Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Josef Pecinovský – Areston

Image

Co dokáže člověk udělat pro to, aby přežil v obřím komplexu plném kriminálníků i toho nejhoršího charakteru?

Příběh

Každých osm let prolétá blízko země podivný objekt, který měl již několik názvů. Nyní je lidmi využíván jako vězení, není tedy divu, že se ujal neoficiální název Areston. Vězni jsou uzavření v neopustitelné kouli na celých osm let, než se opět těleso přiblíží k Zemi dostatečně blízko, aby mohli být propuštěni.

Co se děje uvnitř Arestonu, je jen na vězních. Je to vězení bez strážných, které si žije vlastním životem. Už od první chvíle se může člověk neuvěřitelně zadlužit, aby měl co na sebe a co do pusy. Kdo chce uniknout zadlužení, může se stát otrokem. Není to nic lehkého, ale máte kde bydlet, oblečení a každý den i potřebné jídlo a to vše za celodenní odvedenou práci.

Terstegen je odsouzen na dva cykly, tedy 16 let pobytu na Arestonu. Ačkoliv se stal nevinnou obětí systému, i tak se nehodlá jen tak poddat vůli Arestonu a bojuje usilovně o svůj život. Ale není to jednoduché, protože zpět na Zemi se dostanou jen 2/5 vězňů, nemluvě o tom, že zde musí pobýt daleko více času než ostatní.

Styl psaní

Sice začínáme nohama pevně na Zemi, ale autor nám velmi brzy předkládá zcela nové prostředí. Jedna se o uzavřený prostor v jakémsi kosmickém tělesu, které se prostě jednou objevilo a od té doby se co 8 let setkávalo se Zemí. Prostě výborné místo na odkládání nepohodlných lidí ze Země.

Všichni sem přijíždí nazí, ale přesto je zde spousta věcí, jídlo, oblečení. Kde se vlastně bere? Okolo tohoto světa je postupem času vystaveno mnohem více otázek a jak prostupujeme stranami knih do dalších pater Arestonu, jsou nám odhalována velká tajemství fungování tohoto světa.

Jak je to ale s vládou? Samí kriminálníci… což znamená, že ti nahoře budou ti nejhorší, žádné malé rybky. Je potřeba se tedy mít na pozoru a nikomu se neznelíbit. Nemluvě o tom, že zde funguje náboženství, které popírá existenci Země a kohokoliv nevěřícího s prohřeškem proti desateru tvrdě trestá.

První část knihy je pozvolná, přetahuje hrdinu od soudu do vězení, kde si hledá svoje místečko pro přežití. Ale pak jako by se obrátila štěstěna proti němu. Knihu začínají protkávat akční scény, napětí, rivalita jednotlivých podlaží a tiché, ale úderné náboženství. Teprve zde vás kniha opravdu naplno chytí a nepustí z kolotoče událostí a změny pozic hrdiny.

Na příběhu mne ovšem zamrzely dvě věci. Prožitek mi především kazily překlepy, které sem tam prostupovaly knihou. Druhou věcí byla neuzavřenost příběhu. Čekala jsme, že se nám vysvětlí alespoň něco, ale dějová linie neustále pokračuje, čtenáři předkládá nové otázky a končí s velký otazníkem.

Obálka

Nádherně ilustrovaná obálka lákající nás na „vesmírnou“ pouť uvnitř zcela uzavřeného tělesa s jeho vlastními pravidly. Co vlastně ukrývá a přinese našemu hrdinovi?

Ukázka

„Hej, ty!“ zařval jsem na chlapa, který stál v pozadí. Byl oblečený poměrně chudě a nezdálo se, že by patřil mezi lichváře.
„To mluvíš se mnou? Podivil se.
„Jo, s tebou. Půjč mi nůž.“
„K čemu ti bude?“
„Potřebuju zapíchnout tady toho chvástala,“ ukázal jsem mu na rváče, který se naparoval pyšně jako krocan a najednou tady stál s protaženou hubou. Byl přesvědčen, že uteču nebo že ho začnu odprošovat. Odpor rozhodně nečekal. Teď už ale nemohl couvnout.

– strana 81, kapitola 4. Jak oškubat holátko

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení knihy

Příběh zasazený do zcela nového světa pod vládou těch nejhorších kriminálníků. Jakou cenu zde má lidský život? Pojďte prozkoumat patra Arestonu a možná budete překvapeni, co dokáže ukrývat. Příjemná překvapující kniha s fungujícím novým prostředím plná temných praktik. Končí opravdu hodně otevřeně, takže počítejte s tím, že se určitě pustíte do dalšího dílu.

Moje hodnocení: 8/10

Najděte si nejlepší cenu knihy Areston na trhu.

Série

 • 1. díl: Areston
 • 2. díl: Útěk z Arestonu
 • 3. díl: Vládce Arestonu
 • Autor plánuje sepsat k této sérii i prequel, ve kterém nahlédneme do vzniku Arestonu.

Závěrečné hodnocení

Autor: Josef Pecinovský
Série: Areston
Díl: 1. Areston
Žánr: sci-fi
Počet stran: 336
Vazba: měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2016
Moje hodnocení: 8/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Lyra napsal:

  Kniha vypadá hodně dobře, mrknu na ni. :-)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz