Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Nimona | Co když do paláce skočí velryba?

Animovaný film Nimona

Být hrdinou, to je sen každého. Jenže ne každý má ty správné předpoklady a… původ. Jak se ale říká, za svými sny bychom měli jít přese všechny překážky, které nám život pod nohy vmete. Tedy ale ideálně takovým způsobem, aby se z vás nestal hlavní padouch.

Padouchem snadno a hravě, tedy spíše nechtěně

Protože království v minulosti ohrožovala nestvůra, bylo potřeba vycvičit speciální rytířskou jednotku, která by všechny před tímto děsivým nepřítelem ochránila. Jenže rytířem se doposud mohli stát jen muži ze vznešených rodů, takže možnost vycvičení a jmenování rytířem nějakého prosťáčka se zdá jako sen. Nebo noční můra?

Jenže díky příležitosti chce Ballister Temnotaj ukázat všem, že k ochraně království není potřeba jen vznešená krev, ale hlavně odvaha, statečnost a chrabré srdce. To ještě netuší, jak moc se to všechno na obřadu pasování na rytíře zvrtne, když nešťastnou náhodou zabije královnu.

To, že se nyní musí ukrývat v nějaké zapadlé díře, protože je nejhledanějším člověkem království, se ukáže jako nejmenší problém. Na jeho prahu se totiž objeví růžovovlasá teenagerka s proříznutou pusou, která touží po tom být panošem nějakého padoucha.

Pod drobnohledem

Úplně na začátek je potřeba říct, že tenhle animák vznikl díky stejnojmenné komiksové předloze. Nimona byla původně publikována na internetu, kdy se z ní začal stávat hit a dočkala se svého knižního vydání. V českém překladu pak vyšla v roce 2020 pod křídly nakladatelství Paseka a nyní jsme se dočkali i celovečerního filmu. Nutno podotknout, že Nimonu hodnotím z pozice člověka, co se ke komiksové předloze ještě nedostal, nemám tedy srovnání, jak moc bylo do původního příběhu zasáhnuto.

Na první pohled vás určitě osloví svět. Ačkoliv se jedná o fantasy a zachovává si nějaký svůj rytířský řád a systém, nalezneme tady i moderní technologie a vynálezy budoucnosti, jako jsou například reklamní obrazovky, létající automobily a laserové zbraně (hned vedle mečů). Mimochodem, co říkáte na kuše s laserovým zaměřovačem? Zní to neuvěřitelně, ale celkově tahle míchanice fantasy a sci-fi parádně funguje a představuje zajímavý a neokoukaný svět.

Ač se může na první pohled zdát, že tento příběh je především o rytíři pocházejícím z prostých poměrů, který se snaží očistit své jméno, dál od pravdy byste být nemohli. Největší pozornost a zář reflektorů si totiž krade samotná Nimona, drsná dívenka, která by nejraději vyrazila do akce, ideálně všechny pozabíjela a ničeho se neštítí. Její jazyk je ostrý jako meč a dokáže také vtipkovat na všechny strany.

Velmi se mi líbí zpracování hlavních postav, které vychází i ze samotného komiksu. Ballister přišel o svoji ruku, a tak nyní využívá protézu. I přesto je silný, obratný a vyrovná se s mečem dalším rytířům. Nimona je rebelka, která rozhodně nemá dokonalou postavu, ale naopak spíše takové klučičí tvary a širší boky. Ale nic si z toho nedělá, protože tohle není priorita jejího života. A tak by to mělo být, ukázat, že svět není jen dokonalý. Poslední dobou mám tyto nedokonalosti u postav napříč knihami, hrami i filmy čím dál raději.

Příběh je až na několik překvápek poměrně jednoduchý a má i nějakou tu dějovou díru, jen aby nás vmanipuloval do další ze spousty akčních scén, které si rozhodně užijete (a to o dost více než trošku jednodušší humor), protože nastavují to hlavní tempo Nimony. Na druhou stranu ale film přináší také velmi důležité poselství o tom, že lidé se můžou tvářit sebe více nezdolněji, ale uvnitř mohou být křehkou květinou. Že to může být právě společnost, která nás díky svým předsudkům a ukvapeným závěrům odsoudí a změní.

Ačkoliv Nimona vychází z komiksu s jednoduchou 2D kresbou, sama se snažila vizuál posunout dál a protlačit se do 3D světa. Ani zde není animace nijak více propracovaná oproti tomu, co nám nabízí jiné společnosti a co je dnes standardem. Přiznám se, že po celou dobu jsem si říkala, že tomuhle by rozhodně daleko více sedlo 2D zpracování s obrysovými liniemi. Netvrdím, že je nutné zachovat vzhled z komiksu (ba naopak je zde prostor pro nové ztvárnění), ale i 2D animáky můžou být parádní pro dospělé publikum a neměli bychom na ně zanevírat. Vždyť třeba takové Japonsko se svým anime nám ukazuje, že to jde i touto cestou.

Závěrečné shrnutí

Dnes doporučím všem teenagerům i dospělým, pro které je tato pohádka (ale ne pro děti) jako ušitá. Akce a humor vám odlehčí a zpříjemní jeden filmový večer. Navíc ukazuje důležitou věc, že není potřeba přetvářky, protože vždy je tady někdo, kdo vám s vašimi těžkostmi může pomoci. Za mě příjemná podívaná z pohledu záporáků.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zhlédnout snímek na Netflixu

Animák Nimona

Nimona (Nimona)
USA v roce 2023
Délka: 101 min
Žánr: Akční fantasy
Komiksová předloha: Noelle Stevensonová – Nimona
Režie: Nick Bruno, Troy Quane
Scénář: Robert L. Baird, Lloyd Taylor
Hudba: Christophe Beck

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz