Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Julianna Baggottová – Čistý

Image

Dokážete si představit, že byste žili ve světě bez našich dnešních vymožeností? Ve světě zničeném četnými explozemi bomb, které mají za následek mutace těl? Pressia v takovém světě žije. Již si ani nepamatuje, jaké to bylo Předtím, hlavní je, že musí přežít nyní.

Příběh

Před Explozí se lidé dělili podle ras, po Explozi se rozlišují již na ty Čisté a mutanty. Prý to nebylo plánováno, ale i přesto na Zemi vznikl jediný bunkr zvaný Dóm, který přežil hrůzy bomb a jejich dalších následků. Jeho kupole září poblíž města, v němž lidé trpí pod množstvím mutací. Někteří zemřeli hned během prvních týdnu, ale jiní s nimi musí žít navždy.

Aby se situace venku uklidnila, vládne ve městě milice zvaná OSR, ke které musí každý v šestnácti letech se přihlásit. Má pak dvě varianty, možnosti a jedinou šanci na přežití. Vojákem se totiž stane pouze ten mutant, který není příliš zmutovaný, ti ostatní poslouží jako cvičné terče.

Pressia je šikovná dívenka zabývající se výrobou drobných strojů z úlomků, které najde v sutinách. Její připomínkou na Explozi nejsou pouze jizvy, ale také panenka, která ji srostla navždy s rukou. Její narozeniny se ovšem blíží a nakonec je nucena prchnout ze svého útočiště, kde žije se svým dědečkem.

A pak je zde Partridge, který přežil bombovou smršť v bunkru, kde jej navíc dále geneticky vylepšují. I přesto že žije dokonalý život, jaký mimo Dóm již není možný, přesto se necítí spokojen. Uvnitř ho stále více zachvacuje pocit, že jeho matka tam někde za ochrannými zdi stále žije, proto se rozhodne ze svého útočiště prchnout.

Napínavý příběh, kde náhoda neexistuje, a vše jsou promyšlené plány – jenže koho, přátel nebo nepřátel? Komu mohou mladí lidé, které svede příběh dohromady, věřit? Očekávejte plno akce a napětí s mnoha tajemstvími, které mohou zabíjet!

Trailer

Styl psaní

Každá kapitola sleduje příběh jiného člověka. Povětšinou je to Pressia a Partridge, kteří jsou hlavními postavami, ovšem nahlédneme i k dalším postavám, které budou hýbat příběhem. Děj je psán er formou.

Velmi se mi líbilo, jak děj rychle utíkal, takže se rozhodně nemusíte bát počtu stran. Kniha je kvapně hnána dopředu akcí a různými zvraty, o které zde není nouze.

Co bych jediné na knize změnila, jsou starší postavy. Prostě mi tam příliš dospívající děti nesedly a ráda bych v takových pozicích uvěřila spíše trochu vyzrálejším postavám, alespoň o trochu.

Obálka

Obálka mne uchvátila na první pohled, právě díky ní jsem začala knize věnovat čím dál větší pozornost a zjistila jsem, že to bude nejspíše to pravé ořechové pro mne.
V obrázku sleduji zdegenerovaný svět, zkažené vody a lidi propojené s přírodou díky explozím.
Výborné na obálce je, že kolečko „Pro fanoušky Hunger Games“ je odnímatelné a můžete si jej někam jinam nalepit.

Kniha Julianna Baggottová - Čistý

Nahlédněme i do zahraničí, na jejich obálky.

Kniha Julianna Baggottová - Čistý

Ukázka

Ten tichý hukot nad našimi hlavami se rozezněl zhruba týden po Explozi; tehdy bylo těžké uchovat si ponětí o čase. Obloha se krabatila temnou hradbou zčernalých mraků, vzduch zhoustl popelem a prachem. Jestli to bylo letadlo nebo nějaká vzducholoď, to jsme se kvůli těm hustým chuchvalcům na nebo nikdy nedozvěděli. Možná jsem ale zahlédla kovový podbřišek, matný lesk trupu, který se na chvíli vynořil z mraků, a pak zase zmizel. Neviděli jsme ovšem ani Dóm. Nyní jasně září na kopci, ale tehdy jen matně prosvítal v dálce. Zdálo se, jako by se vznášel nad zemí, kulovitá, neukotvená osvětlená bambulka.
Ten hukot ohlašoval nějakou vzdušnou misi a nás napadlo, jestli nepřijdou další bomby. Ale co by to mělo za smysl? Nic nezbylo, všechno bylo srovnáno se zemí nebo smeteno požáry, kaluže potemněly černým deštěm. Někteří se té vody napili a umřeli na to. Naše jizvy se dosud nezhojily, naše rány a deformace byly čerstvé. Přeživší se belhali a klopýtali – procesí smrti, doufající, že najde místo, které zůstalo ušetřeno. Vzdali jsme to. Podlehli jsme malátnosti. Nekryli jsme se. Někteří spíš doufali, že se blíží pomoc. A já možná taky.

– strana 9 – dopis, Prolog

Hodnocení knihy

Uchvacující příběh v bombami zničeném světě, kdy si nejste jistí, která strana je ta dobrá. Vaše hrdiny sužují různé útrapy, jde jim každou chvíli o život a nikdo neví, kdo je přítel a kdo nepřítel. Tajemství, která měla být ukryta výbuchem ovšem stále přežívají a pomalu se dostávají na povrch…

Moje hodnocení: 9/10

.

Závěrečné shrnutí

Autor: Julianna Baggottová
Série: Čistý
Díl: 1. Čistý
Žánr: sci-fi, dobrodružné, thriller
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 528
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Přístupné: 15+
Moje hodnocení: 9/10

 

Fotografie obálek pochází z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Ultimate Chic napsal:

  Knížku jsem četla a moc se mi líbila. Skvělý příběh, moc hezky napsaný. Už se těším na další díly :)

  Radu – UltimateChic

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz