracích a Sedmi navazuje právě na tento titul, ačkoliv v daleké budoucnosti.


Lynn Flewelling – Štěstí ve stínech

Lynn Flewelling – Štěstí ve stínech

Rok prvního vydání: 1999
Série: Noční běžci (1)
Nakladatelství: Fantom Print
Recenze

Když Seregil pomůže Alekovi uprochnout z vězení, jeho štědrost nekončí. Nabízí mu pomocnou ruku a dobrodružství prolínající celý život. Sám je totiž šlechtic a výborný šermíř, ale jeho dovednosti sahají také za hranice dne, kdy se vrhá do ulic města za tajnými zakázkami. Podaná ruka nabídne Alekovi více, než kdy zažil.

Velmi obsáhlá série, která vás zavane v průběhu dílů do různých koutů zdejšího světa. V tom třetím se podíváme do Seregilova rodiště, kam mu byl kdysi vstup zapovězen, ale okolnosti si žádají porušení pravidel. A právě v tomto díle vás čekají také draci a jejich kousnutí na rozličných místech!


John Gwynne – Stín bohů

John Gwynne – Stín bohů

Rok prvního vydání: 2022
Série: Krvopřísežní (1)
Nakladatelství: Host
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Když přišel Ragnarök, zanechal za sebou stovky mrtvých. Země jsou nasáklé krví bohů a ani lidé mezi sebou nedokážou najít smír a shodu. Svět se neustále mění, ale stále je nehostinné místo, kde válečnici Orce unesou syna, kde otrok Varg spřádá své plány pro pomstu sestry a štítonožka Elva, ta chce zabojovat o svůj vlastní osud, který doposud neměla plně ve svých rukou.

Hrdinské fantasy, které bere svoje základy z období udatných Vikingů a jejich mytologie. Ve zdejším světě už se sice běžně nepohybují bohové, vždyť Ragnarök je tak trochu smetl z povrchu zemského, ale lidé se špetkou božské krve si stále uchovávají schopnost přeměnit se v nelítostná monstra. Bestie, které je potřeba také odstranit.


Anthony Ryan – Oheň probuzení

Rok prvního vydání: 2018
Série: Draconis Memoria (1)
Nakladatelství: Host
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Válka už klepe na dveře a tak není divu, když mnozí vyráží do boje na rozmanitých liniích. Třeba taková Lizanne, agentka a nájemný vrah, který musí vyrazit na nepřátelské území pro získání tolik potřebných informací. Nebo podporučík Hilmore, který se svým Kovolodním křižníkem brázdí mořské hladiny s nebezpečným cílem. A co teprve zlodějíček Claydon, který byl jednoho dne odchycen a donucen vydat se do pustin pátrat po legendárním Bílém drakovi, jehož krev by mohla rozhodnou o výsledku války. Jejich cesty jsou trnité a výsledky nejasné.

Série Draconis Memoria vás zavede na jediný kontinent zdejšího světa, kde se vyskytují draci. Ti modří brázdí mořské hladiny, zelení si libují v lesní vegetaci, červení chrlí oheň a co teprve ti černí, kteří se vznesou nad město a srovnají jej se zemí. Fascinující je ovšem také systém využívání jejich krve obdařenými lidmi, jimž dodává po určitou dobu speciálních dračích schopností.


Eoin Colfer – Arcižár

Eoin Colfer – Arcižár

Rok prvního vydání: 2021
Nakladatelství: Fobos
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

A teď trochu do současnosti, které se dožil Vern, tedy dříve znám jako lord Arcižár z Arcižárova. Jenže teď už není komu vládnout, když přežil jako poslední svého druhu a musí se před lidmi, kteří chtějí vše neznámé a děsivé zničit, schovávat v mokřadech Luisiany. Tedy dokud mu tu jeho schovku a poklidné popíjení vodky nenaruší Petarda, chlapec, který za sebou rád vodí problémy.

Urban fantasy plné sarkastického humoru, nějaké té bitky a krve a hlavně toho Luisianského života. Tohle místo jako by přímo volalo po ukrývaných tajemstvích, drogových dealerech, mafii, zkorumpovaných policistech a děsivém bažinném stvoření. Wyverna Verna si určitě oblíbíte nejen kvůli jeho netradičnímu pohledu na svět – vždyť už tu je stovky let a ledacos zažil.


Tereza Matoušková - Pláč němého boha (kniha první)

Tereza Matoušková – Pláč němého boha

Rok prvního vydání: 2023
Nakladatelství: Laser
Recenze | Zakoupit knihu

Velemág Xandrius dokázal opravdu něco nevídaného a díky své moci si podrobil a sjednotil velkou říši. Jenže ačkoliv mi jeho magie propůjčila dlouhověkost, neznamená to, že tady bude navždycky. To si uvědomuje také jeho dcera, která se snaží být stárnoucímu a sešlému otci oporou. Ten se ovšem své vlády jen tak nevzdá, i přes ty vzbouřence a předvídanou hrozbu smrti, kterou řeší krutým zásahem jen tak pro jistotu.

Příběh české spisovatelky nás uvrhne do světa Podmoří, kde sledujeme několik postav a jejich osudy. Dostaneme se tak na intrikami prolezlý dvůr nebo i vyprahlou poušť, cizí nám nebude také lesní město víl a mnohá další zákoutí. Ačkoliv je drak postupem času přimotán jen do jedné dějové linie, jeho netradiční vzezření a osobnost si opravdu užijete.


Elaine Cunningham - Drowova dcera

Elaine Cunningham – Drowova dcera

Rok prvního vydání: 2009
Série: Forgotten Realms – Hvězdný třpyt a stíny (1)
Nakladatelství: Fantom Print

Liriel je nespoutaná dívka, která využívá každé svojí volné chvíle, aby prozkoumávala temné jeskynní tunely. Dokonce má nadání pro magii a přátelí se s drakem. Na tom by asi nebylo nic divného, kdyby nebyla temným elfem, dcerou nejdůležitějšího rodu Menzoberranzanu. Jak to tak vypadá, ne všem je po chuti a past připravená na pro ni tolik lákavém Povrch může každou chvíli sklapnout. Stačí se jen chytit.

Třídílná série Hvězdný třpyt a stíny je součástí světa Forgotten Realms a ukazuje nám tentokrát nespoutaného temného elfa v ženském provedení. I na toho draka se tady drobně dostane v podobě menší hlubinné dvouhlavé dračice Zz’Pzory.


Zuzana Hartmanová - Před bouří

Zuzana Hartmanová – Před bouří

Rok prvního vydání: 2020
Série: Krysy apokalypsy (1)
Nakladatelství: Host
Recenze knihy | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Magické bouře zmítají v pravidelných intervalech touto zemí a pokud nejste pod ochrannou bariérou města, je váš osud nejspíše spečetěn. Lidé v ní umírají, ale potomci démonů? Ti díky energii v bouři vykvetou ve své pravé já s novými schopnostmi. A právě to se lidem nelíbí a jepotřeba všechny týhle míšence mít díky paktu hezky pod dohledem.

Temné fantasy z postapokalyptického světa, ve kterém kromě lidí jsou také démoni a cestování se zrovna dvakrát také nedoporučuje. Příběh vyprávěný z pohledu několika postav z různých postů ve společnosti, abychom dostali komplexní přehled zdejšího světa. A i na ty draky se svým způsobem dostane, protože to je jedna z podob, kteoru na sebe mohou vzít někteří démoni ve své nejryzejší démonské podobě.


Fantasy klasika s draky


Christopher Paolini - Eragon (ilustrované vydání)

Christopher Paolini – Eragon

Rok prvního vydání: 2004
Série: Odkaz Dračích jezdců (1)
Nakladatelství: Fragment
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Jako hvězda z nebes spadlo podivné vejce, které změnilo mladému farmářskému hochu Eragonovi život. Když se z něj vylíhne dračice Safira, Eragonovi se tak postupně otevře cesta k tomu být první dračím jezdcem po velmi dlouhé době. Velký odkaz s sebou nese ovšem také velkou zodpovědnost.

Samozřejmě nesmím zapomenout také knihu, která je čtena napříč generacemi a dostává se jí stále nového vydání. To poslední je kouzelně ilustrované, takže pokud už Eragona znáte, můžete jej zažít zcela novým způsobem s doplňujícími dračími ilustracemi.


Naomi Novik – Drak Jeho Veličenstva

Naomi Novik – Drak Jeho Veličenstva

Rok prvního vydání: 2007
Série: Temeraire (1)
Nakladatelství: Argo, Triton

Když francouzskou loď obsadí anglická fregata, najde kapitán na její palubě nečekaný poklad. Náklad totiž obsahuje také vzácné dračí vejce, které se má co nevidět vylíhnout. Jenže pokud se vylíhne právě na jejich palubě, někdo se ho bude muset ujmout. A ten někdo také bude muset přestoupit k dračímu letectvu, které není zrovna dvakrát oblíbené.

Poněkud netradičně zasazený příběh do dob napoleonských válek. A přesně s touto historickou událostí si rozhodla autorka pohrát a okořenit zdejší dobu draky. Ti jsou navíc inteligentní a umí mluvit. Pokud máte chuť sledovat pro jednou dobré vztahy mezi těmito kouzelnými tvorby a lidmi, máte příležitost v sérii Temeraire.


Anne McCaffrey – Dračí let

Anne McCaffrey – Dračí let

Rok prvního vydání: 1993
Série: Drakeni z Pernu (1)
Nakladatelství: Baronet, Triton

Když nebezpečí pomine a odezní na stovky a tisíce let, lidé ztratí opatrnost a strach. Byla to pravda nebo jen legendy, že zdejší svět ohrožují smrtící stříbřitá Vlákna, když se přiblíží planeta Krvavice? Draci pomalu vymírají, v líhništi je poslední vejce, a přitom to byli oni, kdo mohl Vlákna zastavit. A ta druhá planeta se opět začíná přibližovat.

Tentokrát se s draky dostaneme dál do vesmíru, na planetu Pern, do kolonie lidí ze Země. Zdejší draci jsou speciální vyšlechtěná forma ještěrů, na kterých se naučili lidé lítat. Dříve tito jezdci byli na vrcholu svojí slávy, když zachraňovali Pern před smrtící hrozbou, ale nyní v době úpadku čelí nepříjemné situaci, kdy jsou společnosti na obtíž. Zcela netradiční kombinace fantasy a sci-fi žánru ve spojení s dračím tématem.


J. K. Rowling – Harry Potter a Kámen mudrců

Rok prvního vydání: 2000
Série: Harry Potter (1)
Nakladatelství: Albatros
Recenze | Zakoupit knihu

Ještě jako miminko přišel Harry o své rodiče a byl tak odkázán na výchovu u jeho tety a strýce, kteří nebyli zrovna dvakrát přívětiví. Jeho situace se ovšem jednoho dne změní, když dostane záhadný dopis. Vlastně stovky dopisů, které jej zvou do školy čar a kouzel v Bradavicích. Dělá si z něj někdo srandu nebo v našem světě opravdu magie na utajovaných místech existuje?

Svět Harryho Pottera je opravdu bohatý na magická stvoření, na která zde narazíte skoro na každém kroku. Samozřejmě také nezapomíná na draky, takže třeba v prvním díle se můžete stát svědky vyklubání jednoho takového dračího mláděte nebo pro změnu ve čtvrtém díle budete s Harrym čelit drakovi v turnaji tří kouzelnických škol.


J. R. R. Tolkien – Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

J. R. R. Tolkien – Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Rok prvního vydání: 1979
Nakladatelství: Odeon, Mladá Fronta, Argo
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Hobit Bilbo Pytlík si poklidně žil ve Dně pytle a nikdy nebyl žádný dobrodruh. To se má ale změnit, když se u jeho dveří zastaví čaroděj Gandal společně s třinácti trpaslíky, kteří mají v úmyslu oloupit draka. A není na to lepšího zloděje, než hobita s tichým našlapováním.

Velkolepá výprava, která má za cíl oloupit mocného draka Šmaka. Ten totiž stráží svůj uloupený poklad v nitru hory Erebor. Drakem to ovšem nezačíná a ani nekončí, protože když tenhle malý hobit vystrčí prsty s Kraje, čelí mnoha dosud neznámým nebezpečím a nepřátelům.


George R. R. Martin – Hra o trůny

George R. R. Martin – Hra o trůny

Rok prvního vydání: 2011
Série: Píseň ledu a ohně (1)
Nakladatelství: Tallpress, Argo
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Na severu se ční k zemi obří Zeď, která má za úkol chránit Sedm království Západozemí před nebezpečím, které se za ní skrývá. Všichni včetně můžu z Noční hlídky v tom vidí Divoké, nájezdníky z tohoto opravdové severu. Ale zlo tady nabírá mnoha podob. Čehož si ovšem zdejší rody příliš nevšímají, neboť ony mezi sebou právě rozehrály hru o trůny.

V této prozatím nedokončené sérii sledujeme mnoho dějových linií mnoha rodů toužících po moci. Jedním z nich jsou také Targaryenové, kteří jsou prý starobylým dračím rodem, ale nyní v exilu mezi barbary. Dokážou ještě vzkřísit tato vyhynulá stvoření nebo naleznou stejný osud jako draci?


Ursula K. Le Guin – Čaroděj Zeměmoří

Rok prvního vydání: 1992
Série: Zeměmoří (1)
Nakladatelství: AF 167, Triton
Recenze | Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Duny už odmalička vyrůstá se svojí tetou a pomáhá s pasením koz. Jaké je jednoho dne jeho překvapení, když sleduje kozy následující zhypnotizovaně domů. To vše potom, co pronesla podivné slovo. I ona se to při své pasácké službě zkusí říct, ale nakonec s brekem prchá před stádem koz, které ho ne a ne nechat být. Právě tak objevila jeho teta v krvi nadání, které má i ona sama, čarodějka. Dunyho výuka tak mohla začít.

Kouzelný princip magie o skrytých magických jménech věcí, které pokud znáte a vyřknete, můžete je ovládat. Samozřejmě na to existují i školy a Dunyho tak čeká velkolepá pouť za poznáním. A právě na své čarodějné cestě potká jednoho dne Duny také draka.


Steven Erikson – Měsíční zahrady

Steven Erikson – Měsíční zahrady

Rok prvního vydání: 2002
Série: Malazská Kniha padlých (1)
Nakladatelství: Talpress, Planeta9
Zakoupit knihu

Ponořte se do nelítostného a temného světa, kterým zmítá válka. Císařovna Malaszké říše si totiž usmyslela uzmutí dalšího kousku země, které ještě nespadá pod její vládu. Někdy ty nejlepší příběhy totiž nevznikají v krásné slunečné dny, ale uprostřed bitevní vřavy.

Ačkoliv draci nejsou centrem dění v Malazu, v knihách se příliš neobjevují, mají v pozadí a zdejším loru své důležité místo, na kterém svůj svět a příběh staví.


Terry Pratchett – Stráže! Stráže!

Terry Pratchett – Stráže! Stráže!

Rok prvního vydání: 1995
Série: úžasná Zeměplocha (8)
Nakladatelství: Talpress
Zakoupit knihu | Zakoupit audioknihu

Když Karotka, který se nedávno dozvěděl, že není trpaslík, přichází do Noční hlídky pln očekávání, ještě netuší, co všechno má teprve před sebou. Obyvatele Ankh-Morkporku totiž ohrožuje něco děsivé, co je mění v hromádky uhlí.

Tak tady pěkně uvidíte, co se stane, když budete zase a znovu vyvolávat draka a on si pak najde cestu k vám sám. Když si usmyslí, že může všechno, můžou se dít velmi nemilé věci. Naštěstí to není jediná ukázka zdejší dračí populace, tak pojďte ji prozkoumat v téhle Pratchettovce.


Uff a je to za námi. To je teda velký výběr. Doufám, že váš TBR (to-be-read) seznam právě nepřetekl do nedohledna. Tak které draky se rozhodnete v nejbližší době ochutnat? Já třeba zrovna dočetla knihy Zimní drak, Arcižár a chystám se na Stín bohů!

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz