Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Evoluce: O původu druhů

Image

Prvně to byly mikroby, kteří se vyvinuly v první jednoduché tvory. Jenže prostředí a konkurence donutily tyto tvory se dále vyvíjet, přizpůsobit se, jinak jim hrozilo vyhynutí. Dokážete i vy vytvořit dokonalého živočicha, který přežije mezi všemi těmi masožravci či si dokáže obstarat potravu v období hladu?

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Vizitka

Název: Evoluce: O původu druhů
Výrobce: Pexi
Herní doba: 30-60 min
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 12+
Orientační cena: 399 Kč

Nová karetní hra pro celou rodinu, kde si můžete vyvíjet své vlastní zvířátko. A nejen jedno. Využívejte spolupráci mezi nimi, staňte se dravými masožravci nebo se přiživujte jako mrchožrouti nebo zloději. Ale můžete být i drobnými tvory, kteří se nají a následně před masožravci utečou pod zem.

Máte zde také dva oddělené světy, jeden na pevné zemi a druhý pod mořskou hladinou. Bráníte se jen před živočichy ze svého prostředí, takže pokud není ve vodě žádný dravec, máte napůl vyhráno.

Tak co, vsadíte raději na dominantní postavení v potravním řetězci, které ovšem může být náročné na krmení nebo raději budete drobnými ještěrkami, které si vystačí s minimem potravy, ale mohou být uloveny? Nikdy totiž nevíte, kdy přijde sucho a s ním hlad.

 Ocenění hry

  • Nejlepší stolní hra roku Igra goda 2010
  • Nejlepší hra roku Tesera 2011
  • nominace na TOY AWARD 2013 Nuremberg-Germany
  • Nejlepší novinka roku 2014

Obsahuje

Hra obsahuje 84 karet, dále 2 kostky a žetony potravy a to 14x červený, 7x modrý a 4x žlutý. Součástí balení je i český a slovenský návod.

Příprava hry

Zamíchejte karetní balíček a každému hráči rozdejte právě 6 karet ještěrkou nahoru. Připravte si zbylé karty, žetony a kostky doprostřed stolu.
Každý hráč si hodí kostkou a ten s největším číslem začíná. Dále se při hře hráči střídají ve směru hodinových ručiček.

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Jak se hraje?

Každé kolo hry se skládá ze čtyř fází: fáze vývoje zvířat, fáze krmení a fáze vyhynutí.
Během fáze vývoje zvířat se hráči střídají ve směru hodinových ručiček a vykládají před sebe na stůl po jedné kartě. Fáze končí, jakmile nemají hráči v ruce žádné karty nebo jakmile oznámí, že karty již přikládat nebudou a šetří si je do dalšího kola.

Nejprve se vykládá jedna karty se symbolem ještěrky (tedy zakládáte nového živočicha). Jakmile na vás opět přijde řada, můžete za kartu ještěrky zařadit nějakou její vlastnost nebo položit další kartu se symbolem ještěrky pro nového živočicha. Každá vlastnost může být na jedné ještěrce pouze jednou, výjimkou je pouze Tuková tkáň.

Jediná karta, která nelze přiložit na svého živočicha, je Parazit. Ten se přikládá na soupeřovo zvíře, kterému tím zvyšuje potřebu potravy.

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Dále jsou zde karty, které obsahují šipky do boku, tyto karty se používají mezi dva živočichy a přidávají jim určité výhody, vazby či ochranu.

Jakmile jednou kartu přiložíte, již není možné ji odstranit, změnit, či obrátit (na jedné kartě mohou být i dvě vlastnosti, ale můžete přiložit pouze jednu). Téměř všechny karty jsou popsány, co dělají, jestliže ne, popíšu vám jejich účinek níže.

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Fáze krmení rozhoduje o přežití živočichů. Hráč, který začínal ve fázi vývoj, nyní hází kostkami, aby určil počet dostupné potravy. Dle počtu hráčů se postupuje podle následující tabulky.

2 hráči – výsledek jednoho hodu kostkou + 2
3 hráči – součet dvou hodů kostkou
4 hráči – součet dvou hodů kostkou + 2

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Připravíme tedy počet červených žetonů, které nám určily kostky – to je potravinová zásoba tohoto kola pro všechny zvířata. Začíná se od hráče, který házel kostkou. Postupně se všichni po směru hodinových ručiček střídají s tím, že buď berou 1 žeton, nebo použijí masožravce.

Každou ještěrku je potřeba nakrmit právě jedním žetonem. Pokud má zvíře schopnost, u níž je v levém rohu číslo (+1, +2), značí toto číslo, o kolik více žetonů musí ještěrka sníst (ukázka níže).

Ještěrka musí sníst právě tolik potravy, jinak vymře. Potravu navíc ovšem již nesmí přijímat. Pouze pokus má Tukovou tkáň – do jedné této karty může přidat jeden žeton (odebere se červený žeton ze společné zásoby, odloží se a místo něj se přiloží na Tukovou tkáň žlutý žeton).

V této fázi je možné využít některé vlastnosti, které vám získají žetony jiným způsobem (Spolupráce, Zlodějství atd.), kdy každou vlastnost můžete v této fázi použít pouze jednou. Dále je zde schopnost hibernace, díky které nemusíte tuto fázi živočicha krmit a přežije – tato schopnost se ovšem může použít pouze každé druhé krmení.

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Počet žetonů pro nakrmení dle obrázku výše:
Příšerka vlevo potřebuje 1 žeton, protože nemá žádné potravinově náročné vlastnosti.
Příšerka uprostřed má zvýšené nároky – musí sníst 4 žetony, je totiž masožravec (+1) a navíc chytila parazita (+2).
Příšerka vpravo potřebuje 1 žeton, ovšem má vlastnost Tuková tkáň, takže na tuto kartu může přiložit o 1 žeton více.

Pokud se rozhodnete lovit s masožravcem, pak masožravce lze použít za tuto fázi pouze jednoho a jednou od daného hráče. Jestliže masožravec zvíře uloví, obdrží dva modré žetony. Pokud jeho kořist uteče, masožravec odchází s prázdnou.

Tuková tkáň může být k jednomu živočichovi přiložena vícekrát. Na jednu takovouto kartu může být přiložen právě jeden žlutý žeton. Tyto žetony následně na živočichovu zůstávají během všech kol, dokud nejsou hráčem využity. Žetony se v době mála potravy použijí na nakrmení, tj. z tukové tkáně se přesouvají na ještěrku a při vyhodnocení se již odebírají.

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Během fáze vyhynutí se ze hry odstraňují všichni živočichové, kteří byly snězení masožravcem nebo nebyly dostatečně nakrmení. Každý hráč má svůj vlastní odhazovací balíček, kam tyto odstraněné živočichy dává.

Následně se odebírají všechny žetony položené na ještěrce, tj. vždy vše červené a modré. Jestliže jsou využity na plné nakrmení i žluté žetony (tedy přesunuty na ještěrku), jsou ze hry odstraněny i ty.

Spočítají se přeživší ještěrky a každý hráč dostane tolik karet, kolik mu přežilo ještěrek + 1 kartu navíc. Jestliže některému z hráčů nepřežila žádná ještěrka, obdrží 6 karet.

Následně začíná nové kolo, tedy fáze krmení a nyní každou fázi začíná další hráč po směru hodinových ručiček.

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Je možné spojit i dvě sady her, vznikne tak možnost hry pro 5-8 hráčů. V tomto případě během fáze krmení se řídíte dle následující tabulky

5 hráčů – součet tří hodů kostkou + 2
6 hráčů – součet tří hodů kostkou + 4
7 hráčů – součet čtyř hodů kostkou + 2
8 hráčů – součet čtyř hodů kostkou + 4

Cíl hry

Hra končí ve chvíli, kdy dojdou karty z rozdávacího balíčku, a začíná závěrečné počítání. Za každého přeživšího živočicha obdrží hráč +2 body, za každou vlastnost přeživšího živočicha obdrží hráč +1 bod. Navíc jsou přiřazeny body za náročnější vlastnosti, jako je masožravec (+1 bod), parazit (+2 body) a další vlastnosti, kdy se vždy přičítá tolik bodů navíc, jaké číslo se nachází v levém horním rohu.

Pokud je následný stav bodů mezi hráči nerozhodný, přepočítává se počet karet na odkládacím balíčku. Ten, kdo na něm má více karet, vyhrává.

Rozšíření hry

  • Čas létat (AJ: 2011, CZ: připravuje se)
  • Kontinenty (AJ: 2012)

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Moje ohlédnutí

Hra je hratelná pro 2-4 hráče, ovšem čím více hráčů, tím více si konkurujete, musíte skládat složitější variace a hlídat se před více predátory. I přesto je hra ve dvou hráčích hratelná a pobaví. Hra se dá hrát stále dokola, protože každá nová přinese nové varianty a nutnost obrany – musíte tedy vybrat novou strategii, která by vám právě nyní mohla pomoci přežít a vyhrát.

Hra zabaví jak malé tak velké. Sice je dle výrobce vhodná až pro děti od 12 let, ovšem bratranec s 10 lety ji přímo zbožňuje. A zbožňuje ji i můj táta, takže se určitě nebojte pořídit jako hru, která zabaví hráče napříč generacemi.

Je potřeba si uvědomit, že pro pochopení hry je potřeba udělat celou první zkušební hru. Pro plynulost hry je totiž vhodné mít přehled, jaká karta jak funguje. Ve hře na zadní straně návodu je dostupný přehled vlastností a jak fungují, je to navíc napsané i na samotných kartách, ovšem musíte kartu vytáhnout nebo si dohledat vlastnost v návodu a to zpomaluje notně hru. Karet ovšem není tolik, takže si brzy zapamatujete vše potřebné (stačí opravdu 1 zkušební hra).

Společenská karetní hra Evoluce: O původu druhů

Ve hře je pár karet, které nejsou úplně objasněny, např. použití zároveň symbionta a komunikace na dva živočichy. Ovšem myslím si, že vše lze dle domluvy či logiky vyřešit. Tedy ve výše zmíněném případě, dokud se symbiont nenají, nelze použít komunikaci nebo další případ, kdy zloděj nemůže krást, když už je plně nakrmený.

Na jednu stranu se mi líbí balení, je připravené již na to, že se do něj vlezou i další rozšíření (tj. krabička je větší), na druhou stranu je škoda, že není krabička malá, tedy cestovní balení – hra by byla perfektní na zkrácení večerů při dovolené.

+ pro malé i velké
+ originalita
+ znovuhratelnost
– pamatování vlastností

Moje hodnocení: 4/5

Souhrn všech karet převzat z www.evoluce-hra.eu.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz