Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Omar El Akkad – Americká válka | Občanská válka očima dítěte, které navždy poznamená

Omar El Akkad – Americká válka | Občanská válka očima dítěte, které navždy poznamená

Image

Většinu válečných konfliktů vnímáme z pohledu politiků, velení a s všeobecnými důsledky pro zemi. Jaké to je ale doopravdy pro prostého občana, který nikdy žádnou válku nechtěl a musí žít v neustálém strachu o život s tím málem, co k němu potřebuje a vlastní? Spisovatel Omar El Akkad se rozhodl postavit doprostřed smyšleného budoucího válečného konfliktu malou dívenku.

Omar El Akkad – Americká válka

První vydání: 2017

Omar El Akkad, původem z Egypta, nyní žijící v USA, kde pracuje jako novinář se zaměřením na válečné konflikty. Za svoji desetiletou kariéru napsal o válce v Afghánistánu, přes vojenské procesy v Guantanámu, po revoluci Arabské jaro. Po všech těchto informacích a zkušenostech s válkou se rozhodl sepsat svůj první román Americká válka odehrávající se v budoucnosti a odkrývající dopad válečného konfliktu na obyvatelstvo.

Svět už není to co býval. Píše se rok 2074 a všechno se změnilo. Evropská unie se zhroutila, na pomezí Afriky a Asie vyrostla nová velmoc – Buazíziho říše a tou druhou velmocí se stala Čína. A Amerika? Ta se zrovna utápí v zničující občanské válce.

Díky znečišťování životního prostředí se Země stále otepluje a tají ledovce. Pobřeží Ameriky jsou zatopená a velká města již dávnou zmizela pod masou vody. Není proto divu, když se vydá nařízení na zákaz využívání fosilních paliv. Jenže ne každý s tím souhlasí a taková Luisiana se rozhodne vzdorovat a pořádat výpady na okolní země. Odveta není daleko a zemi teď křižují bezpilotní drony, které zabíjejí všechno živé.

Tak tohle je svět Sary T. Chestnutové, tedy Sarat, malé šestileté dívenky pocházející z dvojčat, která se svojí rodinou žije v malém plechovém domku. Rodina přežívá ze všeho, co dům nebo sousedé dají, a tak není divu, když se jednoho dne rozhodne matka pro své děti zajistit lepší budoucnost. Společně s manželem se domluví, že on jako hlava rodiny vyrazí do města jim domluvit průchod na sever do zbytku Ameriky nezatížené válkou.

To ještě netuší, že se tahle výprava stane jejímu muži osudnou. Stačí jediný terorista, který změní životy celé rodiny. Navíc se válečná fronta stále více blíží k jejich obydlí a osamocená žena se třemi dětmi nevidí jiné východisko, než se vydat do charitativního tábora pro lidi zasažené válkou, o které se zde starají největší velmoci světa.

Ukázka z knihy

Okamžik nato ji někdo zvedl. Zmítala rukama i nohama, trup jí však pevně svíraly paže končící v zápěstí. Pak ji muž, kterému patřily, spustil na tem. Byl dobře dva metry deset vysoký a jeho široký trup jí na okamžik zakryl ustupujícího chlapce. Pokusila se dlouhánovi prosmýknout kolem nohou, pevně ji ale svíral pahýly přitisknutými k ramenům.
„Stačilo,“ řekl. „Uklidni se.“
Sarat se mu snažila vyprostit, ale nešlo to. Zkroutila krk, aby mu viděla do obličeje. Měl ho zmrzačený – místo rtů zbyly jen tenké srpky pokryté ztvrdlou hnědou kůží, dočerna spálené tváře se krabatily. Hluboká výduť na místě někdejšího pravého oka zapůsobila na Sarat přímo hypnoticky.

– strana 129, kapitola šestá

Společně s knihou se vydáme do zničeného světa, který lidem nabízí jen přežití, ne plnohodnotný život. Po dvacet dlouhých let budeme sledovat vývoj občanské války skrze oči malé holčičky a posléze i dospělé ženy, která z ní v průběhu let vyroste. Celá kniha je vlastně takovým zamyšlením, jak život ve válkou zasažené zemi dokáže ovlivnit osud jednoho malého človíčka, který za nic nemůže a nic takového jako válku si nepřál. A přesto se dostane do jejích spárů, nechává se formovat a ztrácí své nejbližší a sebe sama.

Hlavní hrdinka Sarat pochází z dvojčat a obě jsou tak velmi rozdílné. Její sestra se již od malička zajímá o šminky a všechny ty holčičí věci, kdežto Sarat, ta je malá průzkumnice, kterou zajímá vše okolo sebe. Je taková lehce „hloupoučká“, ale velmi zvídavá. Konflikty raději než domluvou vyřeší pěstmi, protože je to rychlejší a žádné výzvy se nezalekne. A právě tahle kombinace vlastností by ji mohla svést na jednu z mnoha cest, ze kterých jsem měla ten největší strach během četby knihy. Sarat není žádný klaďas, je to jen přežívající člověk, který ne vždy působí sympaticky a přesto jsem se o ni mnohokrát bála.

Autor si hezky pohrál s napětím u čtenáře, občas mne tím opravdu potrápil, protože si třeba na konec kapitoly přihodil jednu nevinou větičku s prostým obsahem – „za pár dní bude všechno jinak“. Vždy jsem tak další kapitoly četla se zatajeným dechem a děsila se momentu, kdy se něco strašného přihodí, protože válka přeci jen nepřináší žádná pozitiva. Nejhorší na tom všem ovšem bylo, že tohle všechno si vlastně rodina ani nemusela prožít. Každý den života závisel na rozhodnutích, které učinili, co podnikli a kam se vydali.

Všechny nástrahy ve válkou zmítané zemi, které si Sarat prožije, jsou opravdu náročné na psychiku člověka. Ona se již od malička ukazuje jako silná žena, kdy jsem si mnohdy sama připadala vyděšenější než ona. Opravdu netušíte, co vás čeká za následující zatáčkou a spisovatel si vyhrál s rozmanitými situacemi, které válka nabízí. Přiznám se, že tak jak jsem celou knihu tápala v nejistotě osudu hlavní hrdinky, tak závěr knihy jsem tušila. Ačkoliv Sarat měla tak moc na výběr, její směr jsem vycítila, protože jsme toho spolu tolik prožily.

Mezi kapitolami si můžeme pročíst různé hlášení, zprávy a oficiální dokumenty ohledně probíhající války, které dokreslují pozadí a dopady některých akcí. Na jednu stranu je to příjemné nakouknutí pod pokličku politiky a vojenství během občanské války, na druhou stranu jsem očekávala něco více, nějaké hlubší poodkrytí, které by nám třeba prozradilo důvod války, protože přeci jen aby válku rozpoutalo tak málo jako pohonná paliva, to mi přišlo za všechny ty útrapy pro obyvatelstvo opravdu nerozumné. Možná i nějaké náboženské projevy zde chyběly, protože náboženstvím je svět prosycen a jedinou připomínkou byla soška, kterou malá Sarat s sebou tahala jako vzpomínku na otce.

Závěrem bych ráda zmínila dvě výborné mapy na deskách knihy, které se tak často ve sci-fi žánru neobjevují. Zobrazují Ameriku se zatopenými pobřežími, mizející Floridou a také změny území USA a třeba Mexika.

Slovo závěrem

Občanská válka, to je událost, během které každé vaše rozhodnutí formuje váš budoucí osud a rozhoduje o vašem životě či smrti. Stačí si najít vhodné typy lidí, kteří jsou vhodně zpracovatelní pro válku a všechno se může změnit. Někdy stačí zoufalým lidem málo, i třeba jen touha po spravedlnosti, pravdě a dobrém jídle. Kniha o životě malé dívenky, která vyrůstala během válečného konfliktu. O nových přátelstvích, láskách a rodině.

Moje hodnocení: 8/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host
Webová stránka autora: OmarElAkkad.com

Autor: Omar El Akkad
Název: Americká válka
Počet stran: 360
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz