Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Michaela Merglová – Píseň oceli | Spojené síly rytíře a barda mohou nepřátelům pěkně zavařit

Michaela Merglová – Píseň oceli | Spojené síly rytíře a barda mohou nepřátelům pěkně zavařit

Michaela Merglová - Píseň oceli

Kdo hledá, ten najde své štěstí, třebaže toužíte po slávě nebo svobodě a spravedlnosti. Není totiž nic důležitějšího, než se vydat za svým snem, i kdyby měla krev téct proudem.

Michaela Merglová - Píseň oceliMichaela Merglová – Píseň oceli

Série: Píseň oceli (1)
První vydání v ČR: 2019

Michaela Merglová, česká spisovatelka pocházející z Plzně, se pečlivě vypracovala přes psaní povídek a umístění v literárních soutěžích. Slyšet jste o ní tak mohli již v roce 2015, kdy debutovala se svojí povídkou Tři bratři ve sbírce Kočas, sborníku literární soutěže Cena Karla Čapka. Samotným jejím knižním debutem je právě zde rozebíraná Píseň oceli (2019), která se již dočkala svého pokračování Píseň severu (2021). Jednoletou mezeru pak vyplnila zlodějská fantasy Prokletá věž (2020).

Ty největší hrdinské příběhy vznikají úplnou náhodou a hrou osudu. Třeba tehdá, když otrok a pomocník kováře Cuchenan si po smrti svého mistra sbalí svých pět švestek a odejde pryč za svobodou, než si někdo uprchlého dědictví všimne. Stejně tak jako pěvec Minangar, který jde za svým snem stát se slavným, ačkoliv tohoto ptáčka zpěváčka nepodpořila ani vlastní rodina. Kapsy prázdné, a tak je potřeba doufat, že se někde poštěstí.

Osud tyhle dva naprosto odlišné chlapíky svede dohromady a pošle je bojovat proti nepřeberným nepřátelům, ať již z řad lidských nebo nadpřirozených. Protože jakou větší inspiraci pro své hrdinské ódy může bard získat než uprostřed bitevní vřavy?

Ukázka z audioknihy Píseň oceli

Píseň oceli k sobě srazila dva nesourodé hrdiny, udatného válečníka Cuchenana, který vlastně původně válečník není, ale někdy je potřeba jít štěstí naproti, když jste jen pouhý otrok, a barda Minangara, milovníka žen, který se touží jen tak potulovat krajinou a stát se světoznámým. Mimochodem, všechna ta jména použitá v knize jsou opravdu originální, nápaditá a opravdu mne bavila.

Příběh vytváří situace, ve kterých staví nejen barda do bojových situací, které mu vlastně vůbec nejsou šité na míru a ten s nimi po svým bojuje, co to dá – hlavně když nezabije sám sebe. Také udatného bojovníka postaví před toho nejtěžšího „nepřítele“, ženu. Sám je totiž galantní, možná nesmělý, stydlivý a na rozdíl od barda v tom neumí chodit a s ženami jednat. Oba dva tak vytvářejí nejen spousty zajímavých akčních scén (a intimních scén s obdivovatelkami), ale také notnou dávku humorných situací. Nemluvě o tom, když spolu tyto dvě tak rozdílné postavy vedou rozhovor, který dokáže vytvořit nejednu perlu.

Možná škoda jen, že postavy nedostaly nějakou hlubší charakteristiku a to podstatné, co je vykresluje, je jejich postoj k ženám a obratnost v boji, která přeci jen není vše. Nemluvě o tom, že kovářský otrok je jen tak udatným hrdinou, který se nesměle ohání mečem a mnohé předčí – nejsem si jistá, jak moc rychle by zvládnul ovládání meče, když jakožto nesvobodný muž s ním asi nemohl jen tak trénovat. Tak jako postavy, vlastně ani svět není prokreslen do hloubky, žádné intriky či jen mocenská politika se tady neukrývá, a před námi je tak nejdůležitějším prvkem právě tohle hrdinné putování dvou přátel, které spojil osud.

Ale pomiňme detaily, protože pokud se nebudete v příběhu hnípat, nebudete na něj mít vysoké nároky, užijete si jej plnými doušky. Jeho účelem je totiž své čtenáře či posluchače pobavit, a nikoliv polemizovat o nesmrtelnosti chrousta.

Není od věci Píseň oceli tak trochu přirovnat ke známé sérii Zaklínač, neboť i zde máte četná magická stvoření, ale i lidské protivníky, s kterými se náš hrdina a jeho společník pějící ódy na tyhle neuvěřitelná dobrodružství musejí potýkat. Kniha tak ukrývá vlastně ne jeden příběh, ale spoustu malých v sobě, které vypráví o odvaze, nedorozumění a mnohdy i notné dávce štěstí. Nemluvě o podobně nerozlučné (z jedné strany spíše trpěné) dvojici hrdina-bard.

Ačkoliv se jedná o sérii a již nyní můžete spatřit druhý díl Píseň severu na knižních pultech, Píseň oceli funguje také jako samostatný titul. Vsadím se ovšem, že tahle naprosto rozdílná dvojka – Cuchenan a Minangar – vás okouzlí natolik, že jistě po pokračování sáhnete. O to překvapivější je, že se jedná o spisovatelčinu prvotinu.

Michaela Merglová - Píseň oceli Michaela Merglová - Píseň severu

Svůj hlas audioknize propůjčil český herec Jan Meduna, jehož můžete znát především z pražských divadelních prken. Není divu, vždyť sám je absolventem právě Divadelní akademie muzických umění. Jako doma se ovšem cítí také při načítání audioknih, neboť na jeho kontě naleznete již desítky titulů a jeho hlas můžete znát třeba ze sci-fi série Mycelium, ale i takových klasik, jako je 451 stupňů Fahrenheita, 1984 nebo Sněhová královna.

Interpret byl zvolen výborně, audiokniha se velmi dobře poslouchá, neboť svým hlasem dokáže výborně podkreslit dané situace. Ačkoliv je zde nemalé množství postav, důraz na intonaci byl tentokrát věnován celkovému přednesu, ale to nevadí, ba naopak, protože rozhovory jsou snadno poslechnutelné i bez rozlišení. Zvláště pak, když se škorpí Cuchenan s Minangarem.

Hudební předěly jsou tentokrát velkolepé a skvěle podtrhují nejen lehkost bardovy loutny, ale také razantnost hrdinova meče. Perfektně vás tak budou provázet celým dobrodružstvím.

Závěrečné shrnutí

Klasická fantasy, kde řinčí meče a humor teče proudem. I přes svůj rozsah se nejedná o žádné polemizující dílo s hlubokou myšlenkou, ale Píseň oceli se vás jen snaží dobře pobavit a provést četnými dobrodružstvími poměrně nesourodé dvojice – nesmělého bojovníka a žen chtivého barda. Klaďasové a záporáci se zde střetávají, aby ovládli ten svůj kousek světa a nesmí chybět ani magie a monstra. Pokud v této době hledáte něco na oddech od reality, může být Píseň oceli dobrou volbou.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy

Série Píseň oceli
  • 1. díl: Píseň oceli (2019)
  • 2. díl: Píseň severu (2021)
  • 3. díl: Píseň války (2022)

Michaela Merglová - Píseň oceli

Autor: Michaela Merglová
Interpret: Jan Meduna
Série: Píseň oceli
Díl: 1. Píseň oceli
Žánr: Dobrodružné fantasy
Délka: 17h 17min
Vydavatelství: Audiotéka, Epocha
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz