Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lynn Flewelling – Návrat stínu

Image

Vždy byli Alek a Seregil těmi, kdo hýbal s osudem, nyní si ale osud rozhodl zahrát s nimi a vmetl je do rukou otrokářů. Dokážou oba uniknout a shledají se někdy zase spolu?

Příběh

Alek a Seregil už jsou zpět v Rhíminee, kde se snaží opět vrátit do starých kolejí. Znovu od základů vystavějí svoji hospodu a dále se projevují na veřejnosti jako zámožní občané, aby po nocí mohli vykonávat drobné službičky pro zámožnější. Ale po tom všem prožitém jako by byl najednou předchozí život cizí. Ale i tak v Aurënenu nemohou po předchozích událostech hledat svůj domov.

Ovšem příležitost vrátit se tam alespoň krátce se jim naskytne velmi brzy. Královna Phoria je tam vysílá splnit jednoduchý úkol – vypravit se do Aurënenu a bezpečně odtud doprovodit princeznu Kliu zpět do Skaly.

Ačkoliv se zdá Aurënen jako bezpečné místo, neboť jsou Aurënfaieové nenásilný národ, přesto jsou napadeni a celá skupina až na Aleka a Seregila je pobita. Alek a Seregil se pak každý zvlášť probouzí na lodi, která je veze do neznámých končin. Jedno je jisté, únosci jsou otrokáři a hodlají jim zařídit nepříjemnou budoucnost.

Styl psaní

Oproti předchozím dílům sází autorka na -pro ni- netradiční zápletku. Po předchozím díle plném intrik se tentokrát dočkáme předvídatelnějšího děje, kdy jsou Seregil a Alek každý zvlášť zotročen a hledají svoji cestu úniku. Tento díl je vystaven spíše na napětí a emocích.

Opět se dostáváme na nové území, ale jelikož jsou Alek i Seregil v zajetí, moc toho z nové kultury nepoznáme. Dozvíme se pár menších poznámek ohledně trablů, hierarchie a libůstek vyšší vrstvy, které ovšem nijak více rozvedeny nejsou a snad tedy budou využity v dalších dílech.

Na druhou stranu tak jak jsme se v předchozích dílech objevovali magii čarodějů, schopnosti Aurënfaieů či mnohá kouzelná místa, tentokrát se nám dostane nového tajemného umění. Zabrousíme do alchymistické dílny, abychom byli svědky neobyčejných věcí.

Celá kniha má náboj, je plná napětí, celé to uvěznění přináší chvíle plné nedůvěry a hledání pomoci. Až ke konci jako by se vše vytratilo, příběh se spíše táhne, aby dostál svého konce, který tak nějak již čekáme. I přesto je dobré vyčkat, neboť je pro nás připraveno nejedno překvapení, na které plynule navazuje následující díl a hlavně jeden z nejsilnější momentů knihy, snad i celé série.

Obálka

Tato kniha se dočkala ve světě celkem dvou variant obálek – jedna se Seregilem a jedna s Alekem. Pro české vydání vyhrála ta s Alekem a alchymistickou dílnou, ale i ta druhá zobrazující moře a lodě. Která varianta více uhranula vám?

Lynn Flewelling – Noční běžci: Návrat stínu Lynn Flewelling – Noční běžci: Návrat stínu

Ukázka

Tahle tinktura vypadala úplně stejně jako předchozí lektvar. Než se Alek stačil zarazit, škubl sebou a omylem přitom Yhakobina kopl. Obsah poháru mu zacákal černé roucho.
Když Yhakobin kývl na stráže, vypadal spíše rezignovaně než rozhněvaně. Tentokrát drželi Aleka na lavici a alchymista ho zbičoval na zadní stranu holých stehen. Bylo to zlé, ale nic ve srovnání s výpraskem přes chodidla. Tentokrát nevydal ani hlásku ani neslzel.

– strana 92, kapitola 16.: Laskavost příbuzných

Hodnocení knihy

Kniha plná napětí a emocí tentokrát nestaví na intrikách, ale pouze na uvěznění a touze po svobodě. Alek a Seregil se dostanou do otroctví a příběh tak postrádá jakési hlubší zápletky. Vše se tentokrát v podstatě odehrává na jednom místě, takže si nových krajů nikterak neužijeme. I přesto kniha nabízí netradiční příběh a nahlédnutí pod ruce alchymisty.

Moje hodnocení: 8/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Lynn Flewelling
Série: Noční běžci
Díl: 4. Návrat stínu
Žánr: fantasy
Počet stran: 288
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2013
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz