Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Osadníci z Katanu – Námořníci

Image

Osadníkům je už malý ostrůvek Katan dost těsný a tak se rozhodli osidlovat nové ostrovy. Nové rozšíření plné rozličných scénářů, kde do hry přibydou i námořníci, kteří vybudují trasu mezi novými ostrovy.

Osadníci z Katanu - Námořníci

Vizitka

Název: Osadníci z Katanu – Námořníci
Výrobce: Albi
Herní doba: 90 min
Počet hráčů: 3-4
Vhodnost: 10+
Rok vydání: 2011
První vydání: 1997
Orientační cena: 799 Kč

Rozšiřuje hru

Obsahuje

Dalších 6 dílů rámu a nové díly krajiny: 19x moře, 2x vrchovina, 2x hory, 2x poušť, 1x pole, 1x les, 1x pastviny. Novinkou jsou také 2 díly krajiny zlatonosná řeka.
Dále nalezneme 10 žetonů s přístavy, 10 přidaných žetonů s čísly a také 57 katanských žetonů představujících 1 bod.
Pro každého hráče je v jeho barvě připraveno 15 lodí (celkem 60) a dále je do hry vnesena nová záškodnická figurka v podobě pirátské lodi.
Základem jsou samozřejmě pravidla, v kterých tentokrát objevíte 9 různých scénářů.

Osadníci z Katanu - Námořníci

Přináší do hry

Toto rozšíření je specifické tím, že do hry vkládá téměř desítku nových scénářů, které ozvláštní hru a vyvedou ze stereotypu základu. Každý scénář může mít navíc svá zvláštní pravidla, která dále zpestřují hru. První scénáře patří mezi ty základní a jednodušší. Scénáře jsou specializovány pro hru 3 a 4 hráčů, tudíž při výběru dávejte pozor, v kolika lidech hrajete.

Do hry nám přibude nemálo polí moře a je tedy zcela logické, že se musejí objevit i patřičné cesty – lodě. Fungují stejně jako cesty, ovšem mohou být položeny pouze na hraně, která je alespoň z jedné strany obklopena mořem. Loď stojí dřevo + ovci.

Dále je potřeba pamatovat, že nelze navazovat lodě na cesty a naopak. Vždy musí být prvně postavena vesnice a teprve za ní se můžeme rozhodnout pro nový druh cesty.

Pokud s lodí plujeme na nový ostrov, jakmile na něm vystavíme vesnici, je loďstvo považováno za uzavřené (tedy mezi městy/vesnicemi). Jestliže ještě není loďstvo uzavřeno, pak z jeho volné, neuzavřené strany můžeme jednu loď přesunout. Přesunuta může být pouze v návaznosti na linii loďstva nebo k vesnici/městu – nikdy nesmí být napojena na silnici.

Díky novému způsobu cestování můžete na počátku hry místo cesty nasadit k vesnici i loď. Ovšem stále musí dodržovat pravidlo hrany sousedící s mořem.

Osadníci z Katanu - Námořníci Osadníci z Katanu - Námořníci

Jelikož je zde plno nových polí s mořem, vyskytují se zde i loupeživí piráti. Jestliže padne číslo 7 nebo je zahrána karta rytíře, hráč může pohnout buď se zlodějem nebo s piráty. Kolem pole moře, na které jsou postaveni piráti, nesmí být stavěny nebo odstraněny lodě. Dále si hráč posunující piráty bere kartičku od jednoho z hráčů, kteří mají loď na hraně obsazeného šestiúhelníku.

Aby hráči byli motivováni přeplout a obsadit všechny ostrovy na mapě, jsou zde speciální katanské žetony. Při obsazení nového ostrova hráč dostává tento žeton, díky kterému má o 1 bod více (tj. 1 žeton = 1 bod). Žetonové ohodnocení může být v každém scénáři řešeno jinak.

Další novinkou je krajina nesoucí název zlatonosná řeka. Hráč sousedící s touto krajinou získává při hodu aktivujícím toto pole jednu surovinu dle vlastního výběru. V případě města hráč obdrží dvě suroviny, kdy každá surovina může být jiná.

Osadníci z Katanu - Námořníci Osadníci z Katanu - Námořníci

Rozdíly od základní verze

V základní verzi jsme používali rám, kde byly napevno nakreslené přístavy. Při hře námořníků rám otáčíme z druhé strany, kde přístavy nejsou značeny. Ty totiž obdržíme ve formě žetonů, které přiložíme na patřičné místo. Přístavy se totiž v jednotlivých scénářích liší.

Osadníci z Katanu - Námořníci

Závěrečné hodnocení

Ačkoliv je toto rozšíření cenově na stejné úrovni jako základní hra, přeci jen do hry přináší mnohé. Mapa se opravdu hodně rozroste, hráči odplouvají na nové ostrovy a kromě vlastní variabilní hry mohou seskládat mapu i dle nových přiložených scénářů. Právě scénáře mohou přinést do hry další speciální prvky, jako je možnost postupné objevování ostrovu (viz fotografie v počátku recenze).

Toto rozšíření opravdu doporučuji zakoupit, neboť Osadníky z Katanu posouvá na zcela novou úroveň a přesto si zachovává jednoduchá pravidla, díky kterým může hrát Osadníky z Katanu opravdu každý.

Hra je hratelná pouze pro 3-4 hráče. Pokud je vás ovšem víc, tak vás potěším informací, že je plánované rozšíření tohoto rozšíření pro 5-6 hráčů. Pozor, rozšíření pro 5-6 hráčů základní hry nedokáže plně rozšířit tuto hru pro potřebný počet hráčů – budou vám totiž chybět lodě.

Pokud hru plánujete zakoupit, dávejte si pozor, zda se verze tohoto rozšíření shoduje s verzí základní hry. V tuto chvíli existují tři verze základní hry v české lokalizaci.

+ nové scénáře
+ nové prvky
+ body za osídlení ostrovů
+ hratelné i s Města a rytíři
– prostorově náročnější

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz