Čtenářský klub Dragell

I přes všechny ty recenze stále netušíte, jaké knihy máte číst? Přidejte se k nám a pojďme společně číst jednu konkrétní knihu, o které si pak popovídáme. Nezní to báječně? Knižní klub pro všechny Čechy i Slováky, který spojuje lidi s láskou ke knihám především v žánru fantasy a sci-fi.

Jak to všechno vzniklo?

Ne každý z nás má ve svém městě nějaký ten čtenářský klub, ne každý se dostane bez problémů do velkých měst na společné čtení a někteří dokonce žijí mimo naši republiku. Spousta lidí mne inspirovala, když psali, jak se nemůžou reálně setkat a přesto by si chtěli s dalšími knihomoly popovídat. Knižní kluby a setkávání v reálu fungují, takže proč by to nešlo udělat také online? A tak jsem přemohla svého nejniternějšího introverta a založila pro všechny milovníky knih čtenářský klub tady ve virtuálnu.

A jak to v klubu chodí?

~ Společné čtení a debata o knize

V tomto čtenářském klubu společně vybíráme knihu, kterou daný měsíc budeme číst. Na přelomu se společně na Zoomu setkáme, abychom si posléze mohli v rámci hodiny popovídat o svém zážitku z daného titulu – a že je to opravdu zajímavé povídání, protože sto lidí, sto chutí. A zároveň samozřejmě opět vybereme knihu na další měsíc. Snažíme se vždy vybrat nějakou relativně čerstvou knižní novinku z posledních měsíců. Knihy může navrhnout naprosto kdokoliv, třeba zrovna i vy! Stačí se jen ukázat včas na Zoomu.

Zoom bývá vždy v rozmezí 17:00-19:00 a pokud do toho nějakým způsobem host nezasáhne, většinou se setkáváme v pátek kolem přelomu měsíce.

Pokud budete recenzovat knihy z našeho čtení na Instagramu nebo Facebooku, nezapomeňte použít #ctenarskyklubdragell a #spolecnecteni. Ať už se zúčastníte společného Zoomu či nikoliv, alespoň si váš názor můžou všichni ostatní zapojení cíleně vyhledat.

~ Soutěže o knihu/audioknihu

Kromě povídání o knize se pro vás snažím na Zoom připravit i nějakou tu odměnu, tedy konkrétně pro jednoho z vás, který se dobře zapojuje. Už jsme měli soutěž o konkrétní knihu, ale třeba také výběr libovolné audioknihy u konkrétního prodejce. Pokud se mi zadaří, vynasnažím se pro vás vždy něco takového připravit.

~ Beseda se spisovatelem

Po povídání o knize vás na Zoomu také následně čeká hodinová beseda s českým spisovatelem, kterému aktuálně vychází nějaká ta kniha. Takže nejenže se koukneme na jeho novinku, takže můžete načerpat inspiraci k dalšímu čtení, ale podíváme se hlouběji pod pokličku psaní a vydávání knih. A samozřejmě i vám dám prostor pro nějaké zvídavé otázky.

Co vše účast obnáší?

Je nějaký závazek? Nikoliv! Když se rozhodnete s námi knihu číst, prostě ji čtěte. Jestliže vám titul nesedne, tak prostě vynecháte. Není zde jakákoliv povinnost to stihnout, dorazit na Zoom a povídat si. Když už dorazíte, můžete být klidně jen němí pozorovatelé. A třeba se jednoho dne budete cítit komfortně a popovídáte si s námi. Žádná vedená docházka jako ve škole. Vše je zdarma a o svobodné volbě, do čeho se chcete zapojit či nikoliv.

Xiran Jay Zhao - Železná vdovaSpolečné čtení na březen

Tento měsíc čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao.

Chlapci z Huaxie sní o spárování s dívkami, aby pilotovali Chrysalises, obří transformační roboty, kteří mohou bojovat s mimozemšťany, kteří číhají za Velkou zdí. Nevadí, že dívky často umírají na psychickou zátěž.
Ve světě, kde se špičková technologie snoubí s kouzly a tradicemi, Chua-sijská říše po staletí čelí invazi bojových strojů z magického kovu. Jedinou nadějí, jak se ubránit a získat zpět dobyté provincie, jsou kukly, válečné stroje, které v souladu s učením o principech jin a jang dokáže řídit jedině dvojice složená z muže a ženy. Dívky bitvu většinou nepřežijí, a přesto se hrnou z celé říše, aby se obětovaly a přinesly čest a bohatství svým rodinám a slávu pilotům, nebo přežily a staly se vzácnou výjimkou – Železnou princeznou. Wu Ce-tchien, obyčejná holka z chudého pohraničí, na vznešené ideály zvysoka kašle. Vidí, co je za nimi: stovky mrtvých dívek, které jejich rodiny mrzačí pro krásu a prodávají armádě jako dobytek na porážku. Když se sama rozhodne narukovat, má jediný cíl: zabít pilota, který zavraždil její starší sestru, a zemřít spolu s ním. Sama netuší, že existuje třetí možnost: vyjít z bitvy jako Železná vdova.

Kde zjistit, co se zrovna čte?

Jednoduše, zde na Dragell.cz vždy v pravém sloupci uvidíte aktuální známé informace ke společnému čtení, pozvanému spisovateli a odkazu na společný Zoom. Takže stačí sem pravidelně nakouknout a budete v obraze. Pokud nechcete nechat nic náhodě, abyste si informací všimli včas, doporučuji se přihlásit k odběru mailových novinek čistě ohledně tohoto společného čtení. Všem přihlášeným k odběru vždy obratem zasílám zprávu se všemi novými informacemi.

Beseda s Míšou Merglovou

Besedy se spisovateli

Jak jsem již zmínila, každý měsíc se snažím zajistit českého spisovatele. Poseděly s námi již Michaela Merglová nebo třeba Tereza Matoušková, které odhalily mnohé zajímavosti. Pokud vás zajímá pozadí psaní knih, tak rozhodně sledujte, kdo se za námi zrovna chystá. Veškeré besedy jsou živě přístupné zdarma veškeré veřejnosti, takže se nebojte přizvat také své přátele.

Jestliže vás zajímají již proběhnuté besedy, mám pro vás dobrou zprávu. Tyto rozhovory se spisovateli totiž nahrávám a posléze vkládám na Patreon, kde za drobný poplatek máte možnost je zhlédnout. Přistoupila jsem k tomuto opatření především z toho důvodu, jelikož pro účely pořádání společného čtení a besed si musím Zoom každý měsíc platit. Pokud se rozhodnete přes Patreon sledovat záznamy, zároveň tak přispějete na moje pořádání této knihomolské akce, do které jako máma na mateřské vkládám drahocenný čas i peníze. A pokud přispět nechcete, nic se neděje, jen nezapomeňte přijít za nám v daný čas a hodin, ať vám živě nic neuteče!

Jak funguje Zoom?

Je to něco podobného jako třeba Skype, takový způsob hovoru, kde můžete komunikovat přes chat, telefonicky nebo si dokonce zapnout kameru. Míra vašeho zapojení je samozřejmě na vás. Připojení na Zoom funguje jak pro počítače, tak pro mobilní zařízení.

Na náš online sraz se dostanete jednoduše přes odkaz, který přibližně týden před naším setkáním uveřejním. Zoom jede přes prohlížeč, ovšem vzhledem k našemu testování doporučuje pro stabilnější připojení stáhnout aplikaci do vašeho počítače či mobilu. V případě, že máte pomalejší internet, doporučuji nevyužívat kameru, která by spojení více zatížila a v takovém případě se vám může Zoom seknout.


Tak neváhejte a pusťte se do společného čtení. Snad se příště uvidíme na společném Zoomu!