Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Ursula Poznanski – Saeculum

Image

Znáte larpy? To jsou takové hry na hrdiny s určitou tématikou, třeba fantasy nebo historické. Saeculum je larpová skupina zaměřující se na 14. století a právě nyní vyráží si prožít svůj malý scénář na týden do hlubokých lesů. Jenže co když v těchto lesích přebývá něco děsivého, co je nechce nechat odejít? Poklidná hra se zvrhne v boj o přežití.

Příběh

Jak to tak bývá, zamilovanost je pro mladé lidi více než rodina. Ty růžové brýle, který nás nutí slepě naslouchat svému protějšku, který je pro nás tak úžasný. Bastien se rozhodne namísto cesty s otcem, která mu můžeš zajistit vhodné kontakty do budoucna, odjet se svojí dívkou Sandrou na larp.

Jako správný student sedí neustále doma a pilně se učí, ale Sandra se rozhodne tohle změnit. Vybude mu místo ve speciální skupině, která jede potají do temných lesů odehrát svůj týdenní larp Saeculum. Podmínkou je nemít nic, co je starší než ze 14. století.

Bastien se rozhodne, že mu čerstvý vzduch neuškodí, vždyť může trávit více času se Sandrou, ačkoliv ho to bude dočasně stát mobilní telefon a dokonce i brýle. Vžije se do role drobného ranhojiče, putuje se skupinou po lese, zapojují se do pořadateli připravených her.

Jenže na scéně je ještě někdo, kdo se rozhodne poklidnou idylku poutníků ze 14. století narušit – tajemná kletba sídlící v tomto kraji. Nikdo ji nejprve nebere vážně, pouze Dora, která už od začátku věští velké neštěstí. Jenže pak se náhle ztratí první člen této hry a je na ostatních, aby jej našli. Bez moderní techniky.

A proč se vlastně nemohou vydat z lesa pro pomoc? Larp v lese totiž pořádají načerno a to by se jim nemuselo vyplatit.

Trailer

Styl psaní

Jelikož jsem četla autorčino předchozí výborné dílo Erebos, bylo pro mne samozřejmostí sáhnout i po Saeculu a nemohu si jej vynachválit. Výborně zpracovaný a promyšlený příběh. Zpracováno netradiční téma ještě netradičnějším způsobem, které vás konečně vytrhne z toho víru YA romantické literatury s upíry.

Po celou dobu si vytváříte domněnky, kdo že vlastně za tím vším stojí. Rojí se čím dál více možností a postupující děj vás utvrzuje ve všech – tak kde je pravda? Zjistíte, že úplně jinde. Autorka si připravila opravdu překvapivý závěr, který vše uvádí na pravou míru, vše je vysvětleno a do sebe dokonale sedí.

Z počátku jsem se těšila, že si užiji larp v knize, že to samo o sobě je přeci jen dobrodružná věc, ale i tak do něj dostala autorka opět napětí, tajemno. Žádná z postav si nebyla jistá na čem je, což na nás z knihy tak sála, až prožíváme děj společně s postavami se stejnou nejistotou. Autorka nás dokonale umí vtáhnout do příběhu, učí nás přemýšlet nad věcí, bádat, hloubat, zatímco nás utvrzuje ve všech možných variantách řešení, nad kterými přemýšlíme – takže která je ta správná?

Jako hlavní hrdina se představuje Bastien, šprt a knihomol, který je vtažen na dobrodružnou výpravu uprostřed lesů. Právě díky tomu může být čtenářům sympatický, velmi blízký. Hlavní hrdina přeci nemusí být ve zlaté zbroji, ošlehaný desetiletími bojů, aby dokázal bojovat s nástrahami.

Stejně tak pracuje vhodně s ostatními postavami. Všechny charaktery postupně rozvíjí, ukáže nám, co je to ta správná davová psychóza, protože když je do tuhého, dokážeme uvěřit všemu, jen abychom se zachránili.

V knize se nachází 4 černé strany obsahující vlastní text. Nejprve vám nejspíše vytržené texty na těchto stranách nebudou nic říkat, ale jak se budete více začítat do knihy, tím více vše dostává děsivý smysl.

Velmi se mi líbí, jak autorka svoji knihu opět originálně pojmenovala jedinečným názvem, který bude stejný napříč jazyky. Nemůže se stát, že si podle názvu spletete knihu s jinou. Ale to již předvedla i u předchozího díla Erebos.

Obálka

Naše obálka vychází z původní verze. Již na první pohled působí děsivě, kdy skrze prázdné koruny stromů můžeme hledět k nebi. Les je veliký, tajemný, snadno se v něm lidé ztratí, a vše tohle na mne dýchá z obálky, a hlavně také skrze podivný název Saeculum.
Škoda jen, že takto veliká kniha nemá pevnou obálku, kterou by si jistě zasloužila více.

Ursula Poznanski - Saeculum

Ukázka

Otevřený hrob vyvolával v Bastianovi smíšené pocity. Jistě že v něm neležela žádná mrtvola, a už vůbec by se nemohla sama vyhrabat. Přesto se mu při pohledu do otvoru trochu svíral žaludek. Zlé znamení, zněla mu v hlavě Dořina slova.
„Zeptáme se organizátorů, co to má znamenat,“ řekl k Iris. „Ale teď musíme jít hledat Bradavičáka. Já tedy každopádně, už tady nedokážu nečinně postávat. Nějací dobrovolníci? Sám jsem poněkud krátkozraká pátrací skupina, musel bych o Bradavičáka zakopnout, abych ho našel.“
Iris zvedla prst. „Když ti nestačím já, budeš muset chvilku počkat. Podívej se na ně, na hrdiny. Sotva zvládli rozlepit oči.“
To chápal. Ve srovnání s většinou ostatních spal ještě dost dobře, přinejmenším ležel v suchu. Při troše smůly budeme mít večer v táboře tak deset lidí s chřipkou.
„Dora je pro pátrací akci asi nepoužitelná, co?“
„Kdepak. A kromě toho je právě uprostřed magického obřadu,“ odpověděla Iris. „Kdoví, kolik dalších kleteb ještě přivoláš, když ji při něm vyru-“
– strana 138

Hodnocení knihy

Kniha mne přímo uchvátila, vtáhla do děje a nepustila do poslední stránky. Možná se z počátku zaleknete počtu stran, ale věřte mi, že vám uběhnou velmi rychle s pořádnou dávkou napětí. Originální, neotřelý a fungující příběh, který plně doporučuji.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Ursula Poznanski
Název: Saeculum
Žánr: thriller, mystery
Vazba: měkká
Počet stran: 496
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Fotografie obálky: Fragment


Fotografie obálky pochází z fragment.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz