Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lynn Flewelling – Příchod tmy

Image

Temné zlo vztahuje ruce na nebohé lidi a chystá se podmanit si další zemi nejen skrze válečné vřavy, ale také přes nepříjemné intriky a úskoky. Bodnutí dýky do zad nepříteli je přeci jen ten nejefektivnější útok. Povede se Seregilovi a Alekovi zabránit tomu nejhoršímu?

Příběh

Už je to nějaký čas, co Seregil alias Kočka z Rhíminee vzal pod svá ochranná křídla Aleka z Kerry. Jejich společné přátelství využívají jako zloději a špehové, plní drobné úkoly od šlechty, jenže pak se přimotají k něčemu většímu. Nic nedává smysl, vychytralý a mocný protivník jim stále uniká, jako by byl před nimi o krok napřed. Jaké děsivé překvapení se na ně chystá?

Navíc se nad zemí stahují mračna nadcházející války, která prověří nejednoho muže i ženu. Svět plný zbraní i magie, intrik a neřestí, kde nic není tabu. A právě sem přichází tma…

Styl psaní

Kniha plná šarvátek, menších i větších bitev, záškodničení, zlodějských dovedností, prostě příběh nabitý akcí a vypjatými situacemi. Ale takové bitvy a šarvátky přinášejí i mnoho mrtvých, mezi nimiž určitě naleznete nejednoho svého oblíbence.

Ačkoliv autorka po celou dobu dává drobné nápovědy k tomu, k čemu se schyluje, přiznám se, že jsem byla i přesto velmi překvapená.  Jejich dobrodružství a rozuzlení jsou opravdu výjimečná, překvapivá, vypjatá.

Navíc se děj odehrává na více frontách. Sledujeme činy hned několika postav než-li jen Aleka a Seregila. Ostatní postavy a jejich život je také nastíněn, ale zdá se mi spíše upozaděn a více příběh dbá na samotný posun v ději. To naopak Aleka se Seregilem pozoruje bedlivě.

V tomto díle to mezi Seregilem a Alekem začne houstnout a ačkoliv jsou od sebe nějakou dobu odděleni, vyvstávají mezi nimi překvapivé situace. Oba tak nevědí, kde má jejich přátelství hranice a zda to není něco víc.

Přestože kniha funguje samostatně, navazuje na předchozí díl, uchopuje z něj drobné události, dává jim hlubší význam. I přesto se bez této znalosti v díle jistě orientujete, na druhou stranu nechat si ujít první díl by byla škoda.

Obálka

Obálky od Fantom Printu upřímně miluju. Vždy originální grafika, nádherné malby, které na nás z obálek knih hledí. To se pak jeden nesmí divit, když se do těch knih doslova na první pohled zamilujete. A jelikož přituhuje, tak nabírá chladných barev i obálka. Škoda jen nepřesného vyobrazení hlavních hrdinů, pokud tedy to měli být oni?

Lynn Flewelling - Příchod tmy

Ovšem to už se díváme na obálku druhého českého vydání. Jak vypadalo to první taktéž u Fantom Printu, můžete vidět na následující obálce, v jejímž závěsu jsou pak další světová zpracování.

Lynn Flewelling - Příchod tmy

Úryvek

Chatrná loď se těžce probíjela zpěněnými vlnami z Kestonu směrem na jihovýchod ke Skale. Za noci plula neosvětlená; posádka, tvořená samými schopnými pašeráky, se plavila s očima upřenýma ke hvězdám na obloze. Ve dne drželi stálé hlídky, ačkoli pravděpodobnost, že potkají jinou loď, byla jen malá. V tak pozdní roční době by plavbu po oceánu riskoval jen plenimarský kapitán a tuto zimu žádný tak daleko na severu nebyl. Ne takový, co by byl připravený na boj.
Lanoví bylo obaleno ledem. Námořníci krvácejícíma rukama tahali za lana, vytloukali led z nádob s pitnou vodou, choulili se k sobě na hlídkách a s bručením mezi sebou rozmlouvali o dvou vznešených cestujících a hrozivé skupině hrdlořezů, kteří se nalodili.

– strana 7, Prolog

Hodnocení knihy

Tohle je opravdu dobrodružství s velkým D, které jsem si velmi užila. Připravilo tolik nečekaného, spoustu akce a napětí, trýznivých okamžiků, ale i tváře zahřívajících scén. Navíc je kniha psána opravdu kouzelně, rozmanitě, žádné strohé holé věty, ale autorka si s textem opravdu umí vyhrát.

Moje hodnocení: 10/10

Série

Závěrečné shrnutí

Autor: Lynn Flewelling
Série: Noční běžci
Díl: 2. Příchod tmy
Žánr: fantasy
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 416
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2011
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz