Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Cressida Cowell – Škyťák Šelmovská Štika III.: Jak vycvičit draka | Jak chcete vycvičit draka, když neumíte mluvit dracky?

Cressida Cowell – Škyťák Šelmovská Štika III.: Jak vycvičit draka | Jak chcete vycvičit draka, když neumíte mluvit dracky?

Image

Drakové žiji vedle vikingů už celou věčnost, a tak není divu, že si vikingové našli způsob, jak vybrané jedince zkrotit, aby jim mohli pomáhat. Ale jak takové draka vycvičit, na to zrovna teď musí přijít Škyťák, který je zrovna ve věku, kdy by si měl pořídit svého prvního draka.

Jak vycvičit draka

Série: Jak vycvičit draka, 1. díl
První vydání: 2003

Cressida Cowell je úspěšnou spisovatelkou, o jejímž díle Jak vycvičit draka jste jistě už slyšeli. Tato knižní série se totiž stala předlohou stejnojmenné filmové i seriálové verzi, kterou si zamilovali jak ti nejmenší, tak ti starší z nás. Její novější knižní sérií pro děti, která odstartovala v roce 2017 a byla již oceněna Blue Peter Book Awards 2018, jsou Kouzelníci z pradávna.

Škyťák je jiný než jeho vikingští vrstevníci. Zatímco oni jsou snad válečníci od kolébky a nezaleknou se ničeho, on je tintítko, raději ponořen do knih a zkoumá draky, snaží se jim porozumět. Vždyť ovládat je silou a řevem není nic obdivuhodného a se zvířaty by se mělo zacházet lépe.

Jenže pak nastane onen osudný den, kdy si všichni mladí vikingové mají přijít do veliké dračí jeskyně a do nůše uzmout jednoho z divokých draků. Všichni jsou nadšení až na Škyťáka, který se v dracích tak trochu vyzná a ví, jak hrozivá a nebezpečná jsou to stvoření. Nic jiného, než jít od jeskyně, mu ale nezbývá, protože všichni vikingové bez draka jsou nemilosrdně vyhoštěni z vesnice. A co by na to řekli ostatní, kdyby byl bez draka samotný syn vůdce, od kterého se naopak očekává, že přinese toho nejlepšího draka ze všech – přízraka děsivého?

Nejspíše budete od této audio/knihy očekávat, že bude stejného rázu jako samotný film, který si bral z tohoto titulu inspiraci, opak je ale pravdou. Příběh se sice odehrává na Blpu s našimi starými známými hlavními hrdiny, ale děj nás zavede k lovení prvního draka a jeho vytrénování, což je ohromně zapeklitá věc a ta kniha s návodem zrovna moc stran nemá. Nesmíme ale zapomenout ani na vikingskou čest a spoustu humoru.

Příběh je opravdu velmi jednoduchý, přesně směřovaný a napsaný pro malé čtenáře. Je odlehčen celou řadou vtípků, nehod, ale i pošťuchování mezi dětmi, které soupeří o (v jejích očích) moc a slávu. A ukazují si ramena, protože přeci jen jsou to vikingové, u kterých je to nejdůležitější odvaha a síla. Možná právě proto to Škyťák nemá jednoduché, když sám je drobný a na post budoucího náčelníka si dělá zálusk jeho bratranec.

Jenže jak uspět v takovémto kolektivu, kde se od vás jako budoucího možného náčelníka očekává to nejlepší? No přeci musíte to vyvážit inteligencí a dračtinou, tedy znalostí jazyka samotných draků. To je jediné eso v rukávu, které může Škyťákovi pomoct nejen tam, kde je zapotřebí síla, ale i tam, kde je potřeba něco trochu víc. Třeba když stojíte proti obřímu nepříteli, pro než jste jen svačinka.

Co mne na příběhu opravdu dostávalo, byla jména hlavních hrdinů a jejich draků. Škyťák Šelmovská Štika III. je všem jistě už známé jméno a nepřekvapí, ale když prozradím další jako Šušnibor, Psídech nebo Rybinoha, je na tom vidět nejen hra se jmény samotné autorky, ale hlavně také překladatele Silvestra Vandrovce Špačka.

V knize kromě příběhu naleznete také zakomponované stránky, takové výtržky z encyklopedie, kde naleznete například lekci dračtiny, nebo na kterých se vám někteří vybraní draci představí nejen  se svým vzhledem, ale také jaké mají přednosti nebo jak jsou nebezpeční. O tyto výtržky vás neochudí ani audiokniha, která je výborně zakomponovala do svého vyprávění a vždy po zaznění trianglu a změny intonace hlasu interpreta poznáte, že se jedná o tyto pasáže.

Takovou specialitou knižního provedení jsou ilustrace nacházející se po celé knize. Jsme přeci u vikingů, nemůže se jednat o princeznovské kresby a tady si s tím ilustrátorka opravdu vyhrála a v jednoduchých černobílých kresbách představila čtenáři všechny možné hrdiny a situace. Jakým překvapením je, když zjistíte, že si celou knihu vlastně ilustrovala samotná spisovatelka Cressida Cowell?

Ukázka z knihy

Jako interpret pro tuto knihu byl zvolen David Novotný, český herec a dabér, který vystudoval herectví na Pražské konzervatoři. Aktivně hraje na divadelních prknech, ale stejně dobře jste jej mohli vidět v četných filmových či seriálových rolí, které se každoročně rozrůstají. Pracuje i na rozhlasových rolích a audioknihách, třeba zrovna na sérii Doktor Proktor od Jo Nesbøa, jejíž třetí díl získal mimo jiné ocenění Audiokniha roku 2016: Nejlepší audiokniha pro děti a mládež. A tak není divu, že byl vybrán i pro namluvení další dětské série – Jak vycvičit draka.

Do namluvení knihy se pustil opravdu s vervou. Do úst postav a draků vložil originální hlasy, které vás dostanou do kolen, vždyť neváhejte si pustit ukázku výše a na vlastní uši se přesvědčte. Ale interpret musel nejen předvést velký hlasový rozsah od hlubokých hlasů dospělých, přes dětské různě zabarvené po dračí tenoučké i s jazykovými vadami (protože draci mají hlad a chtějí ‚vvvybu‘, ale kočka je taky ‚dobvá‘), hlavně se také musel naučit mluvit „dracky“ a nezaleknul se ani zpívání, protože pár takových zpívacích pasáží si draci nemohou přeci odpustit.

Co stojí za zmínku, je také hudba oddělující jednotlivé kapitoly. Z počátku veselá v kombinaci harmoniky a bendža se v průběhu kapitol mění do napjatého bubnování – to když už začne jít do tuhého a my se na to máme naladit i pomocí hudby.

Slovo závěrem

Hledáte pro své děti knihu či audioknihu za odměnu, že zvládli úspěšně návrat do školy nebo své úplně první školní dny? Co takhle zkusit původního originálního Škyťáka z Jak vycvičit draka? Čeká vás kopec srandy, dětské pošťuchování, ale také příběh o tom, že svaly nejsou všechno, občas je totiž potřeba mít pod čepicí. V knižní variantě děti jistě potěší hravé kresby přímo od spisovatelky, zato audioknižní verze se může pyšnit dokonalým namluvením, jehož se ujal David Novotný. Všem postavám vložil do úst originální hlasy, nezalekl se ani jazykových vad (protože ne všichni hrdinové v příběhu jsou dokonalí) a také si v audioknize zazpíval.

Moje hodnocení: 8/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství OneHotBook
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Slovart
Webová stránka autora: CressidaCowell.co.uk

Autor: Cressida Cowell
Interpret: David Novotný
Série: Jak vycvičit draka
Díl: 1. Škyťák Šelmovská Štika III.
Délka: 4h 16min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2017

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz