Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Suzanne Collins – Trilogie Hunger Games (Tereza Bebarová)

Suzanne Collins – Trilogie Hunger Games (Tereza Bebarová)

Kapitol je velké město, které vládne okolním krajům. Ty ho zásobují potřebnými surovinami, ačkoliv samy upadají v chudobu. Jenže po vzpouře 13. kraje, který byl následně vyhlazen z povrchu zemského, si už nikdo nedovolí cokoliv podniknout proti mocnému Kapitolu.

Příběh

Je to už dávno, co se vzbouřil 13. kraj proti Kapitolu, ovšem neuspěl a byl vybombardován. Aby Kapitol zbylým krajům tento smutný osud připomínal, rozhodl se každý rok pořádat Hladové hry. Z každého kraje se pro tyto hry losuje jedna dívka a jeden chlapec, pro které by měla být tato účast poctou.

Jenže Hladové hry jsou o tom, že na rozsáhlé uzavřené území jsou tyto děti a dospívající lidé poslání, aby se navzájem pozabíjeli. Přežít může jenom jeden, vítěz. Toho ovšem do konce života čeká blahobyt.

Už opět nadešel onen čas a Katniss se svou malou sestřičkou čekají při losování. Téměř se jim tají dech. A pak přijde ta osudná chvíle, kdy je vybrána právě její malá sestřička, za kterou se Katniss odvážně přihlásí. Nesnese pomyšlení na to, že by ji poslala na smrt, jenže tímto aktem se právě ona stává tzv. splátcem a odjíždí do Kapitolu na poslední přípravy před Hrami.

Rozsáhla trilogie boje o holý život, o přežívání, o lásce a odporu proti Kapitolu, který kraje ovládá. Protože i jeden malý, doposud bezvýznamný člověk může změnit dějiny.

Styl psaní

Celá série je postavena na dobrodružném a akčním základu her, kde jsou v daném prostoru různé pasti a soutěžící se snaží mezi nimi přežít a zároveň se zbavit svých soupeřů. Tento koncept nalezneme v každé knize a dané nástrahy jsou čím dál tím nebezpečnější. Akce si užijete habaděj, budete napnutí a mnohdy i překvapení z převratů v ději.

Krásně jsou vykresleny postavy, takže rozumíme jejich chování, vytváření vztahů. Kvalitně se zde pracuje s charaktery, což u mnohých knih pro dospívající čtenáře chybí.
Co se týče vztahů, mezi postavami se vytváří milostný trojúhelník, kdy hlavní hrdinka se čím dál víc zamotává do svých citů k jednotlivým chlapcům. Koho nakonec zvolí jako toho pravého?

Musím se přiznat, že nejvíce mne bavily první dvě části, tedy knihy, které jsou nejpropracovanější. Třetí díl mi přišel již slabší, ovšem i přesto jsem si jej užila. Přinesl mnohá překvapení a hlavně rozuzlení celého příběhu.

Audio

Jelikož se tato knižní série dočkala velkého úspěchu, byla dokonce zfilmována, není divu, že jsme se dočkali i audio knihy. Jak to bývá, film nezvládá obsáhnout knihu, je značně ořezaný, na druhou stranu ne každý z nás má čas na čtení knih. Právě pro takové je audio vhodné, neboť vám představí oproti filmu příběh ve zcela novém světle.

Za nahrávkou stoji Tereza Bebarová, která knihu výborně předčítá. Je výbornou volbou, neboť jako dabérku ji můžeme znát z televize, kdy za svůj charakteristický hlas již sklidila i ocenění. Mně osobně v audio nahrávce velmi sedla, předčítá v příjemném tempu, z jejího hlasu dokážeme rozlišit velmi snadno postavy. Na druhou stranu musím přidat i názor spolubydlící, která si na její hlas nemohla zvyknout díky odsledované filmové verzi. Nakonec ovšem před spaním nadšeně poslouchala nahrávku se mnou.

V nahrávce se nachází dvě tři pasáže, kde je přeřeknutí a opakování dané věty pro opravu. Zde to nejspíše zapomnělo být vystřiženo. Ovšem nahrávka má přibložně 35 hodin, ve kterých se to opravdu ztratí.

Obálka

Dva audio nosiče jsou umístěny v plastovém pouzdru, které je dále obaleno v pevném potaženém papíru. Obal je otevírací na dvakrát, má tedy odklápěcí pravou a levou část, kde se CD nachází.
Ze přední strany, která je celá v černém a dominuje bílý název série, můžeme vidět tři krásné znaky Reprodrozda, které stejně tak doprovázely tři knižní vydání.

Suzanne Collins - Hunger Games trilogie - audio kniha Tereza Bebarová

Hodnocení knihy

Vystavěný vlastní svět, kdy všechny tři knihy se řídí napínavým prostředím plným pastí a boje o přežití. Ačkoliv hlavní hrdinka netuší, komu důvěřovat, buduje s okolím své vlastní osobité vztahy, které příběh výborně dokreslují. Příběh plný akce a napětí, který by neměl uniknout vaší pozornosti, právě i díky variantě audio knihy pro nečtenáře, kterou výborně načetla Tereza Bebarová.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Suzanne Collins
Název: Trilogie Hunger Games
Načteno: Tereza Bebarová
Žánr: dobrodružné, akční, romantické, YA
Délka: 35h 43min
Formát: MP3
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Přístupné: 15+
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie převzaty z fragment.cz a moviepilot.com

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák