Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lynn Flewelling – Štěstí ve stínech

Image

Je zvláštní, že velké přátelství může mít svůj počátek i na takovém místě, jako je zatuchlá kobka ukrývající zmučené vězně. Alek měl tenkrát velké štěstí, když jej jeden obratný (nejen) zlodějíček dostal ven.

Příběh

Seregil jako by na první pohled v tom zmučeném mladíkovi viděl něco víc a tak se jej rozhodl vzít s sebou, když prchal z jejich vězení. Nabídl mu vidinu něčeho víc v budoucnu, rozhodl se jej přijmout jako učedníka a Alek, který už nikoho jiného neměl, se velmi rád chopil této příležitosti.

Seregil mu postupně odhaluje několik triků, podnikne s ním první zlodějské tažení, ze kterého si odnesou záhadný dřevěný kotouč. Alekovi je jasné, že mu jeho nový společník neříká vše, jenže i přesto mu pomáhá. A to i ve chvíli, kdy Seregila přemůžou noční můry, jeho tělo chytá nevysvětlitelné agresivní záchvaty a chřadne…

Jediným možným cílem je plavba za čarodějem, o kterém mu Seregil něco málo řekl. Protože kdo jiný by mohl podivnou nemoc jeho zachránce vyléčit?

Styl psaní

Výborně stavěný příběh, promyšlený do nejmenšího detailu. Napínavý, akční – určitě oceníte drobné bitky a souboje. Příběh v sobě dokonce nese spoustu věcí, které jsou využity v následující knize. Ačkoliv každý díl řeší vlastní uzavřený příběh, přeci jen jsou knihy propojeny a nabízejí tak čtenářovi netradiční zážitek. (Ale to už předbíhám.)

Hlavní hrdinové jsou velmi sympatičtí. Alek je takový mladý, naivní stydlín, který to ale umí perfektně s lukem. Jak by ne, když se živil doposud i lovem? Je učenlivý, vděčný a touží po novém životě. Možná je až příliš loajální a to, jak se „připoutal“ k Seregilovi, na mne chvílemi působilo až nezdravě.

Seregil je Alekův opak, takový záhadný cizinec pohybující se ve stínech, chytrý a obratný zloděj a přeci jen je někdo víc. Má totiž kontakty mezi čaroději – jestli tedy nebohému Alekovi nelže.
Co jsem slyšela od jiných čtenářů, nelíbil se jim příliš fakt, že je Seregil bisexuál.  V této knize ovšem jeho odlišné choutky ještě nejsou nijak velmi poukazovány.

Seregil postupně Aleka zahrnuje spousty informací ohledně rodů, dalších zemí, vztazích a podobně. Je potřeba je bedlivě sledovat, protože se v tom můžete brzy ztratit stejně snadno jako já. O to je to horší z toho důvodu, že kniha je založená na nepřátelství a intrikách. Naštěstí ačkoliv jsem u tohoto dílu měla problém, nakonec jsem se do toho nějak dostala, takže následující knihy už nepředstavovaly problém.

Velmi se mi líbí styl psaní autorky. Poslední dobou mi přijde, že jsou všechny knihy takové strohé na slovo a ona s nimi umí opravdu doslova kouzlit. Knihu jsem přečetla jedním dechem a doslova jsem si každý řádek užívala.

Obálka

Obálka je nádherně ilustrovaná. Byla vytvořená speciálně pro u nás vycházející knihu a i předchozí vydání mělo svoji vlastní obálku. Nejde tomu nic jiného říct, než že se mi z ní až tají dech.

Lynn Flewelling - kniha Štěstí ve stínech

Další, nejen zahraniční, vydání knihy a jejich obálky.

Lynn Flewelling - kniha Štěstí ve stínech

Úryvek

Příštího jitra Alek znovu zkoušel chytit minci, ale měl příliš ztuhlé prsty.
„Jen co se dostaneme do Wolde, měli bychom ti raději obstarat rukavice,“ řekl Seregil, sklánějící se nad skrovným ohněm. Zvedl ruce a ukázal Alekovi jemné kožené rukavice, které nosil. Chlapec si uvědomil, že je měl i včera. „Ukaž mi ruce.“
Otočil je Alekovi dlaněmi vzhůru, a když spatřil praskliny a mozoly, které je pokrývaly, nelibě si odkašlal.
„Příliš drsné živobytí. Žádná citlivost na dotek.“ Stáhl si rukavici a přejel dlaní po Alekově. Měl překvapivě jemnou kůži.
„Rozeznám zlato od stříbra i potmě jen po hmatu. Když se podíváš na moje ruce, pomyslíš si, že jsem nikdy v životě nepracoval. Ale ty! Mohli bychom tě obléknout jako šviháka a tvoje ruce by tě prozradily dřív, než bys otevřel ústa.

– strana 30, kapitola 2. Přes Duny

Hodnocení knihy

Úžasný napínavý příběh, výborně napsaný. Ovšem jelikož se jedná o první díl série vystavěné ve vlastním světě, je potřeba vstřebat opravdu moc informací, protože nejednou je důležitá zdejší politika a sehrají roli intriky. (bez přehledu se brzy ztratíte)
I přesto vás hlavní hrdinové nadchnou, takové dva protiklady, takže si alespoň jednoho z nich oblíbit prostě musíte. Tichá noční plížení za kořistí i denní šarvátky udržují napětí a akci knihy. Ale nejen ty.
Upozornění: Silně návykové. Po přečtení této knihy prostě budete muset sáhnout po dalším dílu!

Moje hodnocení: 8/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Lynn Flewelling
Série: Noční běžci
Díl: 1. Štěstí ve stínech
Žánr: fantasy
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 400
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2011
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

3 Komentáře
 • Adalynka napsal:

  Skvělá recenze :) Úplně jsi mě na tu knihu navnadila, já bych teď nejraději zamířila do knihkupectví a koupila si ji. Jelikož to není tak úplně možné, poctivě si píšu její jméno na svůj wish list.

 • Mariella napsal:

  Pěkná recenze. :) Na tuto knihu se chystám už nějaký čas – a čím dál tím víc se na ni těším, popravdě. :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz