Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Kiera Cass – Selekce | Boj o královskou korunu mezi dívkami z prostého lidu začíná

Kiera Cass – Selekce | Boj o královskou korunu mezi dívkami z prostého lidu začíná

Image

Nejhorší je, když se narodíte do kasty a je vám bez milosti přidělen její status a úděl. Pokud se narodíte do některé z vyšších kast, budete nejspíše za vodou a dělat povolání snů. Jenže co když se narodíte mezi ty nižší méně šťastné, které mají občas hluboko do kapsy? Pak se může ukázat jako skvělá příležitost soutěž o ruku prince, jehož žena má podle tradic pocházet z prostého lidu.

Kiera Cass – Selekce

1. díl série Selekce
První vydání: 2012

Kiera Cass je americkou spisovatelkou se zaměřením na literaturu pro mládež, především tedy pro dívky. Její první knihou byla Siréna, která se nedočkala tolika ohlasů, jako další sepsaná kniha s názvem Selekce. Ta rozpoutala celou sérii knih a povídek o soutěži prostých dívek o srdce prince a královský trůn. Kiera Cass se tak díky úspěšné Selekci dostala do žebříčku jako #1 New York Times bestseller.

America Singerová je pátá, tedy svým narozením zařazena do kasty umělců a sama se živí jako velmi nadaná hudebnice. I přesto se najdou dny, kdy její rodina nemá co do úst, protože vše závisí na nabídce práce. Jenže pak se naskytne neuvěřitelná příležitost. Královská rodina vyhlásí tradiční výběrovou soutěž Selekci mezi všemi děvčaty v království kdy vítězná slečna se stane ženou prince a budoucí královnou

I kdyby America nevyhrála, po dobu účasti v Selekci by dostávala její rodina finanční odměnu, která by jí velmi pomohla. Jenže to má menší háček – America se přihlásit nechce, protože má tajného přítele. S Aspenem se mají velmi rádi, zažívají velkou lásku, plánují společnou budoucnost, nehledě na to, že Aspen je z nižší kasty ze služebnictva, které je na tom s financemi ještě hůře a America by také ponížila na kastu svého budoucího muže. A právě to je ten důvod, proč je jejich láska tajná, protože takovou budoucnost si rodiče pro Americu nepředstavovali. Ti by ji raději viděli v paláci po boku prince v blahobytu.

Jenže nátlak okolí a souhra okolností nakonec rozehrají part, který si America nepřála, a tak je nemilosrdně postavena před situaci, kdy se musí přihlásit do Selekce, ať již chce nebo ne.

Ukázka z audioknihy

Nacházíme se v americkém království, jehož stručnou historickou formaci se z audioknihy lehce dozvíme. Důležitý je ovšem aktuální status, kdy zdejší svět funguje na principu osmi kast. První čtyři jsou dobře prosperující, nachází se zde nejlepší povolání jako modelky, sportovci a jiné. Nižší kasty se pak většinou starají o běžný chod, slouží či jsou dokonce bez domova. Tyhle nižší kasy měly vždy dál k penězům a mnohdy i nouzi o jídlo.

A právě v páté kastě se nachází naše hlavní hrdinka, která je hudebnice a hraje při různých oslavách a událostech, ale pouze tehdy, když si ji někdo objedná. Její jméno není známo, a ačkoliv netrpí přebytkem, i tak soucítí s nižšími kastami. America je taková velmi rozdávačná osoba, myslí spíše na druhé než na sebe a nebojí se ani veřejného tabu, tedy zamilovat se do muže z nižší chudší kasty, kterou by v budoucnu po jeho boku přejala. Teď jej ovšem může zaměstnávat nebo mu jen tak podstrkovat jídlo, na které si zrovna vydělala. Hlavní hrdinka se tak stává vzorem pro každou mladou slečnu.

Jelikož se jedná o romantickou knihu pro mládež, není divu, že zde objevíme milostný trojúhelník, který se stává jednou ze zásadních zápletek knihy. Sama nemám nic proti milostným trojúhelníkům, ovšem musejí být dobře napsány. Zde se jedná pouze o nerozhodnost hlavní hrdinky, která je přelétavá a padne do náruče zrovna tomu z jejich vytoužených chlapců, který je zrovna poblíž. Trošku mne tato Američina nerozhodnost iritovala, jakoby ani vážně zamilovaná nebyla, ačkoliv je nám to vzhledem k Aspenovi v příběhu takto popisováno.

Co se týče prince, velmi se mi líbí práce na postupně se vyvíjejícím vztahu, který je podepřen spousty netradičních společných zážitků. Není vložen do příběhu uměle, sám je to takový ťuňťa bez zkušeností a jeho oťukávání dívek je více než roztomilé. Občas se jistě uculíte nad jeho gentlemanstvím, které v dnešní době už není jen tak k vidění.

Přiznám se, že jsem trochu čekala boj zákeřných teenagerek, které budou intrikovat a bojovat o srdce prince zuby nehty. Přitom většina dívek byla jen zasněně zamilovaná či toužila po titulu a jen prostě čekaly, až na ně vyjde řada na schůzku s princem. O to více se mi líbila Celeste. Nijak velká intrikářka nebyla, ale presto neváhala záškodničit na účet svých protihráček. Svoji bojovností a jasným cílem, za kterým si šla, mne oslovila a držím ji palce, ať se dostane co nejdále.

V průběhu audioknihy sledujeme také kromě romantické zápletky četné útoky na královský palác. Od prince se dozvídáme, že se zde nejspíše nachází dvě rebelské skupiny, kdy jedna útočí vražedně a druhá jen aby ničila věci. Ačkoliv se hned několikrát ocitneme v bojových podmínkách se strachem o naše hrdiny, i přesto se více informací nedozvíme. Kdo jsou ti rebelové, jaký je jejich cíl a když už jsou v paláci, proč to tam nesrovnají se zemí? Čekala jsem alespoň trochu nějaké nastínění jejich motivace, protože nikdo nepůsobí škodu jenom tak bez záměru. Ale snad v dalších dílech série bude něco prozrazeno.

Nesmím opomenout zmínit ani názvy jednotlivých dílů celé trilogie. Jakmile série postupně vycházela, mohly čtenářky snít, co se s Americou bude dít dál, ovšem nyní když je celá série na trhu, svým budoucím čtenářům díky názvům prozradí, jak to vlastně celé dopadne a to což je škoda. Na druhou stranu co se týče Selekce, je to opravdu lehký oddechový příběh s romantickou linkou, který se tak akorát hodí v létě k bazénu pro zasněná dívčí odpoledne.

Pro načtení audioknihy byla zvolena jako interpretka herečka Lucie Pernetová, která ačkoliv neprošla uměleckými školami, šla bezhlavě za svým snem od prvních drobných rolí na divadelním prknech. Pilně na sobě pracovala a dnes v divadle hraje, tančí a nezalekla se ani televizních obrazovek.

Přiznám se, že mi z počátku knihy moc nesedla, představovala jsem si nejspíše trošku jiný, jemnější a nezabarvený hlas, který by podal Američin příběh jako příběh vyprávěný náctiletou dívkou. I přesto jsem se nakonec v jejím pohádkovém vyprávění zhlédla a Selekci jsem si náramně užila. Vše výborně podkreslily drobné houslové sekvence mezi kapitolami, které příběh ještě více rozněžnily.

Slovo závěrem

Odlehčený příběh pro mladé dívky plný zamilovanosti, dívek v nádherných róbách a boji o princovo srdce. Očekávala jsem, že dívky budou v boji zákeřnější, ale do popředí se dostává spíše nerozhodnost samotné hlavní hrdinky, která neví, zda své srdce dát svému milému a nebo soutěžit ze všech sil o prince. I tak je to lehoučké čtení či poslouchání tak akorát na léto k bazénu, tak pokud netušíte jakou knihu nebo audioknihu vzít k moři, může být Selekce příjemnou volbou.

Moje hodnocení: 6/10


Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: nakladatelství CooBoo
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství CooBoo
Webová stránka autora: KieraCass.com

Autor: Kiera Cass
Interpret: Lucie Pernetová
Série: Selekce
Díl: 1. Selekce
Délka: 9h 23min
Vydavatelství: CooBoo
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz