Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Tereza Matoušková – Pláč němého boha (2. svazek) | Válka dokáže být všehopohlcující

Tereza Matoušková – Pláč němého boha (2. svazek) | Válka dokáže být všehopohlcující

Recenze knihy Pláč němého boha (2. svazek)

Návrat do světa Podmoří nás dychtivě očekává v knize Pláč němého boha, kde ve druhém svazku to už doslova vře. Ať už intriky a přípravy padly na úrodnou půdu či nikoliv, je potřeba učinit onen rozhodující krok a rozpoutat peklo na zemi.

Tereza Matoušková - Pláč němého boha

Tereza Matoušková – Pláč němého boha

První české vydání: 2023

Tereza Matoušková je ustálená česká spisovatelka známá především knihami ze svého fantasy světa Podmoří, z něhož vychází také její nejnovější román Pláč němého boha (2023). Setkat se s ním můžete ale také v jejich dalších knihách Dnes se neproměňuj (2008), Branou snů (2009), Hladová přání (2011), Vílí kruhy (2015) a Děti vánice (2016). Pokud se vám tedy Podmoří zalíbí, máte dostatek titulů, ve kterých se do něj můžete vracet.

Pozor, jedná se o pokračování 1. svazku knihy Pláč němého boha. Pokud jste knihu nečetli, přejděte na recenzi věnující se první knize, ať se vyhnete zbytečným spoilerům na následujících řádcích.

Spletité intriky Denyely za její touhou po moci se mohou velmi jednoduše zvrtnout a vyhnat ji mimo bezpečí paláce, stejně tak jako tajemná moc nekromanta Toreuse, který společně s Worlihem stojí pro změnu na straně povstalců a snaží se o změnu. Ta je doslova cítit ve vzduchu, který se tetelí nadcházejícími událostmi, které nikdo nemůže čekat.

Šachová partie boje o moc je již rozehrána a zapojí se do ní snad úplně všichni. Jenže je tohle opravdu jen boj lidí? Nebe se trhá a proniká jim něco zlého, drtícího vše živé. A bohové mají také své plány.

Ukázka z knihy Pláč němého boha

Zablýsklo se a zášleh prudkého světla pronikl i do Reveniných snů. Záře se rozlila mezi lebečními kostmi a na okamžik to vypadalo, že sežehla vše, co se ukrývalo uvnitř. Hořely vzpomínky a letmé myšlenky, představy, touhy i pocity. Nezůstalo nic, jen pocit děsu.
Čarodějka se vymrštila do sedu. Přelétla pohledem po komnatě. Hladké stěny, postel ve tvaru ptačího hnízda, truhlice, přes kterou ležely přehozené šaty. Vše zůstalo tak, jak to zanechala, než šla na kutě. Zašátrala kolem sebe a prohrábla prachové peří, ve kterém spala. Místo vedle ní zelo prázdnotou.
Přísahala by, že na posteli před okamžikem podřimovala šelma. Pamatovala si, jak přes okraj hnízda přeskočil stín a stočil se do klubíčka. Stále cítila na kůži dotek čenichu, který se jí otřel o rameno. Vybavila si vůni srsti, do níž zabořila obličej.

– strana 8-9, kapitola první: Palác bohů

Pod drobnohledem

Pokud jste četli Pláč němého boha, tedy jeho první svazek, jistě jste byli překvapeni ze zcela otevřeného konce. Není divu, ucelený příběh totiž tvoří až teprve ve spojení s druhým svazkem. Kniha je tak cíleně utnuta v půli a je potřeba se dozvědět, jak to vše dopadlo, právě skrze toto pokračování.

Především doporučuji si knihy koupit souběžně a číst brzy po sobě. Žádného shrnutí a pomalého rozjezdu se nedočkáte, protože tady se jde rychle k věci. Zatímco první svazek působil spíše jako pomalu se rozehrávající šachová partie, kde s figurkami hýbaly intriky a nespokojenost, tentokrát je potřeba tuhle partii dohrát. Prvotní tahy už si vybírají své výhody, ale také nepříjemné následky pro věci budoucí.

Drobné šarvátky a střety z prvního dílu jsou nahrazeny velkými bitvami a ani tentokrát se tak na mrtvých nešetří. Není divu, protože tohle už není jen nevinné škádlení mezi dvěma národy, které mají nevyřízené účty. Tentokrát se vše dá do pohybu a jako lavina zavalí i ty sebevíc opatrné. Nikdo si nemůže být jistý dalším dnem.

Opět se nám dostane propracované fantasy světa Podmoří vycházejícího z 19. století, které nám autorka bohatě vybarvuje. Děj posouvají nejen činy, ale také důležité konverzace či osobní monology, které občas pod tíhou situace mají potřebu postavy pronést. Otázkou je, zda se jim to vyplatí?

Samozřejmostí jsou také propracované charaktery, ať již postupně se vyvíjející nebo slepě věřící ve svou vlastní výhodu. Ať už jsou na té či oné straně, ať jsou dobří nebo zlí, působí tak reálně, že vám na nich bude záležet. Každého totiž vytvářejí okolnosti, historie, rodina a jejich život tak může být tvarován rozmanitými směry, aniž by si to dotyční přáli a jakkoliv ovlivnili.

Kromě lidských střetů ovšem nahlédneme pod ruce také bohům, aby kniha dostála svého názvu Pláč němého boha. Objeví se také nějaký ten drak (přesně tak milovníci draků!) a celý svět tak dostane hlubších obrysů. Vše má totiž své následky, ať už to způsobují bohové nebo lidé a dotýká se to vzájemně obou.

Temnotou pohlcující Podmoří se ovšem kromě bitev a armád proplétá také jeden malinkatý románek. Ráda bych řekla, že byl oázou klidu v děsivých událostech, ale vztah během války je prostě něco jiného, než si představíte v rámci romantických knih. Přesně to vše do něj dokázala autorka promítnout a zasáhnout své čtenáře mnohými dojmy.Kniha postupně nabývá na tempu, které epicky graduje, ale na závěr by mohla být trošku lépe vybalancovaná. Velkolepá závěrečná bitva si klidně zasloužila i pár stran navíc, jak bych si ji ráda vychutnávala. Teprve až po této události v posledních asi dvou desítkách stran ztrácí příběh na síle a upadá. Možná toho nebylo potřeba tolik říct, na druhou stranu je to jen taková drobnost, která neubírá na kráse titulu. Zároveň si tímto završením autorka otevírá dvířka pro nový příběh, který by mohl krásně navázat na postavy a události, které se odehrály nejen v Podmoří.

Pokud se vám nechce čekat a rádi byste nášup nekromanta Toreuse, tak jen prozradím, že se s ním můžete setkat v povídkové antologii Jiný kraj.

Závěrečné shrnutí

Tak jak Tereza Matoušková rozehrála své nejnovější vyprávění v předchozím svazku, tak jej ve stejném, ba velkolepějším hávu dokončila ve svazku druhém. Bez něj nebudete mít Pláč němého boha kompletní a ty pořádné věci se teprve udají pravě tady, takže pokud máte jedničku přečtenu, neváhejte a běžte do knihkupectví.

Moje hodnocení: 9/10

Tereza Matoušková - Pláč němého boha

Série Pláč němého boha

Autor: Tereza Matoušková
Název: Pláč němého boha (2. svazek)
Žánr: Fantasy
Počet stran: 344
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Laser
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz