Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Image

Že osidlovat ostrov společně s třemi dalšími lidmi je nuda? Proč tedy nevyzkoušet Osadníky z Katanu s rozšířením pro 5-6 hráčů, to je teprve pekelná hra. Kdo ovládne nakonec ostrov Katan?

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Vizitka

Název: Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů
Výrobce: Albi
Herní doba: 120 min
Počet hráčů: 5-6
Vhodnost: 10+
Rok vydání: 2010
První vydání: 1996
Orientační cena: 499 Kč

Rozšiřuje hru

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Obsahuje

Rozšíření přináší do hry samozřejmě další díly hrací desky, aby se na mapu vešlo více hráčů a to 2x les, 2x pastvina, 2x vrchovina, 2x pole, 2x hory, 1x poušť. Dále jsou přidány 4 části rámu.
Rozšíření obsahuje své vlastní číselné žetony, které se nemíchají se základní sadou.
Dále je přidáno také 25 karet se surovinami 5x dřevo, 5x vlna, 5x obilí, 5x ruda, 5x cihly. Rozšiřuje se také balíček akčních karet o 6 rytířů a 3 pokroky.
Samozřejmě jsou přidány dvě herní sady figurek v barvě hnědé a zelené. Každý hráč obdrží 5 vesnic, 4 města a 15 silnic. Každý hráč navíc dostane i svoji přehledovou tabulku pro stavbu a nákup.

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Přináší do hry

Základní myšlenkou tohoto rozšíření je možnost vložit do hry další dva hráče, s čímž se rozšiřuje mapa a upravují pravidla. Mapu už je potřeba poskládat zcela náhodně, stejně tak čísla (dodržujte, aby nebyla dvě červená vedle sebe) – nebo samozřejmě můžete využít abecedy, dle které čísla naskládáte. Pozor, čísla jsou v tomto rozšíření kompletní, samostatná a nevyužívají se číslové žetony ze základní hry.

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Hra probíhá dle pravidel základní hry až na drobnou výjimku. Jelikož je hráčů mnoho a než by se dostali na řadu, mohli by jednoduše o karty přes zloděje přijít. Proto jakmile hráč ukončí své kolo, nastává mimořádná fáze stavění. V tuto chvíli hráči popořadě mohou stavět nebo nakupovat akční karty. Nikoliv vyměňovat suroviny mezi sebou či s bankou. Jakmile oběhne stavební kolo, je na řadě další hráč a začíná házet kostkami.

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Rozdíly od základní verze

Určitě na první pohled se zastavíte už u krabičky, která je takovou zmenšenou variantou základní hry. Až na pár výjimek je vše jinak designově řešené po starém. Tou výjimkou jsou čísla, která aby mohla být snadno identifikovatelná a roztříditelná s dalšími verzemi, mají svůj vlastní vzor. Dále se menší změny dočkaly kartičky s přehledem stavby a nákupu, které se trochu zmenšily.

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů Osadníci z Katanu - doplňková sada 08

Pro barevné porovnání vkládám ještě fotografie figurek ze základní verze i z tohoto rozšíření.

Osadníci z Katanu - doplňková sada 11

Závěrečné hodnocení

Je fajn mít možnost si zahrát Osadníky z Katanu s více lidmi, zvláště když jste početnější rodina, bohužel rozšíření slouží pouze k obohacení základní verze. Jestliže se rozhodnete zakoupit jiná rozšíření vnášející do hry nové možnosti (např. Námořníci), je potřeba pro ně koupit speciální rozšíření 5-6 hráčů pro dané rozšíření. Tato další rozšíření (pro rozšíření) pro 5-6 hráčů se brzy chystají v české lokalizaci.

Rozšíření vnáší do hry nejen dva nové hráče, ale i nové speciální stavební kolo, které proběhne mezi hrami jednotlivých hráčů. Hráči tak mohou stavět a „zbavit se“ karet, aby je nestihl obrat zloději, než přijdou na tah. Je to vhodné řešení, ovšem místy se může stát chaotické a může nastat nějaká mýlka. Lépe ovšem situaci řešit nelze.

Osadníci z Katanu – Doplňková sada pro 5-6 hráčů

Na druhou stranu jsou v rozšíření dostatečné kusy mapy, dá se přirovnat ke hře 3-4 hráčů. Tj. menšímu počtu hráčů (5) bude mapa akorát, většímu (6) příjemně těsná.

Poslední slovo věnuji kompatibilitě. Pozor, základ osadníků má již tři různé verze provedení, dávejte si tedy pozor, jaké vydání máte, zda bude toto rozšíření stylizováno stejně. Napovědět vám může vzhled krabice základu a rozšíření, který by měl být stejný, jinak se jedná o kombinaci jiných vydání k sobě neladících.

+ možnost 5-6 hráčů
+ rozšíření mapy
– rozšiřuje pouze základní hru
– nepřináší do hry nový prvek
– zmatená kola

Moje hodnocení: 3/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz