Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Josef Pecinovský – Útěk z Arestonu

Josef Pecinovský – Útěk z Arestonu

Image

Pokud jsi na Zemi přítěží, pošleme tě do vesmírného vězení bez možnosti úniku. Stačí jen posvěcení soudem a tvůj osud je zpečetěn. Jeden cyklus je málo, dáme ti dva a pokud ti bude štěstěna nakloněna, třeba to i přežiješ.

Příběh

Příběh Sršně pokračuje. Jeho nedobrovolný pobyt ve vězeňském objektu putujícím vesmírem na něm již zanechal nemalé šrámy. Zapletl se s tamní Inkvizicí a jelikož nakonec velmi šťastnou náhodou neuhořel na hranici, musel se upsat coby donašeč Inkvizice. Přežití vyneseného trestu mu navíc přineslo postavení vyhnance, kterému nikdo nesmí podat ani misku s jídlem, nemluvě o ztrátě veškerého majetku.

Sršeň se ale nehodlá svého život jen tak vzdát a svoji cestičku mezi lidi si hledá všemožnými způsoby. Stojí to ale za to? Už jen polovina cyklu, už jen čtyři roky a Areston se opět přiblíží k Zemi. Nebylo by nejlepší z tohoto děsivého vězení utéct? Ale dá se utéct do vzduchoprázdna, když v podstatě žádný most k Zemi neexistuje, jen zabezpečené lodě přivážející další vězně?

Styl psaní

Kniha začíná zcela netradičně a to za pomocí interview se Sršněm, tedy Terstegenem, vězněm umělého objektu Areston putujícího vesmírem. Sršeň odhaluje některé další věci ze svého pobytu zde a jak to v jednotlivých patrech chodí, jak je to s lidmi, s náboženstvím, ale třeba i s takovou výrobou některých produktů. Odpovídá tak na mnohé otazníky, které vyvstaly čtenářům v hlavě po přečtení prvního dílu s názvem Areston.

Druhý díl nám opět přináší pronikání do hlubin Arestonu, jeho sociálních vrstev a všelijakých povolání. Dostává se nám tak ucelenější pohled na chod zdejšího trestaneckého světa, který svým způsobem tak nějak funguje.

Sršeň je provokatér, i když občas nechce a přesto se dostává do záludných situací. Občas tak vpluje do nějaké akční roztržky, z které ne vždy lehce vyvázne. Nejenže se zdráhá spolupracovat se zákeřnou Inkvizicí, ale také pátrá po stopách po krutém vrahovi Hudertdogovi, zatímco spodní patra úporně bojují se smrtící rostlinou, kterou nejde zlikvidovat a prorůstá výše.

Ačkoliv jsou některé momenty adrenalinové, i tak se objevují místa, kde je citelné, že byla kniha trošku natažena a tempo na chvíli ztrácí. Další věcí, která mne zarazila, byly sem tam se vyskytující překlepové chyby, které Arestonu mírně uškodily na kráse.

I přesto se příběh drží čtenáře jako klíště (nebo vlastně čtenář knihy?), podsouvá mu další zajímavé informace a pokládá první otázky, co je to vlastně Areston, kde se vzal a obývají jej opravdu jen lidé? A hlavně nejdůležitější otázka tohoto dílu – ze všech vězení na Zemi se dá nějakým způsobem utéct, ale můžete uniknout z vězení putujícího vesmírem?

Obálka

Tato série vesmírného dobrodružství má opravdu nádherné obálky, o které se postarala výtvarnice Žaneta Kortusová. Jak již název tohoto dílu napovídá, i ilustrace vypráví o vytouženém návratu na Zemi. Podaří se někomu Areston opustit nebo jsou uvězněni dokud jim nevyprší trest udělen jurisdikcí na Zemi nebo je dříve nedostihne smrt?

Ukázka

Trvalo to dva týdny, než dal Haruspex o sobě vědět. Jeho psi se probudili a začali kousat. Prvního z nich jsem potkal kdesi nahoře, takřka v nejvyšším patře, kam jsem nesl Hidalgův vzkaz. Svět jako kdyby se na okamžik zastavil. Spatřil jsem v prázdné obruči před sebou postavu. Nehybnou, s příznaky smrti v kamenné tváři, s nástrojem smrti v rukou. Přímo na hruď mi mířil šíp v natažené kuši.
„Do prdele.“
Byl daleko na to, abych po něm hodil nožem nebo dýkou. Zastavil jsem se, na nic víc jsem se v té chvíli nezmohl. Běžet mu vstříc znamená, že si na letící šíp přímo naběhnu. Obrátit se a couvat? Kam? Šíp mě okamžitě dostihne. Zabodne se mi do zad a všichni budou říkat, že Sršeň byl zbabělec. Pokud vůbec budou něco říkat.
Zdálo se, že v jeho tváři vidím úsměv. Ironický úsměv. Tak vidíš, Sršni, Haruspikovi to vyšlo. Ani to nedalo moc práce. Jen trochu stopování a vyčíhnutí správného okamžiku. Hrot šípu se pozvedl. Ještě sekundu, dvě si se mnou pohrával, a pak stiskl spoušť.

– kapitola 5: Invaze

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení knihy

Úchvatná vesmírná pouť umělým tělesem přeplněným trestanci pokračuje. Už jen čtyři roky a Areston opět propluje poblíž Země. Do té doby Sršeň neváhá nejednou zahrávat si se životem a honí se za svojí vlastní spravedlností, ačkoliv zdejšímu systému a náboženské skupině je trnem v oku. Příjemné akční dobrodružství, od kterého se nebudete moci odtrhnout, si pro vás připravilo nové momenty a nové otázky. Škoda jen těch překlepů.

Moje hodnocení: 9/10

Najděte si nejlepší cenu knihy Útěk z Arestonu na trhu.

Série

  • 1. díl: Areston
  • 2. díl: Útěk z Arestonu
  • 3. díl: Vládci Arestonu
  • Autor plánuje sepsat k této sérii i prequel, ve kterém nahlédneme do vzniku Arestonu.

Závěrečné shrnutí

Autor: Josef Pecinovský
Série: Areston
Díl: 2. Útěk z Arestonu
Žánr: Sci-fi, thriller
Počet stran: 360
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz