Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • J. K. Rowlingová – Harry Potter a Kámen mudrců

J. K. Rowlingová – Harry Potter a Kámen mudrců

Image

Co když tam někde venku je něco víc, tam za hranicí lesa, kam naše oko nedohlédne? Co když se tam ukrývá celý kouzelnický svět?

Příběh

Harry je sirotek, o kterého se stará jeho teta se strýcem. Ti mu život ale zrovna neulehčují, nechávají jej bydlet v přístěnku, v šatech po jejich synovi, který si také nenechá ujít příležitost, jak mu život znepříjemnit.

To vše se má ale jednoho dne změnit. Ten den se tím více blíží, čím více prapodivných dopisů chodí nejen do schránky a jsou adresovány právě Harrymu. Ale kdo mu píše, když nemá žádné jiné příbuzné či kamarády?

Když se konečně přes všechno úsilí své nevlastní rodiny dostane k dopisu, zjišťuje, že jeho život je vlastně neobyčejný a může jej změnit. Dopis totiž ukrývá pozvánku do kouzelnické školy.

J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay) J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay)

J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay) J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay) J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay) J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay)

Styl psaní

Kniha je v podstatě pohádkou, nemá věkové omezení a žádné vážné incidenty se zde neodehrávají. O to více celá série uchvátí, neboť roste společně s čtenářem, každá kniha je určena pro starší a starší čtenáře, prožívá s nimi jejich první lásky, trápení i nebezpečí.

I tak je ale první díl inspirací pro malé děti, že i když nevyrůstají v nejlepší podmínkách, může je čekat daleko lepší budoucnost, pokud budou odvážné a chytí příležitost za pačesy. To, co je neznámé, nemusí vždy děsit, ale nabídnout nové možnosti života.

Líbí se mi vývoj charakterů v příběhu, Harry, ač z počátku utlačovaný, nachází v sobě odvahu, a když se dostane do nového prostředí se spoustou příležitostí, neváhá ukázat, co je v něm. Ačkoliv tedy nejlepší student to zrovna není. Hermiona pro změnu zjišťuje, že škola a učení není to nejdůležitější v životě, protože je potřeba mít přátele. A Ron vyrůstající ve stínu svých bratrů pomalu odhaluje, co vše v ně vězí.

Kniha je bohatě ilustrovaná Jimem Kayem, není téměř strany, která by byla bez doprovodných obrázků. Navíc každá strana má svoji lehkou barevnou texturu, takže neobjevíte vlastně nikde čistě bílý list.

Listování knihou

Obálka

Jelikož se nejedná o první vydání Harryho Pottera, vystřídal nejen ve světě ale i u nás již rozličné obálky. Určitě nejvíce v paměti nám uvízla obálka prvního českého vydání (můžete ji postřehnout ve videu Listování knihou). Na druhou stranu obálka ilustrované verze je přímo z tvorby Jima Kaye, takže máme ihned představu, jaké nádherné ilustrace se nacházejí v knize.

J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců (ilustrovaná verze - Jim Kay)

Ukázka

Albus Brumbál povstal. Zářivě se na studenty usmíval a rozepjal paže, jako by mu nic nemohlo způsobit větší radost než to, že je tu všechny vidí.
„Vítejte!“ prohlásil. „Vítejte v novém školním roce v Bradavicích! A než začneme s hostinou, rád bych vám ještě řekl několik slov, a sice: Vrták! Brekot! Veteš! Cuk!
Děkuji vám!“
A posadil se. Všichni tleskali a nadšeně křičeli. Harry nevěděl, jestli se má smát nebo ne.
„On je – tak trochu blázen, není?“ zeptal se nejistě Percyho.
„Blázen?“ řekl Percy povzneseně. „Je to génius! Nejlepší kouzelník na světě! Ale tak trochu blázen je, to máš pravdu. Dáš si brambory, Harry?“

Hodnocení knihy

Na Harrym jsem vyrůstala, prožila si s ním své dětství a ráda se k němu zase a znovu vracím. Velmi mne proto potěšila tato nová ilustrovaná verze, která opět jeho příběh přiblíží dětem světa. I když je kniha určená především dětem, odvaha mladého kouzelníka jistě uchopí za srdce každého.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: J. K. Rowlingová
Série: Harry Potter
Díl: 1. Kámen mudrců
Žánr: Fantasy, pro děti
Počet stran: 256
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky pochází z Goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz