Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Vilma Kadlečková – Mycelium: Jantarové oči (kolektiv interpretů)

Vilma Kadlečková – Mycelium: Jantarové oči (kolektiv interpretů)

Image

Vždy jsme si kladli otázku, jaké by to bylo, kdybychom narazili na mimozemskou civilizaci. Vycházeli bychom spolu dobře ku prospěchu obou nebo by to pro nás bylo destruktivní setkání? Představte si svět, ve kterém lidstvo nalezlo novou obydlenou planetu Össe…

Příběh

Je tomu již padesát let, co lidstvo navázalo kontakt s planetou Össe a jejími obyvateli. Pro lidi jsou velmi užitečné jejich myceliální technologie či nadsvětelné lodě, ovšem je to právě Církev, která je základem Össeanů.

Jejich fanatická víra se pomalu dostává i na Zemi a vliv Össeanů stále vzrůstá. Naštěstí je zde Lucas Hildebrandt, který poznal temnou stránku tohoto náboženství a rozhodne se učinit patřičné kroky. Naštěstí zná různé neoficiální cestičky, aby mohl dosáhnout svého a nalezl tak potřebnou pomoc proti össeanské Církvi.

Styl psaní

Jakmile vstoupíte do příběhu, nejspíše budete prvních pár kapitol tápat, než se seznámíte se všemi reáliemi vytvořeného světa. Vilma Kadlečková si dala opravdu záležet a vytvořila komplexní svět, do kterého je potřeba proniknout.

Právě díky novému světu, mnoha postavám i rozličným pojmům je potřeba příběhu věnovat plnou pozornost, aby se do něj posluchač nezamotal. Na druhou stranu děj odlehčuje dějová linie vytvářející vztah mezi Pinkie a Lucasem. Samozřejmě nesmí chybět ani chvíle plné akce a napětí.

A právě hlavní postavy jsou zde výborně vykresleny, víme, co se odehrálo, jaký k daným věcem mají postoj či vztahy mezi sebou. A jsou tak lidské svou nedokonalostí. Možná u Pinkie ta její věčná nerozhodnost může posluchači přijít otravná, ovšem i přesto má své kladné chvilky, kdy si srdce posluchačů získá.

První díl Mycelia nám začíná vykreslovat neotřelý příběh lidí a Össeanů. Jelikož se příběh vším zabývá detailně, brouzdá v myslích hlavních aktérů, nakonec zjišťujeme, že tento díl končí, nic nám neuzavřel, naopak připravil půdu pro další díl. Děj je tedy v jisté části jakoby utnut, bez jakéhokoliv dílového vyvrcholení a je potřeba počítat s dalším dílem série.

Celá pětidílná série Mycelium je pojmenována dle posvátných össeanských drog

  • Jantarové oči (Gömeršaül)
  • Led pod kůží (Laëgühr)
  • Pád do temnot (Ökrë)
  • Vidění (Yantrün)
  • Hlasy a hvězdy (Räwë)

Audio

Do příběhu vstupuje postupem času čím dál více nových postav, na což je audio verze knihy výborně připravena. Každá postava má totiž svého vlastního interpreta, díky jehož charakteristickému hlasu se v pasážích dobře orientujete. Postavy jsou tak více osobité a lépe si k nim najdete cestu.

Hlavního hrdiny se uchopil Jaroslav Plesl, který vdechl Lucasovi svým hlasem doslova život. Do svého mluveného projevu vpustil všechny emoce, které se v hlavním hrdinovi odehrávaly. Dalším vyčnívajícím interpretem je i Jana Stryková se svým nezaměnitelným hlasem, díky kterému ožila Össeanka Kamëlë.

S novým světem je spjato i mnoho nových slov a pojmů, které velmi rády využívají dvojtečkové diakritiky. Já bych si na nich v knize jako nejazykař nejspíš rozlámala jazyk. Proto mne potěšila audiokniha, ve které mi jsou tyto záludné názvy bližší, jako namluvené slovo jsou srozumitelné.

Každá pasáž má svůj hudební úvod, který se mění a zní jako z jiné planety. Podtrhuje tak celý příběh, dává mu patřičný nádech a přibližuje nám mimozemskou civilizaci s jejich nebezpečným náboženstvím. Místy funguje jako podkres mluveného slova.

Obal

Obal na CD věrně kopíruje obálku knihy. Zobrazuje město, nad kterým se stahují mračna – snad myceliálního houboví? A jediný, kdo proti vlivu mimozemského náboženství stojí, je Lucas Hildebrandt.

Mycelium - Jantarové oči 1

Ukázka

Hodnocení knihy

Mycelium je přesně tou tvorbou, která prolamuje zažitou myšlenku, že česká tvorba nemůže poskytnout plnohodnotnou četbu. Vilma Kadlečková vytvořila komplexní svět založený na fanatické víře, který se snaží vetřít i mezi pozemšťany. Audio podoba knihy se více přibližuje čtenářům, pomáhá jim lépe uchopit nové pojmy vztažené k novému světu, které v psaném slově působí krkolomně.

Začátek knihy může působit lehce chaotickým dojmem, než se do příběhu opravdu dostanete, ale poté přináší začátek velkého vesmírného dobrodružství. Škoda jen, že Jantarové oči nefungují samostatně, nic většího nevyřeší a je nutnost pokračovat dalším dílem (což mně osobně vůbec nevadí).

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Vilma Kadlečková
Série: Mycelium
Díl: 1. Jantarové oči
Interpret: Jana Stryková, Jan Vlasák, Valérie Zawadská, Klára Issová, Jaroslav Plesl, Kristýna Frejová, Jitka Škápíková, Jan Meduna, Dana Pešková
Žánr: fantasy
Délka: 12h 54min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2014

Fotografie převzaty z audiolibrix.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz