Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Jakub Mařík – UTSS Salamis: V ledovém sevření | Když zamrzlá planeta nechce dát svá tajemství lacino

Jakub Mařík – UTSS Salamis: V ledovém sevření | Když zamrzlá planeta nechce dát svá tajemství lacino

Jakub Mařík - UTSS Salamis: V ledovém sevření

Vždycky jsme tak nějak tušili, že ve vesmíru nejsme sami. To jsme ale ještě nevěděli, jak nepřátelsky se k nám budou Korzáři chovat, aniž by sami ukázali svou pravou tvář. Nepoznáni, s neznámými technologiemi, postupně uchvacují naše vesmírné lodě a my se jim jen stěží můžeme postavit na odpor.

Jakub Mařík - UTSS Salamis: V ledovém sevřeníJakub Mařík – V ledovém sevření

Série: UTSS Salamis (2)
První vydání: 2021

Jakub Mařík, předně překladatel angličtiny, ale nyní také český spisovatel, který již obohatil čtenáře svojí knihou do série Kladivo na čaroděje, se pouští do své vlastní sci-fi knižní série UTSS Salamis, jež nás bere daleko do budoucnosti, kde lidé dobývají vesmír a setkávají se s jeho dalšími obyvateli. Pokud si chcete ukrátit čas při čekání na třetí díl dobrodružství vesmírné lodi UTSS Salamis, nakoukněte do různých antalogií či starších čísel Pevnosti, neboť povídkami přispívá všude. Za povídku Absolutní smrt byl dokonce nominován na Cenu Karla Čapka (2008).

Opět se vracíme na naši starou známou UTSS Salamis, která posledně dostala při střetu s Korzáry pěkně zabrat. Její mise ovšem nekončí, když se v hangáru velení dozví, že jsou odvoláni na novou akci. Jsou totiž nejbližší, a tudíž nejvhodnější lodí, která se urychleně může dostat k planetě, na které byl objeven vrak vesmírného korábu.

Nešlo by o nic pozoruhodného, pokud by se nejednalo o loď, která prokazatelně v minulosti padla do rukou Korzárům a do jejíchž technologie lidé zatím neměli možnost nahlédnout. Je to první loď, která není kompletně zničena a jedná se tak o perfektní příležitost dozvědět se o této násilné mimozemské rase něco více.

Ukázka z audioknihy V ledovém sevření

Také jste se jako já nemohli dočkat tohoto sci-fi akčňáku odehrávajícího se v hlubinách vesmíru, který nekolonizují pouze lidé? Ani tentokrát nebudete ochuzeni o nervy drásající boje a přestřelky, pátrání po nepříteli a čelení neznámým či neočekávaným nebezpečím. Ať už je to vesmír, povrch nehostinné planety nebo vnitřní prostory, všechna tato místa využívají naplno svých možností a unášejí čtenáře či posluchače do nevyzpytatelných situací. Nudit se ani tentokrát rozhodně nebudete, vždyť ani tempo příběhu V ledovém sevření vám to nedovolí.

Tak jako v prvním díle, se i zde dočkáme velkého množství postav. Některé nám stihnou utkvět v paměti, jiné už méně díky stroze prokreslenému osobnímu příběhu, ale je jich zde potřeba. Spisovatel se rád pouští do akčních scén, střetů a zápolení, která bohužel musejí způsobit nějaké škody a následky. Vždyť UTSS Salamis je na nebezpečné misi na naprosto neznámé planetě!

Jednu nevýhodu to ovšem má, a to je orientace v postavách. Ačkoliv se mohou nacházet na rozdílných lokacích, některé se vám začnou míchat, zvláště když postav začínajících na K (v audioknize čtených) je zde přehršel. To pak zvažujete, která z nich je Kallirisová, na které lodi je Kembleová a co to zase kutí Calderoni. Není to úplně nejšťastnějším řešením.

Ačkoliv i zde se dočkáme velké pozornosti událostem odehrávajícím se přímo na několika lodích, tentokrát se nejedná o tak komorní příběh jako v prvním díle. Tentokrát se vydáme na planetu pokrytou hlubokým ledem, která skrývá mnohá tajemství, a to nejen loď, která měla kdysi připadnout do rukou vesmírným nepřátelům. Vždyť i zdejší fauna je velkou neznámou a může se stát neočekávaným problémem. Představte si, kdybyste se bez jakékoliv znalosti terénu pustili do prozkoumávání třeba arktických končin.

Kniha obsahuje nové střípky ohledně mimozemské civilizace, opět si můžete o kousek více dokreslit obraz zdejšího světa, a ten přesto stále není kompletní. Ačkoliv přicházejí wow situace, na širší záběr si musíme počkat do dalšího pokračování a já už jsem moc zvědavá, kam až se dopracujeme a kde na Korzárskou technologii nebo samotné Korzáry narazíme příště. Kdo doopravdy jsou a jaké mají cíle?

V díle mne překvapila zmínka o planetě Klendathu. Přiznám se, že netuším, zda takové těleso opravdu existuje, ale první, co mi na mysli vyvstalo, byla Hvězdná pěchota a domovská planeta brouků. Velmi mne tento odkaz na kultovní dílo potěšil.

Jakub Mařík - UTSS Salamis: Ve stínu slunce Jakub Mařík - UTSS Salamis: V ledovém sevření

Namluvení audioknihy se chopil Luboš Ondráček, kterého můžete znát již z předchozího dílu UTSS Salamis: V zajetí slunce. Luboš Ondráček je českým hercem a dabérem, který vystudoval JAMU a vrhnul se na divadelní prkna jak v Brně, tak v Ostravě. Nyní se věnuje především dabérské dráze a vy jeho hlas tak kromě série UTSS Salamis můžete znát třeba ze série Amber od Rogera Zelazneho nebo sci-fi děl Měsíc je drsná milenka a Cizinec v cizí zemi od Roberta A. Heinleina.

I tentokrát si dokáže hravě pohrát se situacemi, čtenáře dokáže strhnout a nebo naopak nasadit poklidnější tón, když není třeba žádného akčního shonu. Pokud jste se na vlnu jeho vyprávění naladili v prvním díle, stejně tak dobře vás provede i tím následujícím. Ani tentokrát nechybí hudební předěly, které trefně podtrhují sci-fi žánr audioknihy V ledovém sevření.

Slovo závěrem

Příjemné pokračování série UTSS Salamis, která mne dokázala strhnout a já už jsem zvědavá na další díl. Tentokrát už je centrem dění nejen paluba jedné lodi a příběh rozšiřuje své pole působnosti. Nová neočekávaná nebezpečí a střípky informací o nebezpečných Korzárech zabalené do spousty akce vás donutí se nedočkavě těšit na pokračování, které je v plánu již na další rok.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy | Zakoupení audioknihy

Série UTSS Salamis
Jakub Mařík - UTSS Salamis: V ledovém sevření

Autor: Jakub Mařík
Interpret: Luboš Ondráček
Série: UTSS Salamis
Díl: 2. V ledovém sevření
Žánr: Akční sci-fi
Délka: 10h 3min
Vydavatelství: Audiotéka, Mystery Press
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz