Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Lisa McMann – Prokleté město

Image

Ve městečku se objevuje nová rodina a mizí dvě zdejší děti. Co se to děje? Kdo může za zmizení? Kendall se na nové spolužáky kouká skrze prsty, nevěří jim, protože druhým ze zmizelých je její nejbližší kamarád, který by mohl být jednou víc než to.

Příběh

Kendall Fletcherová je dospívající dívka, studentka školy v malém městečku Cryer’s Cross v Montaně (USA). Je to takové to malé ospalé městečko, kde se nic zvláštního neděje. Tedy doposud.

Kendall jako vždy dodržuje své zaběhnuté postupy během dne, má totiž obsedantně kompulzivní poruchu. Jenže její systém něco naruší – je to již druhé zmizení během roku a přestává to být bráno jako neohlášený útěk z domova. Lidé pátrají, tvoří konspirační teorie, ale hlavně zavádějí ochranná opatření pro své děti. Co kdyby zmizely další?

Ačkoliv se Kendall snaží žít svůj dospívající život, ve kterém hraje důležitou roli nejen škola, ale také první lásky. Přece jen je to právě škola, která ji začne děsit. Z lavic na ni začínají promlouvat zmizelí spolužáci a ona nejistě pátrá po tom, co se vlastně děje.

Trailer

Styl psaní

Sledujeme příběh Kendall, která není žádnou super hrdinkou, je to dívka s obsedantně kompulzivní poruchou. Musí dělat určitě postupy věcí, cítí neuvěřitelné nutkání srovnat lavice ve třídě, správně otočit koš, jinak se cítí velmi nesvá.
Není to žádná superhrdinka a i přes svoji nemoc ze sebe nedělá chudinku. Je to příjemná hlavní hrdinka.

Velmi důležitým prvek celého děje jsou rozvíjející se vztahy Kendall a okolí a to z toho důvodu, jelikož se jedná o knihu určenou právě pro dospívající dívky. Thrillerový prvek je příběhem jemně protkán a naplňuje městečko temným napětím.

Napětí v nás se snaží vystupňovat i zvláštní děsivé stránky nadepsané jako MY. Kdo jsou ti záhadní MY? Co chtějí? Stojí za těmi záhadnými zmizeními? Ovšem co ty vzkazy: „Prosím. Zachraň mě.“?

Jediné, co mne mrzí, že se největší kus záhady vlastně odhalí a objasní ihned naráz na závěr knihy. Je škoda, že se více nedozvídáme průběžně během knihy, jen náznakově. Na druhou stranu je závěr opravdu překvapivý, děsivý a napínavý.

Obálka

Originální česká obálka je tvořena černobílými barvami, navozuje již první mrazivé pocity, zvláště s oněmi nápisy „Prosím, zachraň mě“, které protkávají celý příběh.

Lisa McMann - Prokleté město

Na strunu tajemna hrají i další obálky, některé ovšem vsázejí právě na rozvíjející se vztahy v knize. Níže zobrazené obálky můžete sehnat na knihách v anglickém jazyce.

Lisa McMann - Prokleté město

Ukázka

Přijel dřív.
Kendall je připravená, sedí u okna a myslí na Nika. Tak moc si přeje, aby tu byl, že se jí skoro rozskočí srdce. Kéž by si s ním mohla promluvit. Když vidí na začátku příjezdové cesty oblak prachu, na zlomek vteřiny ji napadne, že je to on, než ji zase do hlavy praští realita.
Když Jacián konečně zastaví u domu, Kendall už políbila matku na rozloučenou a čeká na schodech.
Naskočí do auta. Chce Jaciánovi poděkovat, že přijel dřív, ale pak jí najednou připadá trapné znovu o tom mluvit. Znovu dumá, proč je z Jaciána tak nervózní.
Asi proto, že je tak… nečitelný.
Když dorazí do školy, Kendall se ve dveřích prosmýkne kolem starého pana Greenwooda a pádí do třídy, aby se postarala o co nejvíc věcí, než za ní Jacián dojde.

– strana 99, kapitola 14

 Hodnocení knihy

Velmi se mi líbí, že jsem narazila na knihu, kde hlavní postava si na nic nehraje, bude tak velmi blízká čtenářům. Navíc trpí obsedantně kompulzivní poruchou a přeci ukazuje, že za určitých podmínek dokáže žít jako její vrstevníci. Kromě romantiky uvádí kniha mladého čtenáře do žánru napínavého a tajemného thrilleru. Zajímavá myšlenka, rozuzlení, jen škoda, že se více oba žánry neprolínají stejným tempem. Lehká četba i pro příležitostné čtenáře, která jistě zpříjemní zimní večery napínavým příběhem.

Moje hodnocení: 7/10

 Závěrečné shrnutí

Autor: Lisa McMann
Název: Prokleté město
Žánr: thriller, romantické, mystery
Vazba: měkká
Počet stran: 216
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky pochází z fragment.cz a goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz