Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Tereza Matoušková – Pláč němého boha (1. svazek) | Temné vize, které ovládnou Podmoří

Tereza Matoušková – Pláč němého boha (1. svazek) | Temné vize, které ovládnou Podmoří

Tereza Matoušková - Pláč němého boha

Temné časy zachvacují Podmoří, když stárnoucí velemág se rozhodne postavit svému protivníkovi. Tomu, který se má teprve narodit. Ale proč už nyní nepodniknout patřičné kroky?

Tereza Matoušková - Pláč němého boha (kniha první)

Tereza Matoušková – Pláč němého boha

Série: Pláč němého boha (1. část)
První české vydání: 2023

Již v roce 2009 s knihou Branou snů se objevila Tereza Matoušková mezi knižními spisovateli, ačkoliv tenkrát ještě se samonákladem. Na rozdíl od jiných takto začínajících autorů tak ovšem neskončila a se svojí tvorbou pokračovala dál, aby své následující příběhy a knihy vydala pod křídly několika nakladatelství. Je známá především pro svůj svět Podmoří, kde se odehrává většina jejích knih a povídek. Posledním vydaným titulem byla Válka zrcadel (2017), kdy se až doposud s publikací odmlčela. Čtenáři ji ovšem nadále mohli vídat skrze literární dílny, které pro začínající spisovatele pořádá pravidelně v Praze a Brně.

Ač se někteří zdají být nesmrtelní, každý jednoho dne zestárne a musí přenechat své místo druhým. Takový velemág jakožto vrchní představitel země se ovšem své moci tak snadno vzdát nechce. Ačkoliv chřadne, jeho mysl tuhle skutečnost nechce přijmout, ba naopak vyplodí děsivou myšlenku monstra, které pohltí svět. To monstrum vzejde z lůna ženy, a tak je potřeba zakročit dříve, než se tahle nestvůra narodí.

Pod jeho diktátem tak vzniká vědecké bádání odhalující určitý prvek v těle člověka, který může značit vhodnost dotyčného pro početí tak obávané stvůry. Začne tak celoplošné testování, kterému se nevyhne nikdo. Jenže ne každému to je po chuti. Včetně jeho dcery, která se snaží stařecké vrtochy svého otce snášet, zatímco sama kuje pikle pro dosažení vlastních cílů.

Ukázka z knihy Pláč němého boha

Další kati, blesklo Denyele hlavou. Další bdělé oči. Jak to bude vypadat? Otcovi nohsledi odvlečou do podzemních laboratoří muže a ženy, se kterými včera jedli u jednoho stolu. Vysvlečou je do naha a obhlídnou jako jateční kus. Opodál budou čekat úředníci s razítky. Prošel. Neprošel.
Samozřejmě, že se mágové budou vzpírat. Upřeme jim přirozená práva, ocejchujeme je a budeme trestat za to, jaká jim v žilách koluje krev. Budou pronásledováni a trýzněni, aniž by se čímkoli provinili. Zmrzačíme je. Sebereme jim děti. Kolik ponížení snese i ta nejvěrnější duše? Postaví se proti vám i ti, které by jinak ani nenapadlo pozvednout hlas. Bojíte se války s odpadlíky. Jenomže takto ji sám rozpoutáte, velemágu. Nemám pravdu? Bratře? Bratře? Korgerius však nemohl její úvahy slyšet. Nevšiml si, jak jí hořely tváře a ruce se bezmocně třásly. Jako by už i on neměl před očima nic jiného než obraz kněžských laboratoří, kde se pilně pracovalo na záchraně světa.
„Byly učiněny potřebné kroky,“ pokračoval velemág.

– strana 133

Pod drobnohledem

Vítejte ve světě Podmoří, které spisovatelka Tereza Matoušková rozvedla již v pěti knihách. Nyní, po pěti letech úporné práce na novém románu se do něj opět vrací s titulem Pláč němého boha. A že je ta pauza znát, neboť její spisovatelské dovednosti se znatelně posunuly výše a vy jste uvrženi do bohatého příběhu a ještě bohatšího světa skrze příjemné ohlížení za věcmi tak běžnými pro toto místo.

Setkáváte se s Podmořím poprvé? To vůbec nevadí, neboť Pláč němého boha funguje samostatně, nenavazuje na kterékoliv postavy dříve zmiňované a vy se tak do knihy můžete bez obav ponořit. Ale zpět k Podmoří, které, jak již název napovídá, je vlastně takový podmořský svět. Je to vzduchová bublina, ve které je uschováno vše živé, den a noc zde zajišťuje mechanické slunce a ačkoliv se jedná o fantasy, nečekejte středověk, ba naopak přesunete se až do 19. století, což je příjemně znát. Díky tomu je také příjemně propojena magie s vědou, což umožňuje využívat rozmanité vynálezy (které podle mě stejně nesahají jízdním hadům ani po… kolena?)

Proč vlastně musí celý živý svět být pod vodou? Protože na povrchu bylo vše zničeno ve válce a co zbylo, to bohové přesunuli pod moře. Jak to tam ovšem vypadá? To zjistíte mimo jiné v knize Pláč němého boha, kde prozkoumáme rozličná zákoutí Podmoří, zamíříme na Souš, ale dostaneme se i do zásvětí. To vše nám postupně pomůže budovat si přehled o tomto světě a jeho fungování. O všech jeho vrstvách, životě po životě, starých, dávných i zapomenutých stvořeních. Nakouknete mezi majetné a mocné, abyste okusili intrik, ale také na nehostinná místa, kde je boj o život každodenním chlebem.

Příběh nabízí hned několik dějových linii, některé nás vezmou i do minulosti, jiné se slijí dohromady, ale celkově bych vytáhla pro mě největší tahouny, kterými se stává Denyela, velemágova dcera, která všechny ty nové problémy má přímo z první ruky. Dále Worlih, který i přes své postižení se staví do čela povstalců, zatímco nekromant Toreus se snaží v situaci zorientovat a najít své místo. Události se dávají do pohybu i právě díky těmto potavám a my můžeme ochutnat dopad velemágova rozhodnutí z různých úhlů pohledu.

Mimochodem při psaní této recenze jsem si vzpomněla, že byl nekromant také v povídce od této spisovatelky v letošní antologii Jiný kraj. Tak jsem zrovna teď knihu otevřela a světe div se, ten nekromant se jmenuje úplně stejně včetně příjmení. Takže pokud se nemýlím, můžete se s touto postavou setkat již v povídce Sen o poupatech a trní.

Charaktery jednotlivých postav jsou propracované, postupně se nám vybarvují (ačkoliv ne všechny, podle mě některé na své sólo teprve čekají). Nikdo není ryze černobílý, vnitřní motivace mohou být rozmanité a všechny ovlivňuje minulost i okolí, včetně vlastních pochybností či nadbytečného ega. Stejně tak je zajímavé zmínit vzhled, kterého jedni využívají a druzí se kvůli němu trápí. Výjimkou zde totiž není ani znetvoření, třeba našeho hlavního hrdiny Worliha, který ovšem není jediným.

Co se obálky týče, pokud knihy Terezy Matouškové už nějakou chvíli čtete, jistě jste na první pohled poznali její dvorní ilustrátorku Alenu Kubíkovou, která i přes změnu nakladatele opět rozehrála své dílo na přední straně. Já se přiznám, že pro mě už je to takové poznávací znamení, od koho příběh vevnitř může být. Příjemnou změnou je fakt, že nyní již nekoukáme jen na hlavní postavy, ale tentokrát jsou na obou obálkách (obou svazků) zasazeny do prostředí a vytvářejí scénu z knihy.

Závěrem nutno podotknout, že Pláč němého boha je kvůli své délce rozdělen na dva svazky, takže v této knize se zakončení příběhu ještě nedočkáte. Oceňuji ovšem fakt, že je nakladatel vydává poměrně rychle za sebou, aby uspokojil neklidnou duši čtenářovu (protože so bude dál?). První svazek tak vyšel nyní v červenci a na druhý se můžete těšit již letos v září.

Závěrečné shrnutí

První svazek knihy Pláč němého boha přináší zajímavé nahlédnutí do světa Podmoří s kulisami na úrovni našeho 19. století (takže žádný středověk, ale továrny!). Jistě tak oceníte zajímavé a neokoukané spojení magie, vědy a techniky. Nabízí rozmanité prostředí i postavy, takže si užijete nejen dvorních intrik, ale také nekromanty a nemrtvé, víly nebo třeba pouštní lidi a boj za jejich vidinu svobody. Tohle je opravdu pestré počtení, kdy pokud máte předsudky vůči českým autorům, tady se je nebojte odhodit.

Moje hodnocení: 9/10

Tereza Matoušková - Pláč němého boha (kniha první)

Série Pláč němého boha

Autor: Tereza Matoušková
Série: Pláč němého boha
Díl: 1. Pláč němého boha
Žánr: Fantasy
Počet stran: 416
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Laser
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz