Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Troon Harrison – Zimní drak | Mrazivá pohádka o roztávajícím srdci

Troon Harrison – Zimní drak | Mrazivá pohádka o roztávajícím srdci

Recenze knihy Zimní drak

Jak kouzelné by bylo, kdyby zimu nosili draci. Ale počkat, tohle přeci je pravda. Zimu nosí draci a jsou tak kouzelní. Jenže s touhle krásou se nese také velká obava – co když draci prostě neodletí a zima bude navždy?

Zimní drak, turecké vydání

Troon Harrison – Zimní drak

První vydání: 2019
První české vydání: 2024

Troon Harrison je spisovatelka kanadského původu, která svůj základ psaní našla v momentě, kdy pracovala jako redaktorka a učitelka tvůrčího psaní. Její spisovatelské vlohy na sebe nenechaly dlouho čekat. Nyní má na kontě již přes 40 knižních titulů rozmanitých žánrů, kdy mnohé z nich se staly knižní předlohou pro animované filmy.

Když přiletí draci, přinášejí na svých křídlech zimu a mráz. Je krásné na ně pohledět, jak se vznášejí ve výšce, plachtí a dovádějí. Je kouzelné si užívat toho sněhu. Ale všeho jen dočasně, protože pak musí přijít zákonitě jaro, aby mohli tatínek s maminkou zase sehnat čerstvé jídlo a ne jen spoléhat na krátící se zásoby.

Jenže letos je to všechno nějaké jiné. Zima neodchází. Sněhové závěje jsou tak hluboké, že pomalu pohřbívají malou chaloupku pod svým bílým hávem. Co se to děje? Že by za to mohl drak, který se usadil na střeše tohoto domečku?

Ukázka z knihy Zimní drak

Pod drobnohledem

Kniha Zimní drak nás přesouvá o nějaké to století zpátky do chaloupky na samotě u lesa, kde tuhou zimu je potřeba přečkat ze zásob a případných lokálních zdrojů. Tatínek s maminkou se o to snaží, jenže zima neodchází a zásoby se tenčí.

Hlavní hrdinka, zelenooká holčička, nejprve přihlíží počínání rodičů, následně se sama snaží něco domů přinést, než se postupně odhodlá čelit tomu nejděsivějšímu – zimnímu drakovi sídlícímu na jejich střeše, který by mohl být zdrojem všech jejich potíží.

Ačkoliv se jedná dětský titul, přeci jen zabrušuje do témat jako je nemoc, nedostatek potravy, strádání, zima a hrozící smrt. Je to takový mrazivý příběh, který ačkoliv je mířen na mladší čtenáře, je potřeba rodiči odhadnout, zda je pro konkrétní dítě stravitelný.

Příběh se ovšem dokáže náležitě odměnit. Přináší totiž silné poselství o tom, že bychom neměli druhé přehlížet, ale naopak nabídnout pomoc vždy a za jakýchkoliv okolností. I když budeme sami strádat, mít problémy, měli bychom tady být pro druhé. A čím více budeme dávat ze sebe druhým my, tím více bude na světě hezčí místo a tím pravděpodobnější bude, že někdo zase pomůže nám. Jen tak se tvoří krásný a přívětivý svět, ve kterém chceme žít.

Celý tento kratičký a přesto náročný příběh je doprovázen ilustracemi a to doslova na každé straně. O ty se postarala ilustrátorka Andrea Offermann, která dala zimním drakům opravdu nádhernou pohádkovou podobu s vážčími křídly. Pro obrázky je typická modrá, hnědá a zlatá barva, které ve své kombinaci podtrhují mrazivou atmosféru vyprávění. Většina barev je spíše měkčího tónu pro pohádková dračí stvoření.

Závěrečné shrnutí

Když jsem uviděla tuhle knihu na knižním veletrhu, svými ilustracemi mne uchvátila a musela jsem ji pořídit domů. Vím ale, že tohle ještě chvíli nebude pohádka na čtení pro dcerku, neboť zpracovává obtížnější témata, ke kterým je potřeba postupně dozrát. Ale pokud se tak stane, čtenář bude obohacen o příběh plný odvahy, možná lehké zarputilosti a hlavně laskavosti. Protože jen když roztaje naše srdce, svět bude hned hezčím místem.

Moje hodnocení: 9/10

Troon Harrison – Zimní drak

Autor: Troon Harrison
Název: Zimní drak
Ilustrátor: Andrea Offermann
Žánr: Fantasy pro děti
Počet stran: 48
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz