Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lynn Flewelling – Bílá cesta

Bílé dítě vytvořené díky alchymistovi nejen z krve míšence ovlivní osudy mnoha lidí. Alek a Seregil jej budou chránit, protože je to právě Alekova krev, z které vzešlo. Je to ale správné rozhodnutí?

Příběh

Když Alek a Seregil konečně uprchnou do bezpečí, nemají ještě zcela vyhráno. Po podivném bílém tvorečkovi – rhekaru – totiž touží nejeden člověk. Rhekaro umí léčit krví, zabíjet zpěvem a dokonce svými slzami může přivést člověka zpět k životu.

Naši hrdinové se rozhodnou nejen pátrat po tom, co je tajemné rhekaro zač, ale také učiní zásadní rozhodnutí. Chtějí zabránit vytvoření dalších rhekar a návod zůstal v knihách alchymisty v Plenimaru. Musejí se tak postavit své čerstvé minulosti a vrátit se do země, kde je zotročili.

Plenimar ovšem není jejich jediným nepřítelem. Ten je najednou všude okolo a usiluje jim o život kvůli moci tajemné bělostné bytosti, kterou se snaží ti dva ochránit.

Styl psaní

Od předchozích nápadů autorky to tentokrát tak nějak skončilo u pobíhání všude možně sem a tam. Nějak mi tam chybí jakékoliv intriky, nepřátelé i jejich záměry jsou předem známé. Je to takové sušší, předvídatelné, očekávala jsem více.

Oproti předchozímu dílu se ovšem dostaneme opět k mnoha akčním situacím, menším či větším roztržkám a naši hrdinové opráší své zlodějské dovednosti. Sice ne v Rhíminee, ale i tak se vrátíme na známá místa, potkáme spoustu starých přátel i nepřátel.

Kniha přímo navazuje na předchozí díl, kde si hrdinové „pořídili“ podivné stvoření, kterého se Alek nechce vzdát. Jejich cílem je tak nejen jeho ochrana, ale snaha dozvědět se o něm více. Vzhledem k proroctví z předchozích dílů se mezi hrdiny snese diskuze o vlastním dítěti.

Obálka

Obálka se drží vzhledu předchozího dílu. Jednoduchý motiv, s pozadím odkazujícím na dobrodružství v rozličných koutek světa, s dominantní postavou vpředu – s Alekem, který tentokrát zatvrzele půjde za touhou svého srdce.

Ukázka

Sebrahn se vyvlékl, vydal se k Alekovi a Vlčí tvář se ho nijak nepokusil zastavit. Sebrahn si klekl vedle něj a hnědé a stříbrné vlasy ho halily jako pruhovaný plášť. Dotkl se studeným prstem Alekova rtu a pak krev olízl. Žena v masce rysa položila na podlahu vedle něj pohár vody a malý nožík. Sebrahn vytvořil hojivý květ a přitiskl ho Alekovi na ret. Alek ucítil důvěrně známou sladkou vůni. Přejel si jazykem po zhojeném místě a čekal, jak ostatní zareagují.

– strana 162, kapitola 22 – Zvrat

Hodnocení knihy

Když tak nad tím uvažuji, možná by si kniha zasloužila o bod více, ale autorka ukázala, že umí psát mnohem lépe a mnohem nápaditěji. Chybělo tomu hodně oproti předchozím dílům. Žádné intriky, pobíhání sem a tam, známí nepřátelé. Alespoň ty šarvátky a plížení po nocích stálo za to.

Moje hodnocení: 6/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Lynn Flewelling
Série: Noční běžci
Díl: 5. Bílá cesta
Žánr: fantasy
Počet stran: 288
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2013
Moje hodnocení: 6/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Nový knižní podcast Knižní drbárna si můžete již nyní poslechnout na Spotify. Nová epizoda vás čeká každé úterý.

Nejnovější díl: K čemu jsou literární skupiny a kdy to autoři konečně pochopí?

Společné čtení

V lednu čteme knihu Píseň oceli od Michaely Merglové. Závěrečné online setkání proběhne 3. února 2023.

  • 17:00 – debata o knize
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou

 

Zde očekávejte odkaz na debatu i besedu.