Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Zdeněk Žemlička – Vlčice

Image

O síle, lásce, nenávisti a lidskosti – to vše přináší neuvěřitelný příběh vlkodlačice Kroany, která touží po odplatě smrti svých rodičů. Ovšem ne vždy cesta pomstychtivosti musí být ta správná.

Příběh

Staré věštby a proroctví do lidských srdcí vnášejí strach. Lidé jsou pak schopni vykonat ty nejhrůznější činy, které jim osud jen tak nepromine. I samotný král Marobud to zjistí na vlastní kůži, když nechá vybít škodnou, tedy rodinu vlkodlaků.

Jenže ne všichni zemřeli. Malá Kroana utíká do hor, kde se jí ujímá lovec Kristom a jeho kamarád skřítek Pelíšek. Kroana vyrůstá v mladou ženu znalou v ovládání meče, aby mohla vykonat pomstu za smrt svých rodičů.

Styl psaní

Čtení je to opravdu perfektní, svižné, nikdy nevíte, co se odehraje na dalších stranách knihy. Je opravdu podivuhodné, kolik toho dokázal autor vměstnat na tak málo stran. Celý příběh je protkán spoustou menších či větších potyček. Popsané souboje jsou opravdovou lahůdkou pro čtenáře.

Celá kniha je zčásti vystavěna na historických událostech, osobách a naše hrdinka se vlastně pohybuje po evropském kontinentu. Hádali byste správně, kdybyste rodiště Kroany zasadili do České republiky. Na posledních stranách knihy se dočtete o pátrání autora po původních názvech míst, která zasadil do děje a objasnění několika situací, které jsou srovnávány s historickými událostmi v Evropě.

Chybí mě v knize něco, co by mi hlavní hrdinku více přiblížilo, čím by mi přirostla k srdci. Ano, měla za sebou mnoho udatných bitev, ale knihu jsem četla už podruhé a vůbec ve mně z minulého čtení nic nezanechala. Na druhou stranu jsem knihu četla s prožitkem jako při každé první četbě, když nevíte, co se odehraje na dalších stranách.

Mojí nejoblíbenější postavou v knize byl Pelíšek, který mi přirostl k srdci svým nářečím (a nejen jím). Ačkoliv jsem po dočtení knihy zjistila, že je vzadu slovníček všech slovíček, neměla jsem problém mu rozumět. Ačkoliv nepocházím ze stejného kraje jako on, ale i přesto jsem vesnická holka a k nářečí mám blízký vztah.

Obálka

Krásná grafická práce znázorňující hlavní hrdinku, kterou tvoří pouze dvě barvy. V jednoduchosti je opravdu krása. Dokonce tuto obálku považuji za nejpovedenější ze všech verzí vydání. Na svědomí ji má Grigory Vyatkin, který vytvořil i další obálky knihám z edice Pevnost.

Zdeněk Žemlička - Vlčice

Úryvek

„Co vidíš?!“ houkl Marobud a nedočkavě se třásl. „Mluv!“
„Vidím cestu slávy, moci a krvavých vítězství. Po ní jdeš ty, králi. Čeká tě mnoho vítězných bojů. Vybuduješ silnou a velikou říši, kterou nezničí ani světovládný Řím. Ale na tvé cestě leží stín. Je to stín zločinu, stín vraždy nevinných. Ach! Oheň a krev! Co jsi to učinil, králi?!“
Stařena si zakryla dlaněmi obličej, kolébala se a vyla. Katvalda si povšimnul, že se Marobud hněvivě mračí. Sám byl spíše zděšený a v hrdle mu vyschlo.

– strana 10, kapitola Zaplatí i král

Hodnocení knihy

Opravdu rozsáhlý příběh na poměrně málo stranách, který nám přináší osudy vlkodlačí bojovnice. Rozsáhlá škála postav s rozličnými charaktery, kdy si mezi nimi musíte najít tu svoji oblíbenou.
Na druhou stranu mi něco v knize chybělo. Kroanina pouť byla neuvěřitelná, ale i přesto jsem ji dokázala zapomenout z prvního čtení. Ocenila bych přiblížení Kroany a jejího rozpoložení, kterého je v knize poskrovnu. Ovšem pro zpříjemnění letního večera potěší.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Zdeněk Žemlička
Název: Vlčice
Žánr: fantasy, dobrodružné
Vazba: měkká
Počet stran: 288
Nakladatelství: Wolf Publishing
Rok vydání: 2005
Moje hodnocení: 7/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz