Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Doktor Spánek | Filmové pokračování Kingovy knihy Osvícení

Číhají na nás, tam ve tmě a čím více záříme, tím více je k sobě vábíme. Živí se naší jedinečností a nehodlají nám ji nechat. Jsme jen svačinou, kořistí opravdových predátorů.

Když záříš do daleka

Není jich mnoho, ale přesto existují. Lidé co září. Lidé se speciálními schopnostmi, které jsou o tolik silnější, oč více září. Není pro ně těžké ovlivnit jednání jiných. Není pro ně překážkou odcestovat duchem stovky mil daleko. A pokud se odváží, mohou se ponořit i do mysli druhých.

Možná by to byl ten nejbáječnější život na světě, jenže každý tvor má svého predátora. I na tyto obdařené lidi číhají přízraky z temnot, které se touží nasytit jejích září, protože jen ta dokáže prodloužit nekonečnost jejich pozemského bytí.

A každý ze zářících lidí se k tomuto lovu postaví jinak. Někteří svou záři tlumí, své schopnosti ukrývají, aby nepadli těm nenasytným do oka. Jenže pak jsou tu jiní, kteří se odváží udělat krok kupředu a svým nepřátelům se postavit tím jediným, co mají – svojí září, svými schopnostmi.

Trailer filmu Doktor Spánek

Osvícení Dana Torrance

Příběh navazuje na Kingovo předchozí dílo Osvícení (The Shinning), které bylo v roce 1980 zfilmováno režisérem Stanleym Kubrickem. Sledujeme tak následující osudy malého Dana Torrance (ztvárněného výborným Ewanem McGregorem), na kterém se nenávratně podepsaly události minulé z horského hotelu. Dan je teď už ale velký a těžko říct, jestli hledá sám sebe nebo své místo ve světě. Překvapivě předchozí film Osvícení, ačkoliv se stal kultovní záležitostí, nebyl nikdy samotným Stephenem Kingem uznán.

Jestli Osvícení neznáte, a to ať už filmově nebo knižně zpracované, ničemu to nevadí. Film velmi dobře funguje samostatně, diváka do všech minulých událostí a sounáležitostí příběhu postupně zasvětí, takže nepocítíte nějakou dějovou díru z důvodu neznámého. Naopak se stane příjemnou podívanou pro ty, kteří viděli Osvícení (1980), neboť na něj obrazově velmi kvalitně odkazuje a navazuje.

Ve filmu mimochodem spatříte známou tvář z Osvícení z roku 1980 a to představitele malého Dannyho, herce Dannyho Lloyda. Ten si střihnul drobné cameo ve scéně s basebalovým chlapcem, kdy sedí na tribuně v modré čepici a povídá si.

Redrum Doktor Spánek od Stephena Kinga

Přijedou si pro vás přes celý kontinent

Když jsem se tak trochu zamyslela nad celým motivem zářících lidí, temných stvoření a jejich nesmrtelností, včetně obživy, připomnělo mi to upíry, kteří se živí lidskou září místo krve. Stará myšlenka převrácená v novou, ale rozhodně ne zlehčující celou situaci. Ačkoliv se tady krev nepije, nemálo jí poteče. Smrt totiž číhá na každém kroku, protože jen jedna strana může vyhrát.

A jelikož tu nemáme nutnou vázanost na noc, Doktor Spánek se tak stává příjemným spíše thrillerem než hororovým snímkem odehrávajícím se za denního světla. Možná o to děsivěji působí, neboť si svou atmosféru vybudovává na postavách, jejich schopnostech a reakcích, nikoliv pouze vizuálně.

Důležitým prvkem ovlivňujícím divákovy emoce a napětí je také zvukový podkres. Ve významných bodech se totiž místo klasické hudby ozve rytmické bušení srdce. A ono to skutečně funguje a vyšponuje to vaše smysly na maximum, nechá vás nervózně sedět a sledovat, jaké zběsilé věci budou následovat.

Slovo závěrem

Hledáte zajímavý snímek, který se s ničím nepáře, nabízí boj proti odvěkému nepříteli, ale také hledání sebe sama a postavení se své vlastní minulosti? Doktor spánek od Stephena Kinga vám přesně tohle dokáže nabídnout, ve filmovém zpracování vás zavede k Danu Torrancovi a vypráví nejen nový příběh, ale také výborně odkazuje na starší Kubrickův film Osvícení.

Moje hodnocení: 10/10

Doktor Spánek od Stephena KingaDoktor Spánek (Doctor Sleep)
Thriller, horor
USA v roce 2019
Délka: 152 min
Knižní předloha: Stephen King
Režie: Mike Flanagan
Scénář: Mike Flanagan
Kamera: Michael Fimognari
Hudba: The Newton Brothers
Hrají: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis a další

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Executor napsal:

  Tento film som si pozrel vďaka Tvojej recenzii a neľutujem. :) Vidím tu aj isté paralely voči sfilmovanému To, keďže predsa len spisovateľský podpis na príbehu tam je- aj tu sa časť príbehu odohráva v mladosti a druhá časť v dospelosti, aj tu sa hrdina musí vrátiť na miesto traumatických spomienok, tiež sa tu kombinuje náznak cyklickosti a ukončenia. Osobne som ten preklad, aký priradili „Osvieteniu“ považoval za nepodarený, keďže Žiarenie by lepšie vystihlo fenomén koncentrovanej psychickej energie. :) Ale tak to už býva, tí ľudia sú schopní Dead man’s chest preložiť ako Hrudník mŕtveho muža, aj keď vedia, že ide o pirátsku tématiku, v ktorej je truhlica omnoho pravdepodobnejšia. :D :D

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

  Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
   
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Václav Dvořák