Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Osadníci z Katanu

Image

Právě byl objeven nový ostrov, který získal název Katan. Míří k němu již první skupinky osadníků, kteří se v tomto novém ráji vynasnaží získat převahu a ovládnout tak celý Katan. Ovšem vše záleží jen na tom, jak úrodná bude půda a jak se bude dařit zvířatům, protože bez plodin a materiálů se rozšiřovat dále nedá. Ale pozor, na ty nejvíce obohacené zde číhají zloději, kteří jim velmi snadno ukradnou část zisků.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Vizitka

Název: Osadníci z Katanu
Výrobce: Albi
Herní doba: 75 min
Počet hráčů: 3-4
Vhodnost: 10+
Rok vydání: 2010
První vydání: 1995
Orientační cena: 799 Kč

Hra nás přenese do středověku na nově objevený ostrůvek. Ten je zatím neobydlen a je jen na nových osadnících, aby na něm získali převahu a získali potřebné zdroje pro sebe. Promyšlená budovatelská strategie s poměrně jednoduchými pravidly a vždy novým zážitkem.

Vaše strategie totiž udělá hodně, ale i náhoda či zlodějové dokážou zasáhnout do vašich předem připravených plánů na expanzi. Alespoň že na zloděje můžete zahnat rytířem…

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Ocenění hry

 • 1995 – Deutscher Spiele Preis Best Family/Adult Game
 • 1995 – Essener Feder Best Written Rules
 • 1995 – Meeples‘ Choice Award
 • 1995 – Spiel des Jahres
 • 1996 – Origins Awards Best Fantasy or Science Fiction Board Game
 • 2001 – Origins Awards Hall of Fame Inductee
 • 2002 – nominace Japan Boardgame Prize Best Japanese Game
 • 2004 – Hra roku
 • 2005 – Gra Roku Game of the Year
 • 2011 – Ludo Award Best Board Game Editor’s Choice
 • 2012 – JoTa Best Game Released in Brazil Critic Award

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Obsahuje

Herní mapa se skládá z šestihranných dílků s různými druhy krajiny: 4x les, 4x pastvina, 4x pole, 3x těžba hlíny, 3x hory, 1x poušť. Tato mapa se poté ohraničí pevným rámem z 6 částí. K rámu se dá přikládat až 9 přístavů. Pro hru budete také potřebovat 18 žetonků s čísly pro výnosnost daných krajů, 2 kostky pro určení výnosnosti a také figurku zloděje, který vám bude ve hře záškodničit.

Pro úspěšné těžení surovin je připraveno 95 karet surovin: 19x dřevo, 19x vlna, 19x obilí, 19x cihly, 19x ruda.
Za suroviny nakupujete stavby, není tedy divu, že jich v balíčku naleznete opravdu dostatečně. Hra nabízí 60 silnic, 20 vesnic a 16 měst, která jsou vytvořena v čtyřech rozličných barvách.
Za suroviny lze také zakoupit akční kartu, kdy balíček obsahuje: 14x rytíř, 6x pokrok, 4x výherní bod.

Dalšími většími kartami jsou 4 pomocné karty se stavebními náklady a také dvě speciální karty, jedna pro Nejdelší obchodní cestu a jedna pro Největší vojsko.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Příprava hry

Startovní plán pro začátečníky.
Nejprve sestavíme okrajový rám s mořem, do něj umístíme díly pevniny a na ně postavíme žetonky s čísly – vše dle obrázku níže. Zloděje umístíte na poušť.

Startovní plán pro pokročilé
Sestavíme prázdný okrajový rám s mořem. Díly pevniny zamícháme a zcela náhodně rozmístíme do rámu (poušť uprostřed zjednodušuje hru). Dále zamícháme žetonky a buď si je rozhodíme náhodně (nejlépe dodržovat, ať nejsou dvě červené čísla vedle sebe) nebo je sestavíme do spirály ke středu abecedně a poté otočíme.
Naposledy náhodně rozhodí i přístavy – je jen na vás, zda každý hráč obdrží určitý počet, který si přiloží nebo zda se přístavy postaví k mapě obráceně (naslepo) a teprve potom jsou otočeny. Zloděje umístíte na poušť.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Každý hráč si zvolí voji barvu a rozebere si vesnice, silnice a města v této barvě. Následně se určuje pořadí, kdo začne první umisťovat vesnici na mapu. To učiníme tak, že každý z hráčů si hodí kostkou a ten, kdo má nejmenší číslo, umisťuje vesnici a k ní jednu silnici. Takto se oběhne po směru hodinových ručiček celé kolo hráčů a následně proběhne další kolo umisťování vesnic. Tentokrát začíná umisťovat poslední hráč a proti směru hodinových ručiček umisťují hráči druhou vesnici a k ní silnic.

Vesnice se umisťují do rohů šestihranných polí, silnice pak na jejich hrany.

Nyní každý hráč obdrží karty se surovinami dle toho, s kterými poli jeho vesnice sousedí.
Například na obrázku výše dostane

 • bílý: 2x obilí, 1x hlínu, 1x ovci, 1x dřevo a 1x železo
 • oranžový: 1x obilí, 1x dřevo, 1x železo, 1x hlínu a 1x ovci
 • červený: 2x dřevo, 1x hlínu, 1x obilí, 1x ovci a 1x železo
 • modrý: 2x železo, 1x ovci, 1x dřevo, 1x hlínu a 1x obilí

Je dobré se domluvit, kdo bude obsluhovat karty se surovinami a rozdávat je, ať v tom není později zmatek. Následně si každý hráč hodí kostkou. Komu padne nejvyšší číslo, začíná hru.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Jak se hraje?

Hod kostkou
Hráči se postupně střídají po směru hodinových ručiček. Každý hráč své kolo zahájí hozením dvou kostek, kdy jejich součet určí výnos na mapě. Daný šestiúhelník označený tímto číslem přinese tomu, kdo s polem sousedí (tj. všem hráčům, kteří s polem sousedí), kartu suroviny.

Karet dostane hráč tolik, kolik jeho vesnic sedí na rohu tohoto pole. Za každou vesnici dostane 1 kartu a za město pak 2 karty. Je tedy strategické vylepšit vesnice na města z důvodu větších zisků na jednom místě.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Například: Bílá vesnice bere výnosy z okolních polí, tedy obilí, lesa a pastvin. Pokud by tedy padlo číslo 8, dostane bílý hráč jednu kartu s ovcemi.

Zloděj
Jestliže v součtu padne číslo 7, posouvá se zloděj. Posouvá jej hráč, který hodil kostkami a to na libovolné pole. Toto pole je zlodějem blokováno a nedává sousedícím hráčům výnosy. Všichni hráči, kteří mají více jak 7 karet v ruce, dávají (menší) polovinu karet pryč do banky.

Hráč, který přesouval zloděje, si může vzít kartu od jednoho z hráčů, kteří mají na tomto poli vesnici či město.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Obchodování
Následně může hráč na tahu buď obchodovat s bankou či ostatními hráči. U ostatních hráčů jsou návrhy jen na vás, vše je jen o nabídce a poptávce. Pozor, obchodovat se smí pouze s tím hráčem, který je na tahu, ostatní mezi sebou obchodovat nesmí.

Při obchodování s bankou je v základu směnný kurz 4 stejných surovin za 1 z banky vámi zvolenou. Pokud stojíte vesnicí na přístavu 3:1, stačí pouze dát tři stejné suroviny za jednu zvolenou. Dále existují přístavy 2:1, u kterých je ovšem předem určena surovina, kterou musíte 2x dát do banky, abyste si mohli vzít jednu vámi zvolenou.

Stavba
Během svého tahu může hráč postavit silnici, vesnici či město. Na počtu nezáleží, omezuje ho pouze maximální počet jeho budov na mapě (20 silnic, 5 vesnic a 4 města), tj. nemůžete stavět další vesnici, jestliže již nemáte její figurku.

Stavět můžete pouze v návaznosti na již postavené budovy a silnice, tedy nemůžete si postavit budovu libovolně kdekoliv na mapě.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

 • Silnice (dřevo, hlína) můžete stavět v návaznosti na vesnice, města i silnice, tj. musí s nimi sousedit. Viz šipky na obrázku, zde můžete postavit silnice.
 • Vesnice (dřevo, hlína, obilí, ovce) můžete stavět na rozcestí, tedy na rozích šestihranných polí. Dále také smíte stavět vesnice pouze tam, kde nesousedí s rozcestím již obsazeným vesnicí či městem. Mezi každou stavbu musí být tedy alespoň dvě cesty (mezi cizími stavbami pak dvě pomyslné cesty). Na obrázku výše symbolizuje možné postavení vesnice tečka, ovšem za předpokladu, že se ještě předtím postaví k tomuto bodu silnice. Toto rozestavění je potřeba dodržovat i při přípravě hry, kdy hráči umisťují své první dvě vesnice.
 • Město (2x obilí, 3x železo) lze postavit pouze tam, kde stávala vesnice, tj. figurka vesnice se ihned zaměňuje za figurku město.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Akční karty
Navíc se dají přikoupit během vlastního tahu akční karty (obilí, ovce, železo), které mohou obsahovat 1 bod, rytíře nebo pokrok. V případě bodu se karty otáčí ihned, pokrok a rytíře lze použít až v dalším kole.

Rytíř při otočení dává právo přesunutí zloděje na libovolné pole a odebrání karty tomu hráči, jehož vesnice s polem sousedí. Za tři otočené rytíře je možné získat speciálně 2 výherní body, jestliže se jedná o největší vojsko ve hře. Jakmile jej někdo překoná, přebírá kartu s největším vojskem.

Herní tah stručně
Hráč během svého tahu udělá postupně následující věci:

 • Hod 2 kostkami
 • Obchod s bankou či ostatními hráči
 • Stavba vesnic, měst či silnic

Cíl hry

Cílem je získat 10 výherních bodů. Ty se dají získat za stavbu, kdy 1 vesnice = 1 bod a 1 město = 2 body. Výherní body jsou zamíchány také v akčních kartách. Speciální 2 body můžete také získat za největší vojsko (největší počet obrácených rytířů) a nejdelší silnic.

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Rozšíření hry

Osadníci z Katanu mají velké množství rozšíření, speciálních doplňků, předpřipravených historických map a map států. Základní rozšíření jsou následující.

Dále jsou k mání další varianty a speciálně vytvořené scénáře, které přinášejí jedinečný zážitek.

 • Helpers of Catan
 • Frenemies
 • Oil Springs
 • Regional Editions

Osadníci vyšli také ve spoustě samostatně fungujících hrách, rozličných herních systémech, scénářích i variantě pro děti. Namátkově vybrané hry, které zároveň seženete v českém jazyce.

 • Osadníci z Katanu: Kostková hra (2007, cz)
 • Osadníci z Katanu: Junior (2007, cz)
 • Osadníci z Katanu: Rychlá karetní hra (2011, cz)
 • Osadníci z Katanu: Obchod v Evropě (2011, cz)

Společenská budovatelská hra Osadníci z Katanu

Závěrečné hodnocení

Můj návod se může zdát na první pohled rozsáhlý a složitý, ovšem pokud sednete ke hře, po jednom, dvou kolech velmi rychle pochopíte princip. Není tedy divu, že je to nestárnoucí hra, která se dočkala už mnoha vydání a na trhu se objevuje úctyhodných 20 let.

Při každé hře budete muset objevovat nové strategie, hra vám přinese opakovaně nový zážitek. A to vše díky tomu, že se herní plán může pokaždé seskládat naprosto jinak. Stejně tak hru dále a více zpestřují další rozšíření, stačí se jen pohlédnout po tom, co byste na vašem ostrůvku uvítali právě vy. Ovšem je potřeba počítat s tím, že herní rozšíření mohou samotnou hru více prodlužovat.

Je to opravdu zábavná hra, u které se pobaví celá rodina, v nejnovější verzi opravdu nádherně ilustrovaná i s nádherně vymodelovanými plastovými figurkami. Mínusem může být nekompatibilita nejstaršího a novějších vydání.

Hru velmi ovlivňuje náhoda, tedy herní kostky, které udávají výnosy jednotlivým hráčům. Ovšem i přesto můžete náhodu ovlivnit a vhodnou strategií se dostat k vytipovaným nejvýnosnějším polím. Takže přemůžete náhodu vy nebo ona vás?

+ ilustrace a figurky
+ variabilní herní plán
+ snadno pochopitelná
+ spousta rozšíření
+ podíl náhody i strategie
+ rozšíření pro 5-6 hráčů
– nekompatibilita se staršími rozšířeními
– není pro 2 hráče

Moje hodnocení: 5/5

Ilustrovaný plán využitý v recenzi pochází z albi.cz.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Ailin napsal:

  Tahle hra je naprosto skvělá :-). Moc ráda ji hraju :).

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz