Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Naoja Macumoto – Kaidžú č. 8 (1-2) | Jednou lúzr, vždycky lúzr?

Naoja Macumoto – Kaidžú č. 8 (1-2) | Jednou lúzr, vždycky lúzr?

Recenze mangy Kaidžú č. 8

Godzila, Pacific Rim a další kousky nám představují obrovská monstra demolující lidská města a vnášející do nich chaos a smrt. Teď se po jejich boku staví také manga Kaidžú č. 8, která nás vezme na cestu za touto konkrtní nestvůrou. Protože jakmile jednou kaidžú získá své označení, číslo, je jisté, že je to nezastavitelné monstrum, které musí být eliminováno.

Naoja Macumoto - Kaidžú č. 8: Nestvůra č. 8 (1. díl)

Naoja Macumoto – Kaidžú č. 8

Ilustrátor: Naoja Macumoto
Série: Kaidžú č. 8 (1-2)
První vydání: 2020
První české vydání: 2023

Už vás někdy napadlo, co se děje po všech těch velkolepých bitvách s Kaidžú? No přeci stejně ohromný úklid pod taktovkou speciální úklidové čety, která se musí orientovat v anatomii, vědět, jak efektivně tělo odstranit a zároveň je v podstatě „v druhé linii“. Kdykoliv se totiž může objevit podstvůra a ohrozit je na životě. Není to tedy práce jednoduchá, rozhodně né vábivá (protože kdo chce uklízet střeva z ulic města?) a už vůbec ne nějak oslavovaná. Jsou to prostě uklízeči.

Jenže tohle nebyl původní plán, který měl pro svůj život Kafka Hibino připravený. S kamarádkou z dětství se totiž domluvili, že oba společně vstoupí do Japonských obranných sil. A zatímco ona šplhala po kariérním žebříčku jako elitní zabiják nestvůr, Kafka zůstal při zemi uklízet po ní nepořádek, protože vstupním testem neprošel.

Jak postupně stárnul, svůj úděl tak nějak přijal. Vždyť do Japonských obranných sil nabírají velmi mladé lidi! Jenže pak se v úklidové četě po jeho boku objeví nový kolega, který Kafku motivuje a zároveň mu sděluje důležitou informaci – horní věková hranice pro příjem ke zkoušce do obranných sil se zvednula a Kafka se svým věkem dvaatřicet let má tak poslední příležitost splnit slib z dětství.

Ukázka z knihy Kaidžú č. 8

Pod drobnohledem

Pokud máte rádi ty úžasné asijské světy, kde obrovitá monstra ničí města a vrhají se proti nim vycvičení vojáci s úžasnou technologií budoucnosti, máte tady další příležitost se začíst do příběhu, který takové situace využívá.

Ačkoliv se může zdát, že volba pro hlavního hrdinu na pozici úklidové čety není zrovna šťastná, je to opravdu jen klamný první dojem. I když se nejprve budeme brodit zbytky po bitvách (a uvidíme, že je opravdu profík na pravém místě), přeci jen se nám hned dostane první akční scény, která rozhodně není poslední.

Manga Kaidžú č. 8 nebo jinak také Nestvůra č. 8 je totiž akční věcička, která využívá všech příležitostí a možností postav, aby je postavila do nepříjemné situace. Bojové scény jsou přehledné, nestvůry propracované a nápadité, takže si smrtelně nebezpečné střety s nimi patřičně užijete.

Trailer mangy

Nutno podotknout, že nosným faktorem je také to, že do Kafky vleze podstvůra a zmutuje jej v jednoho z nich. Z Kafky se tak stává hledané Kaidžú se schopností se proměnit zpět v člověka. A když je ve své lidské podobě, nikdo jej nemůže vypátrat. Naopak při boji proti nestvůrám je proměna super věc, co si budeme povídat. Je ale dobrý nápad se s takovou věcí hlásit do Japonských obranných sil, kde by ho mohli na první dobrou odstranit z povrchu zemského?

Kromě oné akce si hlavní hrdina drží jistou dávku humoru (a cigárko semtam v ruce). Nedivím se mu, vzhledem k tomu, že musí trávit dny v útrobách mršin a jeho sny odvál čas, takže se tak nějak rochní smířeně a sklíčeně ve své situaci. Nemluvě o tom, že jeho si různé komické situace doslova vyhledávají. Vždyť není divu – nakonec se totiž rozhodne postavit své nudné budoucnosti a díky zkouškám se tak pohybuje mezi lidmi o deset let mladšími. A těm rozhodně musí za každou cenu dokázat, že nepatří do starého železa, ačkoliv jeho tělo tvrdí opak. Ještě že má svoji tajnou nestvůru v záloze.

Mimochodem manga si světově tak získala na oblibě, že je již na duben 2024 ohlášeno anime na motivy tohoto příběhu a sledovat jej budete moci na Crunchyrollu.

3. svazek vychází 29. února 2024

Závěrečné shrnutí

Chtělo by to něco akčního, s dávkou megapříšer a ideálně s hlavním hrdinou, který tak úplně hrdina v pravém slova smyslu není? Vlastně tak trochu záporák na straně dobra? Nebo tak trochu loser na straně dobra s fajným nadhledem a osobitým humorem? Tak třeba se vám zalíbí Kaidžú č. 8 a zamilujete si tohohle třicátníka, který se snaží vyrovnat mladším kolegům.

Aktuálně nedokončeno.

Moje hodnocení: 9/10

Série Kaidžú č. 8

 • 1. svazek Kaidžú č. 8
 • 2. svazek Kaidžú č. 8
 • 3. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2021)
 • 4. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2021)
 • 5. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2021)
 • 6. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2022)
 • 7. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2022)
 • 8. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2022)
 • 9. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2023)
 • 10. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2023)
 • 11. svazek Kaidžú č. 8 (japonsky 2023)

Autor: Naoja Macumoto
Ilustrátor: Naoja Macumoto
Série: Kaidžú č. 8
Žánr: Akční sci-fi
Počet stran: 200/díl
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2022-2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz