Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Evoluce – Kontinenty

Image

Dříve, za dob mohutných býložravců a jejich zubatých nepřátel, to byl na Zemi doslova boj o život. Pak se Země rozdělila, část byla suchá s nedostatkem jídla a část zelená a svěží a zvířata putovala za potravou. Ale přesto se i velkým oceánem proháněla nebezpečná monstra. Pojďte si připomenout ty doby a pustit se do tvorby živočichů a jejich jedinečné kombinace schopností, která je ubrání jak nepřízni prostředí, tak i proti masožravcům. Přežije ten nejsilnější a nebo drobný tvoreček schovávající se v noře pod zemí?

Vizitka

Název: Evoluce – Kontinenty
Výrobce: Pexi
Herní doba: 30-60 min
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 12+
Rok vydání: 2016
První vydání: 2012
Orientační cena: 225 Kč

Rozšiřuje hru

Více informací o karetní hře Evoluce: Kontinenty naleznete u vydavatele Pexi.

Obsahuje

Rozšíření přináší do hry 42 karet s celkem 8 novými rysy a schopnostmi. Úplnou novinkou ve hře jsou pak 3 karty teritorií, na které se dělí nejen lovící masožravci, ale také potrava pro všechny tvory. Do hry jsou tak vloženy ještě další 4 karty, které pomáhají jednotlivým hráčům rozdělit tvory i u sebe na stole. Díky této rozmanitosti území přibylo 24 žetonů jídla. V poslední řadě také hrací kostka a český a slovenský návod.
Pozor, samostatně nehratelné bez základní hry Evoluce: O původu druhů.

Rozbalování hry a první nahlédnutí do krabice

Rozdíly od základní verze

Jak již název tohoto rozšíření napovídá, přináší do hry kontinenty a to rovnou dva – Laurasii a Gondwanu. Navíc také z kontinentů vyhání všechny tvory s plaváním do oceánu. Vznikají tak tři různá teritoria, která mají vlastní žetony z jídlem. Nejen že tvorové nesmějí jíst z jiného teritoria, než na kterém žijí, stejně tak masožravci mohou lovit pouze v teritoriu, ve kterém se pohybují.

A jak se tedy tvorové na stůl vykládají? V podstatě stejným způsobem, jako v základní hře, jen má hráč před sebou kartu, kde všechny zvířata nad ní patří do Laurasie, pod ní do Gondwany a vpravo do oceánu. Jaký kontinent bude daný tvor obývat, to si hráč zvolí již ve chvíli, kdy zvíře vykládá na stůl. Dále jej již nemůže libovolně přesunout (výjimkou je speciální rys, o tom později). Pokud je na zvíře aplikován rys s plaváním, automaticky se přesouvá do oceánu.

Na stole jsou dále položeny tři karty, každá značí jedno teritorium a vykládá se na každou určitý počet žetonů s jídlem v části hry věnované krmení. Na každé kartě je napsáno, jak se na ní počet jídla nahazuje kostkami a jaký je pevný podíl v kolika hráčích. Nemusíte tak nic hledat v návodu a vše máte neustále na očích na stole, což je výborné.

 

Dále přináší do hry

Ve hře se objevuje osm zcela nových rysů živočichů. Některé opět bojují s masožravci, jiné živočichy ničí či obohacují a další souvisejí s novým zavedením teritorií.

Mezi obranu před masožravci patří následující rysy:

  • Stádo – jeden z mých oblíbených rysů. Pokud je v daném teritoriu stejné nebo vyšší počet živočichů s tímto rysem než je masožravců (a počítají se všichni stádovití živočichové a všichni masožravci v dané lokalitě bez ohledu na hráče, kteří je vlastní), pak na ně masožravci nemohou útočit.
  • Regenerace – také velmi milý rys. Živočicha tedy omezuje ve větším použitím dalších rysů (jen jeden rys navíc a nesmí mít +hodnotu), na druhou stranu pokud je živočich sežrán masožravcem, další kolo zase ožije. Pouze je zničena karta se zvířetem, odložena bokem a masožravec klasicky získává žetony potravy. Po dokončení kola stravování se na rysy tohoto živočicha opět položí nová karta zvířete a pokračuje dál ve hře. Je potřeba ale pamatovat, že rys regenerace neubrání živočicha při nedostatku potravy, bez potravy zvíře umírá.
  • Žahavci – Nijak před masožravcem neubrání, na druhou stranu ale při útoku (ať už vydařeném či nikoliv) zničí všechny rysy útočícího masožravce na jedno kolo. Taková menší odplata, během které může být tento masožravec snadnou kořistí pro ostatní dravá zvířata v této lokalitě.

 

Změna v živočišné stavbě se promítla do dvou karet. Jedna může být přínosem a ta druhá je opět záškodnickou kartou, kterou můžete znevýhodňovat své protihráče:

  • Rekombinace – párový rys, který umožňuje živočichům vyměňovat jejich rysy. Může se například hodit v případě, že rys můžete použít na daném živočichovi ob kolo (hybernace) a tak jej raději přehodíte na druhého, který jej využije. Dále se může hodit na odstranění karet, zvíře totiž nesmí duplicitní karty (vyjma tukové tkáně) a tak se můžete zbavit z jednoho zvířete například parazita, pokud jej přesunete na zvíře, které jej již má.
  • Nádor – tak jako v základní hře jste mohli škodit parazitem, tentokrát se ve hře objevuje další nepřítel vašich zvířat, nádor. Ten se ukládá ihned za živočicha a od této doby se nesmí hýbat s rysy zvířete. Každé kolo je přesunut o něco výše a ničí tak daný rys (rys již nefunguje). Jakmile dorazí až za poslední rys, živočich umírá. Dá se proti tomu bránit přikládáním stále nových karet a světe div se, už jsme jednu hru měli takového přeživce.

Poslední série karet využívá nově zavedených teritorií, pomáhá přecházením mezi nimi a také naplňuje „misky“ hladovým tvorům:

  • Migrace – jak již rys napovídá, umožňuje živočichům přesunout se mezi jednotlivými kontinenty a dokonce umožňuje plavajícím živočichům v oceánu přesunout se zpět na zem (bez odebrání plavání).
  • Štítovec – i tento rys umožňuje živočichům pohyb mezi jednotlivými teritorii, ale vždy pouze jako doprovod přesunujících se živočichů s rysem Migrace. Podmínkou je, že živočich s Migrací musí odcházet ze stejného teritoria, jako živočich s rysem Štítovec a nezáleží na tom, komu patří živočich s Migrací. Dále je potřeba mít na paměti, že zvíře s rysem Štítovec následuje vedoucího živočicha s Migrací do jeho cílové destinace, tj. živočich s rysem Štítovec si nemůže vybrat, kam poputuje.
  • Stavitel – opravdu vynikající rys, který umožňuje vytvoření více živočichů na daném kontinentu. Přidává totiž do potravinové banky daného teritoria 2 žetony jídla.

 

Závěrečné hodnocení

Toto rozšíření opravdu velmi příjemně doplňuje původní hru, činí ji lehce náročnější, ale hlavně tak zvětšuje strategické možnosti hráčů. Díky třem novým odděleným lokalitám, do kterých živočichy umisťujete, je potřeba sledovat více věcí zároveň a předvídat i další kolo.

Je potřeba vhodně rozmisťovat nejen rysy na živočichy, ale tentokrát i zvířata samotná do vhodných teritorií tak, aby pro ně byl dostatek potravy a co nejmenší počet predátorů. Ale kdo ví, třeba kostky zradí a bude opět hladomor. Náhoda zde má opět své místo, ovšem pokud umíte se svými živočichy správně pracovat, poradíte si s každou nepřízní osudu.

Nové karty příjemně zpestřují možnosti hry, ať už Stavitel, díky kterému můžeme mít v oblastech více živočichů a je tak potřeba se mít na pozoru před vznikajícími predátory, ale třeba i Stádo, které převálcuje každého predátora, protože v jednotě je síla.

Velmi mne potěšilo zjištění, že se veškeré materiály z rozšíření vejdou do základní krabičky se základní hrou. Hra je tak snáze přenositelná a nezabírá tolik místa. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že rozšiřující se počet karet a nová teritoria vyžadují více místa na stole při hře.

+ nové možnosti díky teritoriím
+ větší strategická náročnost oproti základu
+ nové zajímavé karty s rysy

Moje hodnocení: 5/5

Najděte si nejlepší cenu hry Evoluce a jejího rozšíření Evoluce: Kontinenty na trhu.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz