Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Cressida Cowell – Kouzelníci z pradávna | Rozhodně se nikdy nedotýkejte jezikrve!

Cressida Cowell – Kouzelníci z pradávna | Rozhodně se nikdy nedotýkejte jezikrve!

Image

Některé rody se prostě nesnášejí, jenže když vykoukne na světlo světa dávné zlo, někdy je potřeba uzavírat tajné pakty a vydat se na dobrodružnou výpravu. Klidně i na nepřátelské území.

Cressida Cowell – Kouzelníci z pradávna

1. díl série Kouzelníci z pradávna
První vydání: 2017

Cressida Cowell je velmi známou spisovatelkou knih pro děti, jejíž nejnovější knižní série Kouzelníci z pradávna již čítá tři tituly. Mnohem více si ji ovšem spojíte se sérií Škyťák Šelmovská Štika III., ve které vyšlo již 17. dílů, a která zaujala veřejnost na tolik, že podle knih začala vznikat i filmová adaptace známá pod názvem Jak vycvičit draka.

Vítejte ve světě plném skřítků, obrů a dalších pohádkových bytostí. Vítejte v lese, kde na jedné straně žijí kouzelníci, pradávní obyvatelé tohoto místa, a na druhé straně válečníci, kteří sem vpadli a snaží se všechno kouzelné zahubit.

A právě tady žije také Zar, syn nejsilnějšího kouzelníka a vůdce v jednom. Jenže Zar nemá ve svých 13 letech stále žádné kouzelné schopnosti, a tak se natruc vydává do lesa, aby si nějaké násilím přivlastnil. Třeba od jezinky, ta má kouzelné moci dost, ačkoliv je prý už dávno vyhubená.

Na druhé straně pak žije Čára, dcera válečnické královny, uvězněná na místě bez kouzel. Není divu, když tohle dítko se rozhodne porušit zákaz a má u sebe jednu malou kouzelnou věc – lžíci. Jenže ta jí uteče do lesa, a tak není zbytí. Čára se musí vytratit z hradu a vydat se po lžíci pátrat.

A jak to tak bývá, právě osudy těchto dvou dětí ze znepřátelených rodů se mají v lese střetnout. Ale to ještě netuší, že tam na ně číhá daleko horší nebezpečí než jen kouzelník bez kouzel a neposlušná válečnice.

Ukázka z audioknihy

Přiznám se, že k tomuhle dílu mne přitáhlo právě jméno autorky. Filmy Jak vycvičit draka přímo zbožňuji, a tak jsem se chtěla seznámit s další její tvorbou a rozhodně jsem nesáhla vedle. Opět nás čeká krásný fantasy svět, tentokrát to nejsou draci, ale rozliční skřítci, obří, sněhopardi, na kterých kouzelníci jezdí či mluvící havrani, kteří rozvíří dění.

Nejenže každý z těchto tvorů má svoji charakteristiku, jinak se chovají, ale třeba i mluví. Mě velmi zaujal Ždibišťávek s jeho jedinečnou mluvou, která ozvláštňuje celé dobrodružství svými proslovy (viz níže). Kromě toho se s některými tvory více seznámíme díky kouzelné knize, která nám o nich něco málo prozradí.

„Jé, to je krása! To je krása!“ štěbetal Ždibišťávek. „To je ta nejprimisímovatitější paseka, co jsem kdy viděl! A co je to támhle za podivožasnou květičku? Nechte mě uhádávat! Je to pryskyřník! Sedmikráska! Pelargonie! Květák!“.

Hlavní hrdinové Zar a Čára jsou sice ze znepřátelených rodin, ale když se probudí dlouho spící zlo, které mají všichni za vymřelé, nezbude jim nic jiného, než spojit své síly. Protože co když žádní dospěláci nevěří tomu, že se opravdu schyluje k obrovské pohromě?

Líbí se mi, jak se postavy postupem příběhu rozvíjejí a mění své smýšlení. A jelikož jsou to pořád děti a pěkní rošťáci, v ději se objevují také jejich rodiče, kteří se je snaží usměrnit. I přesto je to příběh, u kterého se nebudete ani sekundu nudit, neustále se něco děje, ať již předvídatelné zvraty nebo ty opravdu překvapivé. Zatají se vám dech, ale užijete si také spoustu legrace. Je to parádní dobrodružství, které si určitě užijí nejenom děti, ale také jejich rodiče.

Mimochodem, pokud se pustíte do knižní verze, čeká vás na jejích stránkách spousta ilustrací, které pro knihu nakreslila sama spisovatelka. Já se ovšem pustila do audioknižní verze, která má také co nabídnout.

 

Namluvení knihy se totiž ujal Jan Maxián, který absolvoval Pražskou konzervatoř, účinkoval na mnoha divadelních prknech a je členem hudební skupiny Nightwork. Ukázal se jako skvělá volba pro namluvení této audioknihy, především pak proto, že má ze sebou četné zkušenosti s dabingem, kdy svůj hlas ve filmech propůjčil známým hercům jako je Elijah Wood, Tobey Maguire či Robert Pattinson.

Jak se mi u audioknih stává, pokud se interpret snaží každé postavě vložit do úst originální hlas, nedopadá to občas dobře a poslouchatelně. Tahle audiokniha je ovšem výraznou výjimkou. Každá postava má výrazný a nezaměnitelný hlas, všechny rozlišíte, příjemně se to poslouchá a z příběhu to tak dělá nezapomenutelný zážitek. Mnohdy jsem přemýšlela, jestli tuhle knihu namluvil pouze jeden člověk.

Slovo závěrem

Dobrodružný a zábavný příběh dvou zlobivých dětí, které si zamilují jak malí, tak velcí. Kouzelný svět a dávná hrozba, která se právě probudila, to zamíchá se životy kouzelníků i válečníků. Audiokniha vás doslova vtáhne do děje díky výborné práci Jana Maxiána, který si hlasově opravdu vyhrál u každé postavy. Pokud hledáte knihu pro děti školou povinné, je tohle výborná volba.

Moje hodnocení: 10/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství OneHotBook
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Slovart
Webová stránka autora: CressidaCowell.co.uk

Autor: Cressida Cowell
Interpret: Jan Maxián
Série: Kouzelníci z pradávna
Díl: 1. Kouzelníci z pradávna
Délka: 7h 19min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz