Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Osadníci z Katanu – Města a rytíři

Image

Dříve Katan obsazovaly pouze vesnice a nějaká ta města, ovšem toto rozšíření přináší další možnosti – metropole, rozvoj a karty pokroku, které zásadně ovlivňují hru, ale hlavně vypustíme rytíře na herní pole.

Osadníci z Katanu: Města a rytíři

Vizitka

Název: Osadníci z Katanu – Města a rytíři
Výrobce: Albi
Herní doba: 120 min
Počet hráčů: 3-4
Vhodnost: 12+
Rok vydání: ? – nejnovější plastová verze
První vydání: 1998
Orientační cena: 799 Kč

Rozšiřuje hru

Osadníci z Katanu: Města a rytíři Osadníci z Katanu: Města a rytíři

Obsahuje

Do hry vstupuje spoustu nových prvků, předně jsou to nové karty s obchodním zbožím (3×12), dále 6 karet a výherními body a karty s pokrokem (3×18).
Dále každý hráč má 6 rytířů (4×6), 6 helmic (4×6), 3 městské hradby (4×3) a 3 stavby metropole (4×3).
Do hry navíc vstupuje nová nájezdní síla, takže přibývá i arch s jejím postupem, kostka se symboly, červená kostka a samotná figurka barbarské flotily.
Pro hráče pozitivní novinkou bude jistě figurka obchodníka, která zlehčuje směnu. Dále také výstavba měst (základní arch + 15 čtvercových karet na hráče) a 4 aktualizované karty s přehledem nákladů.

Osadníci z Katanu: Města a rytíři Osadníci z Katanu: Města a rytíři

Rozdíly od základní verze

Nyní házíme třemi kostkami a to bílou, červenou a kostkou se symboly lodí a měst.

V základní verzi jsme začínali s dvěmi vesnicemi, nyní pokládáme první vesnici a jako druhé město, za které bereme karty s obchodním zbožím. Karty s obchodním zbožím se berou z pastvin, lesa a dolů a to vždy tak, že pokud padne dané číslo, hráč obdrží za město 1 surovinu a 1 obchodní zboží.

Za obchodní zboží rozšiřujeme města na tabulkách. Tato rozšíření odhalují červené kostky s počtem teček, tzn. pokud padne na červené kostce dané číslo dané barvy, hráč obdrží kartu pokroku této barvy.

Osadníci z Katanu: Města a rytíři Osadníci z Katanu: Města a rytíři

Při rozšíření na 3. úroveň získáváme bonus do hry (každý typ vylepšení má jiný bonus), při rozšíření na 4. úroveň přestavíme město na metropoli (jestliže jsme první v tomto typu vylepšení), za 5. úroveň můžeme převzít jinému hráči metropoli a ta je již nesebratelná. Celá metropole včetně města, na kterém stojí, dodává hráči 4 vítězné body.

Zásadní novinkou od základní hry jsou rytíři. Ty už totiž nemáme z akčních karet, ale reálně jako figurky je umisťujeme do hry. Rytíř a jeho případné rozšíření stojí vždy ovci + železo, za jeho aktivaci pak vždy dáme obilí. Rytíři mají 3 hodnosti, kdy počet vlaječek na figurce symbolizuje, kolik rytířů početně figurka představuje.

Toto je důležité při nájezdu, kdy pokud je počet rytířů roven nebo větší počtu měst, je Katan úspěšně ubráněn před nájezdem. V takovém případě hráč s nejvyšším počtem rytířů bere kartu bodem za ubránění. Pokud je hráčů více, berou si karty pokroku.

Osadníci z Katanu: Města a rytíři Osadníci z Katanu: Města a rytíři

V případě prohry hráč/i s nejmenším počtem rytířů (či žádným rytířem) ničí jedno ze svých měst a pokládají místo něj vesnici. Hráči bez měst nesmějí využívat karet pokroku.

Aktivovaný rytíř jinak může klasicky vyhnat zloděje a neaktivovaný rytíř může zablokovat cestu dalšímu hráči (nesmí přes něj stavět cesty) či narušit nejdelší cestu.

Dále přináší do hry

Jak již bylo řečeno, hráči se pomocí rytířů brání nájezdu barbarů. Ti mají svoji samostatnou tabulku, kde se posouvají o jedno pole vždy, když na kostce padne černá loď. Jakmile dojedou do Katanu, probíhá nájezd.

Velkou výhodou se stává obchodník. Jeho figurka může být hráči vnesena do hry pomocí karet pokroku a patří pouze tomu hráči, který ji naposledy dle karty umístil. Obchodník dává směnu 2:1 na surovinu, na kterou je postaven a navíc dává majiteli 1 vítězný bod.

Poslední novinkou jsou hradby, které mohou být postaveny za 2 hlíny pod město. Každé hradby rozšiřují počet karet na hráčově ruce o +2 karty při hození čísla 7.

Osadníci z Katanu: Města a rytíři Osadníci z Katanu: Města a rytíři

Závěrečné hodnocení

Po Námořnících je to další oblíbené rozšíření, které přináší další možnosti, rozličné druhy strategie a více škození ostatním hráčům. Rytíři nejsou již jen karty pro přesun zloděje, ale aktivní figurky, které nabývají nových funkcí. Karty pokroku mohou hodně ovlivnit celou hru, ovšem je nejlepší se hnát za metropolemi nebo nastavět co nejvíce vesniček a měst a vyhrát skrze počet? Každý si najde to své a nemusí hrát vždy podle „stejného“ postupu.

Velmi doporučuji kombinaci právě se zmiňovanými Námořníky, neboť toto rozšíření, na rozdíl od nich, nepřináší nové scénáře.

Hra je hratelná pouze pro 3-4 hráče. Pokud je vás ovšem víc, tak vás potěším informací, že je plánované rozšíření tohoto rozšíření pro 5-6 hráčů. Pozor, rozšíření pro 5-6 hráčů základní hry nedokáže plně rozšířit tuto hru pro potřebný počet hráčů, budou vám chybět důležité stavební prvky (rytíři, metropole, pokroky, …).

Pokud hru plánujete zakoupit, dávejte si pozor, zda se verze tohoto rozšíření shoduje s verzí základní hry. V tuto chvíli existují tři verze základní hry v české lokalizaci.

+ nové prvky rozvoje
+ využití rytířů v plánku
+ nové strategické možnosti a směry
+ hratelné i s Námořníci

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz