Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Zuzana Hartmanová – Před bouří | Svět na hranici vyhynutí lidstva, který se zmítá magickými bouřemi

Zuzana Hartmanová – Před bouří | Svět na hranici vyhynutí lidstva, který se zmítá magickými bouřemi

Recenze audioknihy Krysy apokalypsy: Před bouří

Pasovali se do role bohů. Mocní, svou magickou mocí přečnívající prosté lidi. A přesto jsou tihle démoni jen pouhými zotročenými loutkami, které nyní svazují mříže a přísahy. Mohou se staré pořádky ve světě zmítaném bouřkovou apokalypsou někdy změnit?

Zuzana Hartmanová - Před bouří

Zuzana Hartmanová – Před bouří

Série: Krysy apokalypsy (1)
První české vydání: 2020

Zuzana Hartmanová měla již od dětství velmi blízký vztah ke knihám, a tak není divu, že se z ní stala knihovnice na plný úvazek a recenzentka knih ve volném čase. Je ale také především česká spisovatelka patřící mezi mladou krev v žánru fantastiky. Na svém kontě má již pět knih a to ze série Noční labuť (2) a Krysy apokalypsy (3). Nyní v březnu 2024 jí bude vycházet nová kniha Kosti pod mechem ze světa Noční labutě.

Co je to konec světa? Zničená země? Monstra? Všudypřítomný strach? A co takhle každý týden přicházející bouře, která lidi mění na to, čeho se nejvíce bojí, pokud nejsou za bezpečnou magickou bariérou kolem jejich města. Život mimo ně se prakticky zastavil a vypadá to, že společnost jako taková ustrnula.

Než se věci daly do pohybu a změnily.

Ukázka z audioknihy Před bouří

Pod drobnohledem

Zuzana Hartmanová nám ve své knižní sérii Krysy apokalypsy představuje netradiční svět, který je na pokraji lidského vyhynutí. Doslova apokalypsa, která zde probíhá každý týden díky magickým bouřím, které pokud člověka naplno zasáhnou, zmutuje do děsivých příšer. Díky tomu je omezen pohyb mězi městy právě na oněch sedm dní, než bouře opět udeří a změní vše živé.

Je to také svět, kde existují démoni, mocné magické bytosti, které mají podobu člověka či částečně zmutovaného člověka s nádhernými andělskými křídly nebo v poslední řadě naprosto démonickou podobu například v podobě draka. Každý má své specifické schopnosti a magii založenou na sbírání duší.

Tací démoni mají naopak z bouře užitek a je pro ně bezpečnější než pro běžného člověka. Bohužel nebo bohudík, jsou v tomto světě démoni a jejich polodémonské děti zotročeny, zavázány slibem, aby chránili lidstvo poslušně v armádě.

A na všech těchto místech a mezi oběma druhy nalezneme naše hlavní hrdiny, jejichž osudy budeme sledovat z několika pozic a postavení, abychom si mohli utvořit postupně ucelený přehled o zdejším nehostinném světě a jeho fungování. Dostaneme se tak mezi démonské vojáky, vrchnost, cirkusáky, ale i spodinu zdejšího světa – nekromejky starající se o umírající.

Překvapivě hlavní hrdiny si zapamatuje spíše než podle charakteristických vzhledových prvků naopak dle jejich povahy, historie, pozice ve společnosti, ale i aktuálně v příběhu. Je to něco, co je utváří daleko zásadněji než jejich vzhled, ačkoliv nezapomenutelná černá nebo modrá andělská křídla se prostě vryjí do paměti. Možná ale také právě díky tomu můžou postavy z počátku působit chaoticky, než se čtenář postupem času začte či zaposlouchá a získá patřičný přehled.

Nutno poznamenat, že ačkoliv v příběhu sledujeme osudy více mužů než žen, jsou to právě ženy, které mají propracovanější charakter. I když tak tvoří menšinu, jejich postavy se ukážou jako velmi silné, ale také o to více zkoušené. Autorka se totiž nebojí otevírat některá společenská témata jako například neplodnost nebo problém zařazení žen v armádě.

Nutno podotknout, že nic se zde neobjevuje tak, aby to zde bylo (prostě násilně vloženo). Všechny situace vyplývají s předtím řečeného, vše je plynulé, navazující a působí opravdu reálně. Dokonce natolik, že autorka se nebojí některým postavám naložit a kazit jim plány. Nic přeci nemůže jít jako po másle.

I když Před bouří se nese na vlně temné fantasy, stále je z něj cítit ruka autorky. Příběh spíše cílí na čtenářky, neboť jeho dominantou jsou vztahová drama. Právě navazování nových známostí, ale i klíčící konflikt mezi aktuálními známými se stává jedním z důležitých hybatelů děje včetně vznikajících „romantických“ linek. Ačkoliv notně pokřivených, stejně jako je tento svět.

Tak moc se do toho všeho ponoříte, že budete chtít vědět, jak to vše pokračuje a bude dál. Ačkoliv se jedná o knižní trilogii, kniha Před bouří všem linkám zasazuje určité rozuzlení nebo uspokojivé posunutí děje (tedy vyřešení některých situací, vztahů a tragédií). I přesto budete mít velké nutkání sáhnout po dalším díle a co je na tom nejlepší, celá série Krysy apokalypsy je knižně i audioknižně kompletně venku a čeká jen na vás.

Pokud budete číst jako knihu, vzadu naleznete přehledný slovníček všech využitých nových pojmů. Poslouchala jsem jako audioknihu a poměrně jsem se v nich orientovala bez slovníčku, ale pokud byste se těžko orientovali ve světě, mějte na paměti, že tam vzadu v knize je. Nebojte se jej využít.


Mohlo by vás zajímat

Knihu Před bouří jsme četli v listopadu 2023 v rámci společného čtení našeho čtenářského klubu. Spisovatelka Zuzana Hartmanová nás následně poctila návštěvou na našem on-line setkání nad knihou. Více o čtenářském klubu se dočtete v článku níže.


Audioknižní zpracování

Pro načtení knihy Před bouří byl vybrán herec Ondřej Brett, který vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Je znám především z několika divadelných prken v rámci Moravskoslezského kraje, objevil se ovšem také ve filmové produkci České televize.

Přiznám se, že když jsem si poprvé poslechla ukázku z této audioknihy, trošku jsem se zalekla. Mluva interpreta mi nesedla, jako by slova sekal, snažil se řádně artikulovat a správně číst, ale vybralo si to daň na znělosti vět. Ale jelikož já ráda audioknihy poslouchám, řekla jsem si, že pro jednou zariskuji. A udělala jsem dobře.

Interpret se rozmluví a následně opravdu velmi dobře poslouchá. Jeho hlas výborně podtrhuje atmosféru celého pochmurného příběhům stejně jako zvolené lehce pomalejší tempo čtení, čemuž dopomáhají také tesklivé hudební předěly. Audiokniha vás tak doslova vtáhne do světa a za mě ještě o stupeň zlepší prožitek.

Závěrečné shrnutí

Pro koho je tahle kniha určitě peckou? Především pro čtenářky, které uvítají temné až apokalyptické fantasy prostředí plné lidí, polodémonů a bohů. Pro ty, kteří rádi sledují lidské vztahy a dramata, které dokážou rozhýbat malou či velkou vzpouru vůči vlastnímu osudu, ale položit na lidská bedra také ta nejtěžší břemena.

Moje hodnocení: 8/10

Série Krysy apokalypsy
Zuzana Hartmanová - Před bouří

1. díl: Před bouří
2. díl: Oko bouře
3. díl: Bouřný úsvit

Autor: Zuzana Hartmanová
Interpret: Ondřej Brett
Série: Krysy apokalypsy
Díl: 1. Před bouří
Žánr: Fantasy
Délka: 14h 50min
Vydavatelství: Ova Audio
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz