Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Michaela Merglová – Prokletá věž | Se zloději za čarodějovým pokladem

Michaela Merglová – Prokletá věž | Se zloději za čarodějovým pokladem

Michaela Merglová – Prokletá věž

Někdy nejsou svaly všechno a když doposud nikdo nedokázal vykrást věž mrtvého čaroděje, proč by se to nemohlo podařit partičce zlodějů? Je to totiž jejich jediná šance na nový život.

Michaela Merglová – Prokletá věžMichaela Merglová – Prokletá věž

První vydání: 2020

Michaela Merglová je česká spisovatelka, s jejímž debutujícím knižním titulem Píseň oceli jste se mohli setkat již v minulém roce. Ihned na to přichází s další knihou ve fantasy žánru, Prokletou věží. S její tvorbou jste se ovšem mohli setkat již dříve, neboť uspěla v několika literárních soutěžích a její díla byla publikována ve sbornících či časopisu Pevnost. Naposledy se její povídka objevila ve sborníku Ve stínu magie představující mladou generaci předních autorů fantastiky.

Nebylo to první tělo, které se ve městě našlo. Další člen z řad jejich zlodějské bandy, se kterou si někdo krutě pohrával. Kéž by to byla jen obyčejná zabití, jenže vrah své oběti zanechával rozřezané a zohavené, aby tím dal jasně najevo, že tohle není náhodná práce.

Mezi zlodějskými tlupami to šumí a víří, protože nikdo nechce skončit jako ti nešťastníci. Nemůže za tím stát to elfí ucho, které se mezi nimi nedávno vyšvihlo na celkem vysokou pozici v jejich nečisté hierarchii? Nemohla to být čistka těch neposlušných?

Kubrún se proto rozhodne jednat, než zbylí jeho parťáci začnou mizet a odhodlá se na největší akci všech dob. Společně s Lovkou a Myšínem se vydají pokořit největší výzvu ze všech, čarodějovu věž, která je podle povídaček nacpaná bohatstvím. To by jim totiž mohlo zajistit slušný nový život. Problémem je, že než čaroděj odešel z tohoto světa, věž dokonale zabezpečil proti všem nezvaným hostům. Dokážou ale nástrahy odolat těm nejvíce nenechavým zlodějským rukám?

Ukázka z knihy Prokletá věž
„Tohle není něco, na co si člověk troufne po měsících vězení, Kubrúne, budou potřeba přípravy, plánování…“
„Přípravy a plánování nechej na mně. Dozvíš se všechno, co budeš potřebovat vědět, abys nám pomohl dovnitř a ven, a pak si můžeš jít po svých.“
„A když nebudu souhlasit?“
Kubrún se pousmál, ale v jeho očích nebylo ani za nehet veselí. „Ale ty nemáš na výběr, že? Buď půjdeš s námi, nebo můžeš zkusit štěstí venku s konopným provazem.“

– strana 57, kapitola 5.

Ve zlodějském světě to vře, protože jeho lidé jsou postupně vyvražďování, copak se to děje? Přiznám se, že když jsem byla zavedena do tohoto zlodějského spolku a dění kolem něj, očekávala jsem vykrádačky domů a spoustu intrik, prostě něco z jejich běžného života. Ono je to ale spíše dobrodružná výprava za pokladem, který se ukrývá tam někde v hlubinách nedobytné věže. A co si budeme povídat, těch rytířů a barbarů už bylo dosti, tak proč pro jednou neotestovat někoho, kdo nepoužívá sílu, ale hbité tělo? Každopádně i na ty intriky přijde, jak bude síť postupně rozmotávána a pravdy vyjdou najevo, až jsem byla opravdu překvapena.

Zpočátku na nás v příběhu vybafne trochu větší množství postav, ale dá se v nich brzy orientovat. Všechny jsou totiž podstatné pro dotvoření zlodějské komunity. Co mne trochu mrzelo, byl výběr hlavních postav, protože se mi zdály zatvrzelé, zlomené, bez života a cíle. Jako by si s nimi někdo hodně krutě pohrál, což se opravdu stalo a autorka dá prostor i pro objasnění minulosti a důvodu chování a vývoje charakterů do aktuální podoby. To ale nemění nic na faktu, že jsem si stejně nejvíce oblíbila právě vedlejší postavu elfího zloděje, který v sobě nesl jistou jiskru života, tužeb a motivace.

Ačkoliv se celé dobrodružství pomyslně uzavře, konec nám odhaluje nové otazníky, které znějí příslibem dalšího pokračování. Těžko říct, kudy se příběh může vydat, protože celé vyústění je opravdu překvapující a moc prostoru nedává, takže jsem zvědavá, co si na nás spisovatelka příště vymyslí. Přiznám se, že já bych se klidně i ráda podívala na tuhle partičku do dob před Prokletou věží, na tu pořádnou zlodějskou práci ve městě a touhu po lepším životě, ačkoliv to už bylo lehce nastíněno již v tomto titulu.

Slovo závěrem

Dejte sbohem všem těch rytířům a hromotlukům vydávajícím se za pokladem. Pojďte zakusit, jaké to je vydat se na dobrodružnou výpravu s partičkou zlodějů, kterým jde o život. Možná byli zkoušeni až moc ranami osudu, ale přesto do svého úkolu dávají maximum. To, že jejich hlavním cílem je čarodějova věž plná bohatství ještě neznamená, že na pozadí neprobíhá spousta intrik, vždyť jejich město je plné dalších zlodějů, kteří bojují o místo na výslunní.

Moje hodnocení: 7/10

Michaela Merglová – Prokletá věžZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Autor: Michaela Merglová
Název: Prokletá věž
Počet stran: 464
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz