Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Jakub Mařík – UTSS Salamis: Ve stínu slunce | Vesmírná detektivka uprostřed souboje kosmických lodí

Jakub Mařík – UTSS Salamis: Ve stínu slunce | Vesmírná detektivka uprostřed souboje kosmických lodí

Audiokniha Ve stínu slunce

Když čelíte nepříteli uprostřed nekonečného vesmíru, je jasné, že na palubě vaší lodi se po zásahu nepřátelských střel najdou nějaké ty mrtvoly. Jenže co když jedna z těch mrtvol nevypadá, že zemřela při vnějším útoku na loď, ale čelila svému vrahovi tváří v tvář?

Jakub Mařík – Ve stínu slunce

Série: UTSS Salamis (1. díl)
První vydání v ČR: 2020

Jakuba Maříka můžete znát jako českého spisovatele na poli fantasy a sci-fi, kdy kromě spousty povídek v řadě sbornících nebo časopise Pevnost také přispěl do série Kladivo na čaroděje. Nyní ale přichází se svojí vlastní pětidílnou sci-fi sérií UTSS Salamis, z nichž první dva díly o boji s neznámým vesmírným nepřítelem jsou již k dostání jak v knižní, tak audioknižní podobě.

Loupeživí piráti tady byli vždy napříč lidskou historií a nejinak je tomu ani v 22. století, kdy se ale neztrácí pouze samotný náklad vesmírných plavidel, ale rovnou celé kosmické lodě s posádkou. Ať byly prvotní domněnky všelijaké, vše se převrátilo vzhůru nohama, když se tyto ztracené lodě začaly objevovat a jejich noví majitelé napadali a obsazovali další kosmická plavidla.

Svoji přezdívku Korzáři dostali řádně po zásluhách, ale kdo to ti Korzáři vlastně jsou? Nikdo se s nimi nikdy nesetkal tváří v tvář – jsou to lidé nebo mimozemská civilizace? Proč se nesnaží o komunikaci a nezanechávají za sebou jedinou známku své existence, když ničí své vlastní lodě, které mají být přemoženy?

Také loď UTSS Salamis se ocitne tváří tvář tomuto obávanému protivníkovi, kterého touží konečně pokořit. Jenže se stane spousta neočekávaných situací, kdy kromě porážky a skrývání se před nepřítelem ve stínu slunce se do celého toho zběsilého vzchopení objeví na lodi mrtvé tělo, jehož zranění nesouvisí s útokem lodí Korzárů.

Ukázka z audioknihy Ve stínu slunce

Pojďte se vžít do situace posádky neohrožené lodi UTSS Salamis, jejíž čelní střet s Korzáry nedopadl tak úplně nejlépe. Ačkoliv se zde nějakého souboje vesmírných lodí dočkáte, příběh Ve stínu slunce je spíše komornější záležitostí, neboť vám tohle sci-fi dokáže přihrát příjemnou detektivku ve vnitřních prostorách lodi.

Jedná se ovšem o první díl ze zamýšlené pětidílné série o UTSS Salamis, takže kniha funguje jako jakási vábnička – příliš neodhaluje, ze světa se toho moc nedozvíme, ale přesto dokáže čtenáře navnadit na objevování dalších věcí. Tak snad se v pokračováních nakoukneme i dále do vesmíru a po dalších úspěších lidí ve 22. století.

Ačkoliv se jedná o oddechovou svižnou záležitost, přeci jen příběh vyburcuje ve čtenáři napětí na každé straně. Neznámý vrah je totiž lstivý a hraje si s posádkou i svou totožností. Dělá kličky a stává se nepředvídatelným. To vše na pozadí snahy celé lodi dostat se z dosahu korzárského plavidla, které je nechce nechat jen tak uniknout – protože přeci nikdo se nikdy nedostal z jejich spárů.

Možná je tu trochu přeposádkováno, ale vlastně vždyť to není zrovna malá loď! Tak trochu jsem měla pocit déjà vu s Hrou o trůny. Tahle kniha je ovšem super svižná, vlastně ani si moc nestíháte postavy oblíbit, protože spíše příběhem prosviští, ale zato má autor velmi široký prostor házet šipky do svých cílů. Když už konečně víte, kdo je tenhle týpek či co dělá tamten s tím podivným jménem, tak za chvíli už to vědět nebudete potřebovat. Ale o to více je situace vypjatá a dává čtenářovi pochybnosti o budoucnosti celé lodi.

Příběh vyslechnut jako audiokniha a nevím, jestli to bylo pouze zvoleným médiem nebo bych stejný problém měla i knižně, ale název lodi UTSS Salamis mi pokaždé na rtech vykouzlil pobavený úsměv. Zvláště pak při vědomí, že tuto knihu psal český spisovatel, a přesto zvolil pro tohle vesmírné plavidlo zrovna takovýto název.

Interpretem pro audioknihu Ve stínu slunce byl zvolen Luboš Ondráček, vystudovaný herec, kdy se postupně z divadelních prken dostával i do televize, a objevil se třeba v takových Četnických humoreskách. Na svém kontě má i celou řadu audioknižních projektů, kdy namluvil sérii Amber Rogera Zelazneho, nebo třeba Měsíc je drsná milenka od Roberta A. Heinleina.

Jeho hlas přináší posluchačovu uchu příjemný tón vyprávění, který občas rázným přednesem podpoří problémy a vypjatost situace. Ačkoliv se nejedná o nezapomenutelný zážitek, chybělo mi tam něco navíc, ale i přesto se audiokniha příjemně poslouchala. Přednes doplňovaly stejně laděné hudební mini-předěly tak akorát podtrhující sci-fi příběh.

Slovo závěrem

Svižná vesmírná detektivka, která přináší notnou dávku napětí, akce a soubojů nejen muže na muže, ale také vesmírných korábů. Z tohoto univerza sice moc neobjevíte, jedná se o komornější záležitost, která ovšem působí velmi svěže a příjemně. Pokud si nejste jisti příběhy psanými českými spisovateli, zkuste sáhnout po Ve stínu slunce, jistě váš názor na ně příjemně ovlivní.

Moje hodnocení: 8/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy a e-knihy | Zakoupení audioknihy

Série UTSS Salamis

Autor: Jakub Mařík
Interpret: Luboš Ondráček
Série: UTSS Salamis
Díl: 1. Ve stínu slunce
Žánr: Sci-fi
Délka: 9h 00min
Vydavatelství: Mystery Press, Audiotéka
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz