Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Susanna Isernová – Hrozálie se chce stát čarodějnicí | Příběh o odvaze, magii a vlastní identitě

Susanna Isernová – Hrozálie se chce stát čarodějnicí | Příběh o odvaze, magii a vlastní identitě

Recenze knihy Hrozálie se chce stát čarodějnicí

Když jste byli malí, co bylo vaším snem, až vyrostete? Holky možná tak být princeznami, ale rozhodně né čarodějnicemi. Jenže přesně to se usadilo v hlavě malé Hrozálii, která se rozhodla si svůj sen splnit, ať zní sebeneskutečněji.

Hrozálie se chce stát čarodějnicí (španělsky)

Susanna Isernová – Hrozálie se chce stát čarodějnicí

Série: Hrozálie (1)
První vydání: 2022
První české vydání: 2023

Susanna Isernová je španělská spisovatelka, která už od malička milovala zvířata. Není divu, když jí její zvířecí přátelé vyprávěli do ucha své příběhy a stačilo pak už jen vzít tužku a vše si zapsat. I dnes nachází svá vyprávění poschovávaná všude kolem sebe. Některé jsou tam venku, jiné zaklepou na dveře a další se schovávají přímo pod její postelí. Na svém kontě má neuvěřitelných téměř sto titulů pro děti a její knihy se překládají do mnoha jazyků po celém světě. U nás kromě Hrozálie si můžete přečíst také její knihy Velká kniha superschopností, Tohle není džungle nebo Myška a sedm postýlek.

Když se nad vesnicí Chmurná lhota na Zakázaném zámku usadily tři čarodějnice, nevěstilo to nic dobrého. Už zmizení té rodiny, které obsadily tohle úžasné a prostorné obydlí, dávalo příslib horším časům. Kdo se čarodějkám znelíbil, toho začarovaly. K jejich domu se tak nikdo více neodvážil přiblížit.

Až jednoho dne se někdo přeci jen zastavil před dveřmi, aby rozezněl dávno pavučinou zanesený zvonek. Ty tři proklaté ježibaby překvapilo nejen to, že mají návštěvu, ale hlavně také to, kdo za dveřmi stál. Vždyť to byla docela obyčejná malá holka. Devítiletá Hrozálie. Která se rozhodla, že se chce stát čarodějnicí a na to přeci není nikoho povolanějšího než těch tří zlovolných sester.

Ukázka z knihy Hrozálie se chce stát čarodějnicí

Pod drobnohledem

Máte doma začínající malé čtenáře, kteří mají rádi děsivá témata jako třeba bydlení u tří zlovolných, škaredých čarodějnic? Co takhle zkusit sáhnut po téhle knížce, která vás na sto stranách přivede přesně na takovéhle místo, do kterého vpadne svéhlavá Hrozálie. Ta se má účastnit několika čarodějnických zkoušek, aby prokázala, že se může stát jednou z nich. Nehledě na kulisy, vše je tak bráno s vtipem a humorem určeným přímo malým čtenářům.

Hlavní hrdinka Hrozálie je holka s veselýma očima schovanýma za kulatými brýličkami, dvěma drdoly na hlavě a „krtečkami“ – tedy lacláči na sobě. Rozhodně se nebojí jakékoliv výstřednosti a za svým snem jde hlava nehlava, přes všechny překážky. Nebojí se ničeho a zadané úkoly splní po svém. Dává tím výbornou motivaci svým čtenářům nevzdávat se za žádnou cenu a nehledě na očekávání okolí si svůj sen splnit vlastní cestou. Nutno podotknout, že hlavní hrdinka svým příběhem nejspíše osloví především holčičky.

Jediné, co mne trochu překvapilo, byla absence rodičů či zákonných zástupců. Hrozálie si to zamíří do Zakletého lesa a Zakázaného zámku a nikdo ji nehledá. Kdyby se tam dejme tomu denně kradla, dobře, neposlouchá rodiče. Jenže ona tam začne bydlet a přespávat. U čarodějnic, které zaklínají vše živé, co jim vstoupí do cesty, a kterých se bojí celá vesnice. Nikdo neřeší, kam se ztratila malá holka. Nejspíše na to ale nahlížím jako dospělí, kdežto děti by to mohly vnímat spíše jako dobrodružnou hrdinnou výpravu, když se těch tří Hrozálie nezalekla.

Titul Hrozálie se chce stát čarodějnicí mne okouzlil především svými ilustracemi od španělské ilustrátorky Laury Proiettiové. Na každé dvoustraně vás čeká menší či větší ilustrace, do které se neváhá sáhnout i s popisky, aby si malý čtenář mohl odpočinout při čtení a prohlédnout si všechna ta místa, postavy a zvířata, o kterých zrovna čte.

Porovnání s knihou Harry Potter (velikost knihy, velikost písma)

Stejně tak je přizpůsobeno písmo, které je větší, stejně tak jako odsazení mezi jednotlivými řádky (přikládám obrázek s porovnáním s knihou Harry Potter). V textu jsou také vytučněna zásadní slova jako názvy čarodějnic, jejich koček, důležitých míst a podobně. Text tak nabízí odpočinková místa a záchytné body (otázkou je, nakolik ovšem třeba malému čtenáři odvedou pozornost?). Mě samotné se text četl velmi příjemně a odpočinkově. Jen chci poznamenat, že je zde jedna strana, která má text menší a „nahuštěnější“, nevím, zda to je nějaká grafická chyba nebo záměr kvůli potřebě vtěsnání více přeloženého textu na konkrétní stránku.

Velmi se mi líbí provedení obálky knihy, jejíž klopy jsou dvě okna, za nimiž se schovává les a Zakletý zámek. Zadní klopa je dokonce širší natolik, aby dosáhla až k první straně knihy. Má na sobě nakreslený malý zámeček, a tak kniha vypadá jako nějaký zamčený deník a strany vykouknou až po řádném rozbalení.

Kniha tvoří ucelený příběh ohledně dívčiny výuky, ale také hravě navnadí čtenáře na pokračování. Hrozálie si totiž ke konci knihy nalezne nového kamaráda a řeší svůj vztah k třem zlým čarodějnicím, ale o tom až zase v druhém dílu. Ve světě už jsou celkem tři, tak snad se brzy dočkáme pokračování také v českém překladu.

Závěrečné shrnutí

Kraťoučká knížečka, která je naplněna nejen větším textem, ale hlavně také spoustou roztomilých ilustrací, jistě potěší každého začínajícího čtenáře (spíše čtenářku) svojí hravostí a vtipem. A hlavně taky lehounkou děsivostí, vždy malá holčička se bude učit u čarodějnic, brrr! Takže pokud máte doma svoji malou ještě neobjevenou čarodějnici, pusťte se společně do čtení této knihy a můžete pro ni připravit také zábavný program na motivy Hrozáliiných zkoušek, jak být čarodějnicí.

Moje hodnocení: 9/10

Susanna Isernová - Hrozálie se chce stát čarodějnicí

Série Hrozálie

  • 1. díl: Hrozálie se chce stát čarodějnicí
  • 2. díl: Ein verhexter Neuanfang (německy 2023)
  • 3. díl: Die verdächtige Helferin (německy 2023)

Autor: Susanna Isernová
Ilustrátor: Laura Proiettiová
Série: Hrozálie
Díl: 1. Hrozálie se chce stát čarodějnicí
Žánr: Fantasy pro děti
Počet stran: 120
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz