Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Strašidelné čtení na Halloween

Image

Chcete strávit Halloween ve společnosti nějaké strašidelné knihy? Připravila jsem si pro vás hned několik tipů na příběhy, které vám mohou vytvořit požadovanou atmosféru.

Není nad klasiku

Pak v svém ebenovém zjevu ponoukal mne do úsměvu
Vážný, přísným chováním, jež bylo velmi vybrané –
„Ač ti lysá chochol v chůzi, jistě nejsi havran hrůzy,
Jenž se z podsvětního šera v bludné pouti namane –
Řekni mi své pravé jméno, plutonovský havrane!“
Havran děl: „Už víckrát ne.“

Kdo by nepoznal sloku ze známého díla Havran od Edgara Allana Poa a není to jistě to jediné, co byste si od něj měli přečíst. Sepsal mnoho povídek přinášejících napětí a hrůzu při čtení během sychravých podzimních nocí. Na trhu objevíte jistě nejednu sbírku seskládanou z jeho děl a v mysli vám uvíznou Černý kocour či Jáma a kyvadlo.

Další tajemstvím opředenou knihou jsou Upírské příběhy napsané Arturem Conanem Doylem. Objevíte napětí schované ve sbírce povídek, ve kterých je upír přímo zpodobněn nebo jinak symbolizován. V některých povídkách se setkáte i se známou dvojící Holmes-Watson.

Ale není to poslední upírský nádech, který zmíním. Vynechat Draculu od Brama Stockera by byla velká chyba. Deníková a dopisová četba o tajemném zlu sídlícím v Transylvánii, které se rozhodlo podívat dál do světa – do Londýna.

Strašidelné čtení na Halloween

Knihy pro dospívající

Prokleté město od Lisy McMann nás přenese do městečka Cryer’s Cross, kde se beze stopy začnou ztrácet studenti. Po jednom z dalších zmizení začne Kendall slyšet podivné hlasy a pustí se do odhalení děsivého tajemství. Nutno podotknout, že kniha se velkou částí zabývá románkem Kendall.

V knize Rok 2140: Deklarace smrti přináší autorka Gemma Malley zajímavé téma. V této době již existuje možnost dlouhověkosti, která s sebou nese jednu nevýhodu – přelidnění světa. Proto na úkor dlouhého života se nesmí rodit nadbytečné děti. Život za život. Kniha vypráví příběh Anny, která je Přebytečná, navíc a je připravována na život sluhy pro ty Vyvolené. Jenže svět jí změní Petr.

Láká vás středověký larp, táboření v hlubokém lese bez všech těch moderních vymožeností? Pak neváhejte sáhnout po knize Saeculum od Ursuly Poznanski. Svého hlavního hrdinu Bastiana díky zamilovanosti nastrčila do pro něj neznámého prostředí. Na první pohled to vypadá jako skvělá příležitost pro sblížení se se Sandrou, jenže pak zmizí z tábora první dobrodruh a telefony nejsou po ruce. Kniha s výbornou atmosférou, vynikajícím příběhem, kterou doporučím opravdu všem.

Strašidelné čtení na Halloween

Mistr hororu

Jako poslední přidávám tři knihy, trilogii Zhoubný kmen od Guilerma del Tora a Chucka Hogana. Do New Yorku přilétá letadlo, bezpečně přistává, ovšem na palubě není zaznamenán jakýkoliv pohyb. Když je prohledáno specialisty, jsou objevená mrtvá těla bez zjevné příčiny – je za tím neznámá nemoc? Nakonec se ovšem čtyři z nich probírají k život. Je karanténa opravdu nutná? Co může za zvláštní situaci? A pak se objeví Abraham Setrakian, který se již v minulosti s tímto zlem setkal a nehodlá ani tentokrát nechat vampýří virus vyhrát.

Knihy byly i zfilmovány jako seriál The Strain, v aktuální době je ukončena druhá série a již je potvrzeno natáčení třetí. Můžete si tak užít tento příběh i v jiné podobě.

Strašidelné čtení na Halloween

Diskuze

A co vy, pustíte se do nějaké strašidelné četby?
Jaké knihy byste ještě zvolili do tohoto seznamu?

Podělte se o článek s přáteli

4 Komentáře
 • Jana napsal:

  Moc pěkný výběr, hlavně ten Poe :)

 • Andie Vox napsal:

  Hororová klasika, možná bych k těmto, třem autorům přiřadila ještě tak jednoho dva, ale to je dle vkusu.
  Z těch ostatních kategorii neznám ani jednu knížku a už podle obálky si říkám, že by nebylo špatné prošmejdit bazary na knižních portálech. Každopádně tak i tak ti velmi děkuji za inspiraci a já tyto knihy přidám na seznam, knih k přečtení (jako by už ted‘ nebyl ukrutně dlouhý…)

  • Dragell napsal:

   Můžu se zeptat, jaképak autory? Budu ráda za další inspiraci ke čtení :)
   Jinak nejvíce asi doporučuji Saeculum, velmi mne nadchlo, drželo si atmosféru a do poslední chvilky mě nechávalo dumat, co se vlastně děje a kde je pravda.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz