Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • NOVINKY | Ukořistěte si knihy od českých spisovatelů

NOVINKY | Ukořistěte si knihy od českých spisovatelů

Lucie Matějíčková - Runorytec

Hledáte své úniky od kruté reality do jiných světů? Tak nakoukněte na nálož knižních novinek, které vás mohou zahřát v průběhu měsíce března. Tentokrát rozhodně stojí za pozornost nabídka zajímavých titulů od našich spisovatelů.


Fantasy

Lucie Matějíčková - RunorytecLucie Matějíčková – Runorytec
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 31.3.2022

Dokáže mladý kovář zastavit hrozbu, která se vznáší nad královstvím?
Než na jeho dveře zaklepali elfové a pověděli mu o tajemném zlu, které se začalo šířit královstvím, žil si mladý kovář Malaki klidně a spokojeně. Hrozící nebezpečí mu však nedá spát, a tak se spolu se svými přáteli, dřevěným automatem Kaylem a Nadaným Emetem, vydává do trpasličí říše Midgaly. Zde zjišťuje, že dokáže slyšet umírající srdce trpasličí kovadliny, což mu dává netušené schopnosti. Dokáže je využít proti démonům a stvůrám, které chtějí rozvrátit letitá spojenectví mezi národy a rozmetat království Fayla na prach?

Kevin Sands - Pod ochranou liškyKevin Sands – Pod ochranou lišky
Série: Zloději stínu (1)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 8.3.2022

Vsadili vše na jedinou kartu. Bude jim však stačit chytrost, mrštnost a odvaha, když při nich nebude stát štěstí? Nový akční příběh od autora oblíbené série Alchymistova šifra.
Callan a jeho parťáci nikdy neměli lehký život. Jen díky své šikovnosti a neobyčejným schopnostem teď dostali nabídku, která převyšuje i ty nejdivočejší sny. Co na tom, že jde o krádež, na které si vylámala zuby řada dospělých, a oni nejsou ještě ani plnoletí. Když zvládnou vyfouknout přísně střežený poklad nejmocnějšímu čaroději ve městě, budou moct pověsit svoji stinnou minulost na hřebík! Callana však celý život varovali, že kouzlům je lepší jít z cesty. Můžou se kdykoliv obrátit proti vám a způsobit, že místo abyste podvod řídili vy, stanete se jeho obětí. Stojí ten risk za to?

Silene Edgarová - 14-14 Přátelství napříč staletímiSilene Edgarová – 14-14 Přátelství napříč staletími
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 17.3.2022

Je možné se skamarádit s někým, kdo žil sto let před vámi? Hadrien a Adrien jsou dva třináctiletí kluci, kteří od sebe žijí jen pár kilometrů ve Francii. Mají problémy ve škole, doma a i s dívkami – jako většina kluků jejich věku. Jen jedna věc je od sebe dělí: Hadrien žije v roce 1914 a Adrien v roce 2014. Jejich osudy se záhadně propojí, když se před jejich domy objeví tajemná schránka a oni si začnou posílat dopisy. Nejdříve si myslí, že píšou jen vzdálenému bratranci, a vůbec netuší, že jejich dopisy putují časem. Když si Adrien uvědomí, že Hadrien žije v minulém století, rozhodne se ho varovat – blíží se první světová válka a jeho kamarád se musí za každou cenu ukrýt!

Ukázka z knihy Runorytec

Lucie Matějíčková - Runorytec Lucie Matějíčková - Runorytec Lucie Matějíčková - Runorytec

Nathan Long - Zabiječ zombiíNathan Long – Zabiječ zombií
Série: Warhammer: Gotrek a Felix (12)
Nakladatelství: Polaris
Datum vydání: 8.3.2022

Trpasličí trolobijce Gotrek a jeho lidský společník Felix Jaeger míří vstříc novému dobrodružství. Na útěku před temnými silami nekromanta Heinricha Kemmlera se uchýlí do blízkého hradu, kde musí čelit útoku oživlých mrtvol. Ty hrad oblehnou a další se valí jako vlna za vlnou. V čele s nemrtvým šampionem Krellem se snaží ztéct hradby. Obráncům brzy začnou docházet zásoby a stejně rychle se šíří beznaděj; začínají slyšet děsivý šepot a ve snech je sužují noční můry. Podezíravost a paranoia zachvátí hrad jako mor a začíná být zřejmé, že dlouho už vzdorovat nemohou. Situaci mohou zvrátit pouze Gotrek s Felixem.

Eléonore Devillepoixová - Bezvětrné městoEléonore Devillepoixová – Bezvětrné město
Série: Bezvětrné město (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 15.3.2022

Vstupte do Hyperboreje, tajemného věžatého města rozděleného do sedmi úrovní.
Absolutistický vládce Basileus se obklopuje mocnými ministry, kteří mají městu vládnout. Nejchudší obyvatelé žijí na první úrovni, zatímco ti nejbohatší, kteří zastávají důležité politické role, žijí na sedmé úrovni. Devatenáctiletý Lastyanax právě dokončil studia a stal se mágem. Chystá se začít zdolávat mocenský žebříček postupně, avšak záhadná smrt jeho mentora Palatese ho náhle vymrští až na vrchol. Na cestě plné politických nástrah se setká s Arkou, mladou bojovnicí vychovanou Amazonkami, která do města přijela teprve nedávno. Pyšní se talentem najít východisko z velmi nebezpečných situací, což se hodí, vzhledem k tomu, že je přitahuje jako magnet. On hledá vraha svého učitele, ona zase svého otce, kterého nikdy nepoznala. Aby mohli překonat všechna spiknutí ohrožující město a najít odpovědi na své otázky, budou se muset naučit spolupracovat. Velmi rychle se ocitají v kolotoči intrik a společnými silami začnou rozkrývat prohnilost a zkorumpovanost města.

Aleš Diviš - Leviar - Králova mlhaAleš Diviš – Leviar – Králova mlha
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 15.3.2022

Hrdinská fantasy plná zvratů, napětí a úžasné magie
Sylothys, rozmanitá říše pěti království bez jediného krále, je v nebezpečí. Nekonečný příliv satyrů a mlhy neustává a hrozí, že celou zemi zahalí bílá tma. Zloděj Nydeon a jeho pět přátel nehodlají jen nečinně přihlížet a rozhodnou se vyrazit do boje. Pomoci jim mohou nejen jejich síla a důvtip, ale i magické schopnosti Leviar. Kouzelná moc je sice považována za prokletí, ale její správné použití může dokázat nemožné. Třeba i rozhodnout bitvu proti Bílému králi, který šíří zkázu a smrt…

Ukázka z knihy Leviar – Králova mlha

Aleš Diviš - Leviar - Králova mlha Aleš Diviš - Leviar - Králova mlha

Dále vychází

 • Jan Melena – Kocour Hans von Xeno a zátiší pro Mykofila (Straky na vrbě)
 • Veronika Černá – Pýthie (Red)
 • Rick Riordan – Dcera hlubin (Fragment)
 • Leigh Bardugo – Nikolaj Lantsov (1): Zjizvený král (Fragment)
 • Rick Riordan – Magnus Chase a bohové Ásgardu (1): Prastarý meč (Fragment)
 • Jennifer L. Armentroutová – Z krve a popela (2): Království těla a ohně (Fragment)
 • Kerstin Gierová – Drahokamy (3): Zelená jako smaragd (CooBoo)
 • Mary E. Pearsonová – Zlodějský tanec (2): Zlodějská přísaha (CooBoo)
 • Sarah J. Maasová – Dvůr trnů a růží (3): Dvůr křídel a zmaru (CooBoo)
 • Sarah J. Maasová – Skleněný trůn: Krvavé ostří (CooBoo)
 • Sarah J. Maasová – Skleněný trůn (4): Královna stínů (CooBoo)
 • Sarah J. Maasová – Skleněný trůn (5): Říše bouří (CooBoo)

Mohlo by vás zajímat


Sci-fi

Veronica Rothová - Spřízněni volbouVeronica Rothová – Spřízněni volbou
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 17.3.2022

Zachránili svět, ale kdo zachrání je? Od autorky bestsellerové série Divergence.
Před deseti lety pět teenagerů poblíž Chicaga porazilo mocného nepřítele, který kolem sebe rozséval destrukci a smrt. Mladší generace jako by si na dny neustálého strachu nepamatovala. Ale Sloane, jedna z party oslavovaných hrdinů, nezapomněla. Na každém kroku ji pronásledují paparazzi a v trýznivých snech dávný nepřítel. Během oslav jeho porážky vyjde najevo mrazivá pravda – vláda temna nikdy neskončila. A noční můry se začnou měnit ve skutečnost.

Iain M. Banks - K čemu jsou zbraněIain M. Banks – K čemu jsou zbraně
Série: Kultura (3)
Nakladatelství: Planeta9
Datum vydání: březen 2022

„Cesta k srdci člověka vede skrz jeho hruď.“
Kultura, sofistikovaná a mírumilovná společnost, je řízena stroji a lidé zde žijí v naprostém dostatku. Za hranicemi vlivu Kultury však leží neznámo a nebezpečí. Sledování okolních soustav a eliminaci hrozeb má za cíl oddělení výzvědné služby „Zvláštní okolnosti“.
Cheradenin Zakalwe je jedním z nejlepších agentů Zvláštních okolností. Muž, který je sám nejúčinnější ZBRANÍ, je schopen měnit osudy planet pomocí intrik, špinavých triků a bojových akcí. Násilím se snaží zabránit ještě horšímu násilí.
Kultura pro něj má další úkol. Vysílá jej do nestabilní hvězdné soustavy vyhledat jeho dávného učitele a mentora. Může se spolehnout na svého řídícího důstojníka, překrásnou nevyzpytatelnou agentku, a jejího drona? Rozhodně se nenechá ničím zastavit. Jako odměnu požaduje jen jedno – setkání se ženou, se kterou ho silně pojí záhadná a krvavá minulost.

Ukázka z knihy Spřízněni volbou

Veronica Rothová - Spřízněni volbou Veronica Rothová - Spřízněni volbou Veronica Rothová - Spřízněni volbou

J.S. Dewes - Hlídka na konci vesmíruJ.S. Dewes – Hlídka na konci vesmíru
Série: Rozhraní (1)
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 30.3.2022

Provinilce ve svých řadách posílá Legie střežit Rozhraní – okraj vesmíru – před nepřítelem, který už dvakrát téměř vyhladil lidstvo. Vojáci z Hlídky mají na kontě nejrůznější přečiny, od úplně banálních až po únos či vzpouru.
Teď ovšem Rozhraní začalo kolabovat a požírá všechno, co mu stojí v cestě. Zarazit to mohou právě jen hlídkaři.
Adequin Rakeová velí hvězdnému korábu jménem Argus. Nedostává se jí výbavy, vysílačky tu fungují mizerně, nemá k dispozici nic kromě vojáků, které nikde jinde nechtěli. A jejím esem v rukávu má být Cavalon Mercer – génius a kretén, následník trůnu vyhnaný do exilu za to, že vyhodil do povětří genetickou továrnu svého děda. Prý k tomu měl „své důvody“.
Adequin ovšem ví, že právě oni jsou poslední nadějí lidstva.

Jakub Mařík - V Krvavém pásuJakub Mařík – V Krvavém pásu
Série: UTSS Salamis (3)
Nakladatelství: Mystery Press
Datum vydání: 7.3.2022

Válka s Korzáry nekončí ani ve chvíli, kdy se v lidmi kolonizované části vesmíru objeví potenciální mocný spojenec – mimozemská rasa, která má s tajemnými agresory vlastní drsné zkušenosti.
Za místo první diplomatické schůzky zástupců obou civilizací je zvolen Krvavý pás – shluk asteroidů s bohatou zásobou transolaritu, kde se nachází stanice s nejsilnějším ochranným štítem, jaký kdy lidstvo vytvořilo. Obranou Cinturón de Sangre je spolu s vlajkovou lodí jihoamerické flotily navíc pověřena i UTSS Salamis, jejíž přítomnost si cizinci výslovně vyžádali.
Mohou však lidé cizincům věřit, když první mimozemský kontakt skončil nevyhlášenou válkou? A kolik důvěry jsou potenciální spojenci ochotní vložit v lidstvo, když je poslední roky napadají pozemské lodě a implantáty ovládaní lidští mariňáci? A pak jsou tu samozřejmě i Korzáři, jimž se vidina takového spojenectví ani v nejmenším nezamlouvá a kteří nemíní zůstat stranou.
O dalším směřování války s Korzáry se rozhodne v Krvavém pásu.

Mohlo by vás zajímat

Mark E. Pocha - Virus omegaMark E. Pocha – Virus omega
Nakladatelství: Carcosa
Datum vydání: 4.3.2022

Je krásný slunečný den: vrcholí jaro, příroda je v rozpuku a po dálnici uhání světlemodrý mikrobus. Je krásný slunečný den, ale něco je přece jenom jinak než obvykle…
Za prvé: karoserie mikrobusu je posprejovaná vulgárními nápisy.
Za druhé: řidič se s vozidlem řítí v protisměru.
Za třetí: na dálnici není žádné jiné vozidlo.
Pokud nepočítáme převrácené vraky s mrtvolami uvnitř.
Civilizace je v troskách. Svět, jak jsme ho znali, skončil. Na kolena ho srazil virus SARS2-OMVID-21, nazývaný pro svou vysokou virulenci a míru úmrtnosti také omegavirus. Nekontrolovatelná pandemie vyhladila 94 % populace od Kapského Města přes Washington po Novosibirsk – a nevyhnula se ani Slovensku.
Nový svět má jednoduchá pravidla: vyvaruj se nákazy, a budeš žít. Nakaz se, a je po tobě.
Virus je však pouze jednou částí rovnice – je tu ještě lidský faktor. Protože v době krize se odhaluje skutečná povaha každého z nás…
Na vlastní kůži to zjistí i nesourodá skupinka přátel na cestě za záchranou. Vůdce party Roman vlastní na Horní Nitře chatu daleko od civilizace. Tam se chce spolu se svými malými dcerami, bratrancem a dalšími kamarády uzavřít, dokud se nepřevalí nejsilnější vlna pandemie a nepokojů, dokud se svět vymknutý z kloubů nepodaří státním orgánům znovu dostat pod kontrolu.
Dopraví se do bezpečí včas?
Virus omega je rychlou, napínavou a děsivou jízdou po zemi zasažené největší katastrofou v dějinách lidstva.

Ukázka z knihy V krvavém pásu

Alexej se podíval na jeho obrazovku. Zájmové oblasti – v jejich případě jeden plynný obr a pět asteroidů s dostatečným obsahem vzácných kovů, aby si jich všimly i dálkové senzory – byly na mapě soustavy vyznačeny modře, ale červená linka předpokládaného kurzu neznámého plavidla se k nim ani nepřiblížila. Museli vědět, že tu jsou, protože asteroid, uvnitř kterého se skrývala stanice FOS-17, byl vybrán právě pro svou nezajímavost. Kovové prvky stanice byly v porovnání s masou asteroidu zaned­batelné, reaktor byl odstíněný a veškeré aktivované senzory běžely jen v pasivním módu.

Věděli, že tu jsou, a věděli to dřív, než skočili do soustavy.

Velitel stanice si zjevně myslel to samé, protože se natáhl mimo obraz a napříč stanicí se rozezněly poplašné sirény a výzva k evakuaci.

„Ioneli, spoj se s Israelem Putnamem –“

„Veliteli, Putnam včera odletěl,“ upozornil ho Balan. „Teď nám záda hlídá John Marshall.“

„Jistě, jistě, John Marshall.“ Saputro zatřásl hlavou, jako by tím chtěl potrestat své ospalé paměťové synapse, že mu posílají špatné informace. „Pošli zprávu kapitánu Ashburryové, ať okamžitě skočí do soustavy. Informuj ji, že tu máme nepřátelský kontakt neznámé třídy a že se chystáme evakuovat.“

Dále vychází

 • Timothy Zahn – Star Wars: Thrawn Ascendence (2): Větší dobro (Egmont)
 • Kiera Cassová – Selekce (4): Dcera (CooBoo)
 • Suzanne Collinsová – Hunger Games komplet box (Fragment)
 • Vilma Kadlečková – Mycelium (2): Led pod kůží (Argo)
 • Douglas Adams – Stopařův průvodce Galaxií Omnibus (Argo)

Mohlo by vás zajímat


Horor

Mark E. Pocha - BestieMark E. Pocha – Bestie
Nakladatelství: Carcosa
Datum vydání: 4.3.2022

Vraždy.
Vždy to začíná vraždami.
A někdy to jimi i končí…
Podunajská nížina na jihu Slovenska bývala klidným místem pro život, dokud v rychlíku na trati Košice – Bratislava průvodčí neobjevil zohavená těla dvou mrtvých studentek. Bezradná policie nemá jedinou stopu a nemá ani tušení, že pachatelem není obyčejný vrah…Narazila totiž na Bestii.Bestii v lidské kůži.
Mezitím se skupinka gymnazistů z okresního města Komárno potýká se svými každodenními starostmi, školou a zlomenými srdci… O několik stovek kilometrů dál se válečný veterán zotavuje z mozkové příhody a balí přitom zdravotní sestřičky…
Jejich osudy se brzy protnou.
A bude to bolet.
Protože Bestie kuje pikle.
A ve sklepě ukrývá hrůzné tajemství.
Bestie je příběh volně inspirovaný skutečným vrahem z období socialistického Československa. Za své děsivé činy byl Štefan Svitek odsouzen k trestu smrti a nakonec byl i popraven (byť podle některých hlasů unikl a dodnes se úspěšně skrývá před rukou zákona…). Kniha se zabývá zkoumáním lidské mysli a v literární podobě pátrá po příčinách, kvůli nimž může z běžného tichého dítěte vyrůst lidská bestie.

Marko Hautala - Architekt temnaMarko Hautala – Architekt temna
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 7.3.2022

Mladík Joni se nastěhuje do činžovního domu. Beton, okna, temná schodiště a tlumené pohledy unylých dveří. Přesto, že vyrůstal v prosperující rodině a hodlá nyní žít sám, byt mu zařídil otec. Joni se těžko přizpůsobuje novému rytmu každodenního života, hned po nastěhování zjistí, že předchozí majitel bytu zabil ve sklepě domu svoji dceru.
Za nocí slyší Joni z tajuplného schodiště podivné hlasy. Kdo se po domě potuluje? Setkání se sousedy jeho obavy rozhodně nezaplaší.
Marko Hautala potvrzuje, že skutečný horor žije blíž, než si myslíte.

Polly Hall - The Taxidermist’s LoverPolly Hall – The Taxidermist’s Lover
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: březen 2022

Britský román, který byl za rok 2020 nominován na cenu Brama Stokera, a i když cenu nezískal, rozhodně stojí za pozornost. Vypráví o milence taxidermisty, která je posedlá jeho výtvory a pronásledovaná vlastní minulostí.

 

Ukázka z knihy Architekt temna


Tak která z knižních novinek vás zaujala? Dáte šanci českým spisovatelům a nebo raději sáhnete po ověřených zahraničních autorech? Já se třeba hned pozastavila nad sympatickou knihou pro děti Runorytec a rozhodně také budu pokračovat ve sci-fi sérii UTSS Salamis: V krvavém pásu.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz