Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Osadníci z Katanu Junior

Image

Zahrajme si společně na loupeživé piráty, kteří osidlují nové ostrůvky a těží zde suroviny, aby mohli dále osidlovat. Ale pozor, je zde také jeden zákeřný pirát, který vám může zablokovat těžbu a zkazit tak vaše plány.

Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior

Vizitka

Název: Osadníci z Katanu Junior
Výrobce: Albi
Herní doba: 30 min
Počet hráčů: 3-4
Vhodnost: 6+
Orientační cena: 599 Kč

Obsahuje

Hra obsahuje kostku, herní plán, tržiště, černého piráta, také 28 pevností a 32 lodí ve čtyřech barvách. Dále pak 24 karet papouška, 95 karet zásob (poklady, vlna, dřevo, rum, zlato) a 4 kartičky přístavů.
Nesmí chybět karty s nápovědou ke stavbě lodí, pevností či zakoupení karty papouška a samozřejmě kompletní návod.

Jak se hraje?

Na počátku se rozloží herní plán dle počtu hráčů (2 varianty herního plánu pro 3 nebo 4 hráče), do svého doupěte se dá černý pirát, promíchají se karty s papouškem a otočí se tak, aby nebylo vidět, co na nich je. Stejně tak se zamíchají a položí karty s přístavy. Karty se surovinami se roztřídí do 5 hromádek a položí se vedle herního plánu. Na tržiště se postaví 5 karet, vždy od každé suroviny právě jedna.

Každý hráč obdrží 7 pevností a 8 lodí své barvy, dále kartičku s přehledem cen staveb. Dále obdrží kartu rumu a kartu dřeva, které jako i další budoucí karty se surovinami, bude držet v ruce, aby na ně spoluhráči neviděli.

Na herním plánu jsou vyznačená barevná políčka (vždy 2 stejné barvy), na ty se položí pevnosti příslušné barvy. Nyní můžeme začít hrát, kdy hru započne nejmladší hráč.

Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior

Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior

Každé kolo probíhá tak, že hráč hodí kostkou. Nyní se zkontroluje herní plánek a hledají se pole, které obsahují stejné číslo jako kostka. Pokud pevnost kteréhokoliv hráče stojí po obvodu tohoto pole, obdrží její majitel 1 kartu suroviny, která je na poli zobrazena. Za každou pevnost, která stojí po obvodu, obdrží majitel 1 surovinu, tj. pokud má po obvodu 3 pevnosti, obdrží 3 karty suroviny vyobrazené na poli.

Jestliže padlo číslo 6, hráč, který házel kostkou, vezme černého piráta a může jej umístit na kterékoliv pole se surovinami. Tam, kde stojí černý pirát, se nebude dát těžit suroviny – tedy pokud padne číslo pole, na kterém stojí pirát, hráči neobdrží z tohoto pole žádnou kartu suroviny.

Hráč, který házel kostkou, nyní může stavět loď, pevnost či koupit kartu. Jejich cenu může vidět na kartě s přehledem cen – tolik karet bude muset odevzdat bance, aby mohl stavět či kupovat.

Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior

Loď se může stavět pouze na čárách, které spojují dva velké body. Dále je možné ji stavět pouze vedle vlastní pevnosti. Nikdy nemohou být za sebou dvě lodi, vždy mezi nimi musí být pevnost.
Pevnost se smí stavět pouze na bílých vyznačených bodech a to pouze na bodu, ke kterému již míří loď. Bez lodě spojující pevnost s dalším bodem, se nedá osidlovat nový bod pevností.

Karty papouška jsou takové akční hry zpestřující hru, a jakmile se koupí, musí se hned použít. Obsahují různé akce jako obdržení surovin z banky nebo od druhých hráčů. Dále také kartu s duchem, která umožňuje přesunout černého piráta. Ten, kdo vlastní nejvíce karet s duchem, může zcela zdarma postavit jednu svoji pevnost na místo, kde začínal pirát. Jestliže 2 hráči mají stejný nejvyšší počet karet s pirátem, pevnost do pirátova doupěte neumístí nikdo.

Hráč, který házel kostkou, dále také může měnit suroviny a to buď výměnou s ostatními hráči nebo s bankou a to v poměru 3:1 nebo výměnou s tržištěm.

V případě obsazení pevností políčka s kotvou si hráč bere kartu přístavu a může kartou danou surovinu měnit s bankou v poměru 2:1.

S tržištěm může každý hráč obchodovat právě jednou za své kolo. Výměna probíhá tak, že si z tržiště vezme kartu, která se mu hodí a nahradí ji ze svých karet jinou vybranou.
Pokud by se na tržišti díky výměnám ocitlo zároveň 5 karet o stejných surovinách, tyto karty by se sebraly, vrátily do banky a je by nahradilo 5 nových karet – vždy jedna od každé suroviny.

Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior

Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior Společenská hra pro děti Osadníci z Katanu Junior

Nyní je na řadě další hráč a my si zrekapitulujeme, co za své kolo může udělat:

  • vždy první, co udělá, je hod kostkou, která rozhodne o rozdání surovin nebo možnosti přesunu piráta
  • dále může stavět lodě, pevnosti
  • může si koupit akční kartu, kterou musí hned použít
  • může měnit suroviny s hráči, s bankou či s tržištěm

Cíl hry

Hru vyhrává ten, kdo na plánek umístí všech 7 pevností, přičemž si počítá i pevnost umístěná v doupěti černého piráta.

Závěrečné hodnocení

Výborné zpracování Osadníku z Katanu zjednodušené pro děti, které jej po jednom odehraném kole rychle pochopí. Hra je zábavná, velmi nádherně graficky zpracovaná (že i dospělí kamarádi hrající klasické Osadníky zazáviděli ty karty a figurky) a hodně chytlavá. Dá se hrát pořád dokola a nikdy není jisté, kdo vyhraje.

+ snadno pochopitelná
+ učí přemýšlení dopředu, taktizování
+ nádherné zpracování karet i figurek

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz