Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Osadníci z Katanu – Námořníci

Osadníkům je už malý ostrůvek Katan dost těsný a tak se rozhodli osidlovat nové ostrovy. Nové rozšíření plné rozličných scénářů, kde do hry přibydou i námořníci, kteří vybudují trasu mezi novými ostrovy.

Osadníci z Katanu - Námořníci

Vizitka

Název: Osadníci z Katanu – Námořníci
Výrobce: Albi
Herní doba: 90 min
Počet hráčů: 3-4
Vhodnost: 10+
Rok vydání: 2011
První vydání: 1997
Orientační cena: 799 Kč

Rozšiřuje hru

Obsahuje

Dalších 6 dílů rámu a nové díly krajiny: 19x moře, 2x vrchovina, 2x hory, 2x poušť, 1x pole, 1x les, 1x pastviny. Novinkou jsou také 2 díly krajiny zlatonosná řeka.
Dále nalezneme 10 žetonů s přístavy, 10 přidaných žetonů s čísly a také 57 katanských žetonů představujících 1 bod.
Pro každého hráče je v jeho barvě připraveno 15 lodí (celkem 60) a dále je do hry vnesena nová záškodnická figurka v podobě pirátské lodi.
Základem jsou samozřejmě pravidla, v kterých tentokrát objevíte 9 různých scénářů.

Osadníci z Katanu - Námořníci

Přináší do hry

Toto rozšíření je specifické tím, že do hry vkládá téměř desítku nových scénářů, které ozvláštní hru a vyvedou ze stereotypu základu. Každý scénář může mít navíc svá zvláštní pravidla, která dále zpestřují hru. První scénáře patří mezi ty základní a jednodušší. Scénáře jsou specializovány pro hru 3 a 4 hráčů, tudíž při výběru dávejte pozor, v kolika lidech hrajete.

Do hry nám přibude nemálo polí moře a je tedy zcela logické, že se musejí objevit i patřičné cesty – lodě. Fungují stejně jako cesty, ovšem mohou být položeny pouze na hraně, která je alespoň z jedné strany obklopena mořem. Loď stojí dřevo + ovci.

Dále je potřeba pamatovat, že nelze navazovat lodě na cesty a naopak. Vždy musí být prvně postavena vesnice a teprve za ní se můžeme rozhodnout pro nový druh cesty.

Pokud s lodí plujeme na nový ostrov, jakmile na něm vystavíme vesnici, je loďstvo považováno za uzavřené (tedy mezi městy/vesnicemi). Jestliže ještě není loďstvo uzavřeno, pak z jeho volné, neuzavřené strany můžeme jednu loď přesunout. Přesunuta může být pouze v návaznosti na linii loďstva nebo k vesnici/městu – nikdy nesmí být napojena na silnici.

Díky novému způsobu cestování můžete na počátku hry místo cesty nasadit k vesnici i loď. Ovšem stále musí dodržovat pravidlo hrany sousedící s mořem.

Osadníci z Katanu - Námořníci Osadníci z Katanu - Námořníci

Jelikož je zde plno nových polí s mořem, vyskytují se zde i loupeživí piráti. Jestliže padne číslo 7 nebo je zahrána karta rytíře, hráč může pohnout buď se zlodějem nebo s piráty. Kolem pole moře, na které jsou postaveni piráti, nesmí být stavěny nebo odstraněny lodě. Dále si hráč posunující piráty bere kartičku od jednoho z hráčů, kteří mají loď na hraně obsazeného šestiúhelníku.

Aby hráči byli motivováni přeplout a obsadit všechny ostrovy na mapě, jsou zde speciální katanské žetony. Při obsazení nového ostrova hráč dostává tento žeton, díky kterému má o 1 bod více (tj. 1 žeton = 1 bod). Žetonové ohodnocení může být v každém scénáři řešeno jinak.

Další novinkou je krajina nesoucí název zlatonosná řeka. Hráč sousedící s touto krajinou získává při hodu aktivujícím toto pole jednu surovinu dle vlastního výběru. V případě města hráč obdrží dvě suroviny, kdy každá surovina může být jiná.

Osadníci z Katanu - Námořníci Osadníci z Katanu - Námořníci

Rozdíly od základní verze

V základní verzi jsme používali rám, kde byly napevno nakreslené přístavy. Při hře námořníků rám otáčíme z druhé strany, kde přístavy nejsou značeny. Ty totiž obdržíme ve formě žetonů, které přiložíme na patřičné místo. Přístavy se totiž v jednotlivých scénářích liší.

Osadníci z Katanu - Námořníci

Závěrečné hodnocení

Ačkoliv je toto rozšíření cenově na stejné úrovni jako základní hra, přeci jen do hry přináší mnohé. Mapa se opravdu hodně rozroste, hráči odplouvají na nové ostrovy a kromě vlastní variabilní hry mohou seskládat mapu i dle nových přiložených scénářů. Právě scénáře mohou přinést do hry další speciální prvky, jako je možnost postupné objevování ostrovu (viz fotografie v počátku recenze).

Toto rozšíření opravdu doporučuji zakoupit, neboť Osadníky z Katanu posouvá na zcela novou úroveň a přesto si zachovává jednoduchá pravidla, díky kterým může hrát Osadníky z Katanu opravdu každý.

Hra je hratelná pouze pro 3-4 hráče. Pokud je vás ovšem víc, tak vás potěším informací, že je plánované rozšíření tohoto rozšíření pro 5-6 hráčů. Pozor, rozšíření pro 5-6 hráčů základní hry nedokáže plně rozšířit tuto hru pro potřebný počet hráčů – budou vám totiž chybět lodě.

Pokud hru plánujete zakoupit, dávejte si pozor, zda se verze tohoto rozšíření shoduje s verzí základní hry. V tuto chvíli existují tři verze základní hry v české lokalizaci.

+ nové scénáře
+ nové prvky
+ body za osídlení ostrovů
+ hratelné i s Města a rytíři
– prostorově náročnější

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

| Tadytudy se připojte na Zoom
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák