Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Doktor Spánek | Filmové pokračování Kingovy knihy Osvícení

Doktor Spánek od Stephena Kinga

Číhají na nás, tam ve tmě a čím více záříme, tím více je k sobě vábíme. Živí se naší jedinečností a nehodlají nám ji nechat. Jsme jen svačinou, kořistí opravdových predátorů.

Když záříš do daleka

Není jich mnoho, ale přesto existují. Lidé co září. Lidé se speciálními schopnostmi, které jsou o tolik silnější, oč více září. Není pro ně těžké ovlivnit jednání jiných. Není pro ně překážkou odcestovat duchem stovky mil daleko. A pokud se odváží, mohou se ponořit i do mysli druhých.

Možná by to byl ten nejbáječnější život na světě, jenže každý tvor má svého predátora. I na tyto obdařené lidi číhají přízraky z temnot, které se touží nasytit jejích září, protože jen ta dokáže prodloužit nekonečnost jejich pozemského bytí.

A každý ze zářících lidí se k tomuto lovu postaví jinak. Někteří svou záři tlumí, své schopnosti ukrývají, aby nepadli těm nenasytným do oka. Jenže pak jsou tu jiní, kteří se odváží udělat krok kupředu a svým nepřátelům se postavit tím jediným, co mají – svojí září, svými schopnostmi.

Trailer filmu Doktor Spánek

Osvícení Dana Torrance

Příběh navazuje na Kingovo předchozí dílo Osvícení (The Shinning), které bylo v roce 1980 zfilmováno režisérem Stanleym Kubrickem. Sledujeme tak následující osudy malého Dana Torrance (ztvárněného výborným Ewanem McGregorem), na kterém se nenávratně podepsaly události minulé z horského hotelu. Dan je teď už ale velký a těžko říct, jestli hledá sám sebe nebo své místo ve světě. Překvapivě předchozí film Osvícení, ačkoliv se stal kultovní záležitostí, nebyl nikdy samotným Stephenem Kingem uznán.

Jestli Osvícení neznáte, a to ať už filmově nebo knižně zpracované, ničemu to nevadí. Film velmi dobře funguje samostatně, diváka do všech minulých událostí a sounáležitostí příběhu postupně zasvětí, takže nepocítíte nějakou dějovou díru z důvodu neznámého. Naopak se stane příjemnou podívanou pro ty, kteří viděli Osvícení (1980), neboť na něj obrazově velmi kvalitně odkazuje a navazuje.

Ve filmu mimochodem spatříte známou tvář z Osvícení z roku 1980 a to představitele malého Dannyho, herce Dannyho Lloyda. Ten si střihnul drobné cameo ve scéně s basebalovým chlapcem, kdy sedí na tribuně v modré čepici a povídá si.

Redrum Doktor Spánek od Stephena Kinga

Přijedou si pro vás přes celý kontinent

Když jsem se tak trochu zamyslela nad celým motivem zářících lidí, temných stvoření a jejich nesmrtelností, včetně obživy, připomnělo mi to upíry, kteří se živí lidskou září místo krve. Stará myšlenka převrácená v novou, ale rozhodně ne zlehčující celou situaci. Ačkoliv se tady krev nepije, nemálo jí poteče. Smrt totiž číhá na každém kroku, protože jen jedna strana může vyhrát.

A jelikož tu nemáme nutnou vázanost na noc, Doktor Spánek se tak stává příjemným spíše thrillerem než hororovým snímkem odehrávajícím se za denního světla. Možná o to děsivěji působí, neboť si svou atmosféru vybudovává na postavách, jejich schopnostech a reakcích, nikoliv pouze vizuálně.

Důležitým prvkem ovlivňujícím divákovy emoce a napětí je také zvukový podkres. Ve významných bodech se totiž místo klasické hudby ozve rytmické bušení srdce. A ono to skutečně funguje a vyšponuje to vaše smysly na maximum, nechá vás nervózně sedět a sledovat, jaké zběsilé věci budou následovat.

Slovo závěrem

Hledáte zajímavý snímek, který se s ničím nepáře, nabízí boj proti odvěkému nepříteli, ale také hledání sebe sama a postavení se své vlastní minulosti? Doktor spánek od Stephena Kinga vám přesně tohle dokáže nabídnout, ve filmovém zpracování vás zavede k Danu Torrancovi a vypráví nejen nový příběh, ale také výborně odkazuje na starší Kubrickův film Osvícení.

Moje hodnocení: 10/10

Doktor Spánek od Stephena KingaDoktor Spánek (Doctor Sleep)
Thriller, horor
USA v roce 2019
Délka: 152 min
Knižní předloha: Stephen King
Režie: Mike Flanagan
Scénář: Mike Flanagan
Kamera: Michael Fimognari
Hudba: The Newton Brothers
Hrají: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis a další

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Executor napsal:

  Tento film som si pozrel vďaka Tvojej recenzii a neľutujem. :) Vidím tu aj isté paralely voči sfilmovanému To, keďže predsa len spisovateľský podpis na príbehu tam je- aj tu sa časť príbehu odohráva v mladosti a druhá časť v dospelosti, aj tu sa hrdina musí vrátiť na miesto traumatických spomienok, tiež sa tu kombinuje náznak cyklickosti a ukončenia. Osobne som ten preklad, aký priradili „Osvieteniu“ považoval za nepodarený, keďže Žiarenie by lepšie vystihlo fenomén koncentrovanej psychickej energie. :) Ale tak to už býva, tí ľudia sú schopní Dead man’s chest preložiť ako Hrudník mŕtveho muža, aj keď vedia, že ide o pirátsku tématiku, v ktorej je truhlica omnoho pravdepodobnejšia. :D :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz