Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lynn Flewelling – Bílá cesta

Bílé dítě vytvořené díky alchymistovi nejen z krve míšence ovlivní osudy mnoha lidí. Alek a Seregil jej budou chránit, protože je to právě Alekova krev, z které vzešlo. Je to ale správné rozhodnutí?

Příběh

Když Alek a Seregil konečně uprchnou do bezpečí, nemají ještě zcela vyhráno. Po podivném bílém tvorečkovi – rhekaru – totiž touží nejeden člověk. Rhekaro umí léčit krví, zabíjet zpěvem a dokonce svými slzami může přivést člověka zpět k životu.

Naši hrdinové se rozhodnou nejen pátrat po tom, co je tajemné rhekaro zač, ale také učiní zásadní rozhodnutí. Chtějí zabránit vytvoření dalších rhekar a návod zůstal v knihách alchymisty v Plenimaru. Musejí se tak postavit své čerstvé minulosti a vrátit se do země, kde je zotročili.

Plenimar ovšem není jejich jediným nepřítelem. Ten je najednou všude okolo a usiluje jim o život kvůli moci tajemné bělostné bytosti, kterou se snaží ti dva ochránit.

Styl psaní

Od předchozích nápadů autorky to tentokrát tak nějak skončilo u pobíhání všude možně sem a tam. Nějak mi tam chybí jakékoliv intriky, nepřátelé i jejich záměry jsou předem známé. Je to takové sušší, předvídatelné, očekávala jsem více.

Oproti předchozímu dílu se ovšem dostaneme opět k mnoha akčním situacím, menším či větším roztržkám a naši hrdinové opráší své zlodějské dovednosti. Sice ne v Rhíminee, ale i tak se vrátíme na známá místa, potkáme spoustu starých přátel i nepřátel.

Kniha přímo navazuje na předchozí díl, kde si hrdinové „pořídili“ podivné stvoření, kterého se Alek nechce vzdát. Jejich cílem je tak nejen jeho ochrana, ale snaha dozvědět se o něm více. Vzhledem k proroctví z předchozích dílů se mezi hrdiny snese diskuze o vlastním dítěti.

Obálka

Obálka se drží vzhledu předchozího dílu. Jednoduchý motiv, s pozadím odkazujícím na dobrodružství v rozličných koutek světa, s dominantní postavou vpředu – s Alekem, který tentokrát zatvrzele půjde za touhou svého srdce.

Ukázka

Sebrahn se vyvlékl, vydal se k Alekovi a Vlčí tvář se ho nijak nepokusil zastavit. Sebrahn si klekl vedle něj a hnědé a stříbrné vlasy ho halily jako pruhovaný plášť. Dotkl se studeným prstem Alekova rtu a pak krev olízl. Žena v masce rysa položila na podlahu vedle něj pohár vody a malý nožík. Sebrahn vytvořil hojivý květ a přitiskl ho Alekovi na ret. Alek ucítil důvěrně známou sladkou vůni. Přejel si jazykem po zhojeném místě a čekal, jak ostatní zareagují.

– strana 162, kapitola 22 – Zvrat

Hodnocení knihy

Když tak nad tím uvažuji, možná by si kniha zasloužila o bod více, ale autorka ukázala, že umí psát mnohem lépe a mnohem nápaditěji. Chybělo tomu hodně oproti předchozím dílům. Žádné intriky, pobíhání sem a tam, známí nepřátelé. Alespoň ty šarvátky a plížení po nocích stálo za to.

Moje hodnocení: 6/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Lynn Flewelling
Série: Noční běžci
Díl: 5. Bílá cesta
Žánr: fantasy
Počet stran: 288
Vazba: pevná s přebalem
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2013
Moje hodnocení: 6/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Můj výběr na netu

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Svět knihy očima vystavovatele aneb Jaké to je, když si založíte malé nakladatelství | Host: Rosana Zvelebilová

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Dračí plamen od Patricka Nesse, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-knihu.

Program i odkaz na společné online setkání objevíte ke konci měsíce zde.
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Patrick Ness - Dračí plamen