Tři malí kluci leží na vyhřáté peci v peřinách a naslouchají své matce, která vypráví pohádku. Ta pohádka je o zakleté princezně, která stále spí a čeká na svého zachránce. Jenže tito bratři na pohádku nezapomenou, i když dospějí. Tak se vydávají do světa nebohou krásku zachránit z prokletí.
Zhlédnuto: VOYO, 2D, česky
Příběh
Žili, byli tři bratři, kteří vyrůstali se svými rodiči ve venkovském stavení, pomáhali s úrodou, ale pak
přišel jejich čas jít do světa. Tam by se měli zbavit se svých špatných vlastností a najít si nevěstu.
Ten jeden si neustále myslí na zakletou princeznu, která spí stoletým spánkem ve věži zarostlé trní, ten druhý má lásce přírodu a tak se stává myslivcem, ochráncem lesa. A ten třetí? Ten hledá a prověřuje každou sukni, jestli je nejen hezká, ale i pracovitá, jenže jeho netrpělivost mu v hledání příliš nepomáhá.
Dokážou si najít a získat všichni tu svoji pravou nevěstu?
Trailer
Tři bratři, tři pohádky
Film v sobě spojuje tři příběhy tří bratrů. Každý z příběhů je známá pohádka podaná nezapomenutelným způsobem a snad i trochu vylepšená svým vypravěčem. Můžeme si užít příběhy O Šípkové Růžence, O dvanácti měsíčkách a Červená Karkulka.
V Šípkové Růžence figuruje jako Bába z mokřin Jiří Lábus. Že se divíte obsazení muže do ženské postavy? Já se naopak volby zastanu, protože to je opravdu výborné ztvárnění postavy a lepší ježibabu jsem snad neviděla. Pro tyto zlé čarodějné stařeny jsou muži prostě výteční, stejně tak jako slavná Baba Jaga z Mrazíka.
Kromě výborné Báby z mokřin jsem se nejvíce v první části také kochala ztvárněním kostýmů, které zdejšímu zámeckému obyvatelstvu nádherně slušely. Netvrdím, že v jiných částech filmu by byly kostýmy horší, jen prostě se na ty královny, krále, stráže a další lidi ze zámku lépe kouká (kochá).
Nejvíc co mám říct asi ke Karkulce. Velmi se mi líbilo strašidelné zpracování vlka, který upouštěl páru a žhnuly mu oči jako démonickému stvoření. A ty zuby! Naháněl hrůzu malému děvčátku, ale to by tu nesměl být udatný myslivec, aby Karkulku dostal z nebezpečných spárů.
– OBSAHUJE SPOILER –
Ovšem Karkulka je malé děvčátko a myslivec dospívající hoch. Dopadne to tak, že je mu Karkulka přislíbena za nevěstu i přes svůj věk a oba dva se kolem sebe nadšeně motají. Tohle se mi na této pohádce prostě nelíbí a nepatří to tam.
– KONEC SPOILERU –
Poslední pohádka mi nápadně stylizací připomíná slavného Mrazíka. Krásná zasněžená krajina, macecha s Holenou trápí nebohou nevlastní dceru/sestru Marušku, dělají si z ní služku a zadávají jí nemožné úkoly. Do toho všeho přichází moudří muži, kteří nebohému děvčeti pomáhají. To provedení ve mne ten dojem slavné ruské pohádky prostě vyvolalo, ale ono asi i ten klasický příběh nemá od Mrazíka daleko.
Abych uzavřela téma těchto tří příběhů, pak právě jejich sloučení v jeden děj je slabým místem filmu. Představuje nám již známé děje, na jednu stranu krásně zpracované, na druhou stranu ale víme, že existují české pohádky s originálním příběhem, takže je vytvořit v naší krajině opravdu jde.
Atmosféra víří
Film se odehrává v nádherném českém prostředí. V pohádce se objeví mnoho kouzelných míst, ale vaše srdce určitě nejvíce uchvátí nádherný zámek Hluboká nad Vltavou či zasněžený skanzen Řepora, které lákají na navštívení. Úchvatná česká krajina protkává neodmyslitelně děj a vytváří nádhernou kulisu pohádky.
A když už jsme u české krajiny, velmi se mi líbí zapojení českých tradic do filmu. Takové uzlíkování kapesníku, které dělá moje babička dodnes, mě ohromilo. Tradiční česká veselka jistě pobavila a venkovské sklízení brambor, které dnešní mladí asi neznají, jistě poučilo. Takovými zvyky, tradicemi a dříve samozřejmostmi života, které se již jen málo udržují, je film naplněn.
Jelikož je film pod autorskými křídly hned dvou Svěráků, lze očekávat úsměvné chvilky. A skutečně, film nabízí humorné scény, což s těmito autory ani jinak nejde. Opravdu velmi pobavil nebojácný holoubek s nezaměnitelným hlasem Pavla Lišky.
Ovšem dominantním rysem jsou typické Uhlířovy písničky, které protkávají celý děj. Proto ani není divu, že v hlavních rolích můžeme vidět Tomáše Kluse a Vojtu Dyka. Písničky jsou opravdu velmi chytlavé – na film jsem se dívala s malým bratránkem, který už jej viděl tolikrát, že některé písničky zpíval zároveň s herci.
Moje hodnocení
Krásná česká pohádka, která ovšem zpracovává již tolik známé pohádky a spojuje je do jedné. To ovšem neubírá na jejím výborném provedení, které lahodí oku i sluchu. Celý film je protkán známými českými herci, kteří se do svých rolí perfektně vžili. Škoda jen toho přešlapu s Karkulkou.
Základní údaje
Fotografie převzaty z oficiální stránky filmu www.3bratri.cz
Pohádku jsem viděla v loňském roce v srpnu a naprosto mě zaujala. :) Moc se mi líbily kostýmy, masky, herecké obsazení i celkově natočení a scénář. Byl skvělý nápad propojit tři pohádky a udělat z toho jednu. Někomu se to možná nelíbilo (no, spíš takovým těm „rejpalům“ na čsfd), ale mně to přišlo dost originální. Celkově jsem pohádku hodnotila na výbornou a nasadila u mě vysokou laťku! Recenzi mám taky na blogu. :)
Mně se pohádka moc líbila. Nejméně asi O Červené Karkulce, přišlo mi to trošku ujeté to o té smlouvě budoucí. Ale vlk neměl chybu. V první chvíli jsem se ho i lekla :-) Písničky si pořád pobrukuju, jsou chytlavé a taky snadno zapamatovatelné.
Pohádku jsem určitě neviděla naposledy, s dvěma malými dětmi ji uvidím minimálně stokrát :-)
Ahoj, mně jako dospělé osobě se pohádka líbila moc. Sice mi úplně nesedla malá Karkulka, ale zbytek obsazení byl bezvadný, veselá zpívaná pohádka a navíc vlastně tři pohádky dohromady – hodnotím velice kladně. A moje jedenáctiletá dcera – pro tu je to nej pohádka poslední doby. Nejenže se na ní rozezpívala – nikdy moc zpívat nechtěla, ale dokonce chtěla i knihu a tu přečetla jedním dechem, což mě – knihomola – potěšilo. A nejoblíbenější postava z pohádky je pro ní právě Karkulka, takže ty děti na se to přeci jen dívají trošinku jinak :-) ….