Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Isaac Asimov – Nadace | Po stopách upadající společnosti

Isaac Asimov – Nadace | Po stopách upadající společnosti

Asimov Isaac – Nadace

Někdy to ani nevnímáme, když celá společnost míří k úpadku, který může na dlouho změnit její fungování. A proto jsou tady odborníci, kteří nás dokážou směrovat tou správnou cestou v pravou chvíli. Dokáže tedy lidstvo pod netradičním vedením Hariho Seldona překonat největší krize?

Asimov Isaac – Foundation, 1. vydání

Isaac Asimov – Nadace

Série: Nadace (1)
První vydání: 1951
První vydání v ČR: 1989

Isaac Assimov žijící v letech 1920-1992 byl americký spisovatel, jehož dílo se stalo pro sci-fi literaturu stěžejním. Na svém kontě má desítky knih a povídek věnující se budoucnosti, vesmíru a robotice. Za své pisatelské počiny získával celou řadu ocenění, včetně Hugo Awards za jeho knižní sérii Nadace. Ve své době se stal průkopníkem žánru a předvedl světu něco nového a neokoukaného. Dodnes se jeho díla dostávají do pozornosti nových a nových čtenářů a dostává se jim i filmového zpracování.

Hari Seldon jakožto psychohistorik vidí nevyhnutelné. To, co by běžný občan ani nepostřehnul. Na základě historických událostí a lidského chování dle jeho výpočtů přichází nevyhnutelný úpadek a rozklad Galaktické říše, proti čemuž je potřeba zasáhnout. Jak ale zarazit nezastavitelné?

Odpověď je jednoduchá – nijak. Jediné řešení tak vidí v založení Nadace, souboru vědců, kteří své znalosti skládají do encyklopedie. Ta má po mnohatisíciletém úpadku pomoci s obnovou říše do její původní nesmírné podoby. Tedy alespoň tak to tvrdí vládci Galaktické říše a do jeho skutečných motivů nikdo nevidí.

Ukázka z audioknihy Nadace

Kniha Nadace je spíše takovým souborem pěti povídek, které na sebe navazují a mají mezi sebou rozestup několik desítek let. Hari Seldon se v té chvíli jako hologram zjevuje stávající Nadaci, aby je varoval před novou krizí, ke které jim ovšem nic víc nemůže říct. Vždyť i psychohistorii zakázal vyučovat, jen aby nikdo nemohl předvídat, co se bude dít a na základě toho špatně konat. Společnost či jednotliví lidé jsou tak vystaveni kritickým situacím pro Nadaci jako takovou a je jen na nich, jak se s tím poperou.

Nadace tak není žádným dobrodružstvím či akčním počtením, ale naopak zde vládnou intriky, manipulace a rozličné kličky, kterými se daní jedinci snaží vybruslit z nastalých situacích. Stěžejním hybným prvkem se stávají rozhovory. Mezitím v průběhu řešení daného problému tak máme možnost nahlédnout do pozadí Nadace, jejího vývoje a postavení napříč galaxií.

Asimov Isaac – Nadace (1989) Asimov Isaac – Nadace (1991) Asimov Isaac – Nadace

V průběhu knihy se tak střídají ústřední postavy a jejich hlavní motivy. Těžko říci, jak je tohle vše oddělené v knize, ale v audioknižní podobě bylo vše nahutněné na sobě, chyběl mi zde nějaký předěl, poznámka a při přejití na novou časovou rovinu jsem se tak lehce ztratila, kde jsem. Díky pěti odlišným příběhu a rozdílným hlavním postavám zde není moc prostoru, jak k nim přilnout, vlastně i celkově jakékoliv emoce je těžko dosáhnout a vytvořit si tak k jednotlivým osudům vztah.

Stejně tak mi na audioknize tentokrát nesedl interpret, což se mi nestává často. Knihu namluvil Martin Myšička, který vše podával poklidným tónem, který bych spíše ocenila při načtení pohádek na dobrou noc, nikoliv u knihy, kde je potřeba dávat pozor. Vzhledem k dominanci rozhovorů, na kterých stojí celý příběhy (tedy příběhy), by nebylo na škodu také více hlasově rozlišit jednotlivé postavy. Nejsem si tedy jistá, jak moc dobrou volbou byl, mně osobně ovšem nesednul. Sami si ovšem můžete udělat náhled na jeho interpretaci knihy v ukázce výše.

Zalíbilo se mi ovšem uvození každé kapitoly, které probíhá skrze výňatky z Galaktické encyklopedie. Ty doplňují děj a čtenáře tak seznamují s různými detaily. Ty zní jakoby byly pouštěny přes kazeťák a vypráví je upravený hlas interpreta navozující dojem robotického hlasu.

Závěrečné shrnutí

Přiznám se, že tentokrát jsem pocítila lehké zklamání a jestli se k Nadaci budu někdy vracet, zkusím to příště přes čtení samotné knihy, neboť namluvení audioknihy mi příliš nesedlo. U příběhů je potřeba dávat bedlivý pozor, protože jednotlivé povídky jsou plné rozhovorů a úskoků. Nehledejte zde akční scény, protože hybným prvkem jsou vlastní manipulace a intriky.

Moje hodnocení: 6/10

Série Nadace
 • 1. díl: Nadace
 • 2. díl: Nadace a Říše
 • 3. díl: Druhá Nadace
 • 4. díl: Na hranicích Nadace
 • 5. díl: Nadace a Země
 • 6. díl: Předehra k Nadaci
 • 7. díl: A zrodí se Nadace
Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: Audiolibrix
Asimov Isaac – Nadace (audiokniha)Možnost zakoupení knihy: Argo, Triton

Autor: Isaac Asimov
Interpreti: Martin Myšička
Série: Nadace
Díl: 1. Nadace
Žánr: Sci-fi
Délka: 9h 10min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Raja Luthriela napsal:

  Nic jsem od tohoto autora jsem nikdy nečetla. Na druhou stranu si myslím, že bych si zrovna tu Nadaci sehnat měla .Protože i naše společnost začíná být v úpadku a nikdo nemá páru, co s tím. Třeba tam naleznu nějakou inspiraci, třeba ne.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz