Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Michaela Merglová – Píseň severu | Dobrodružství meče a loutny se rozjíždí na plné obrátky

Michaela Merglová – Píseň severu | Dobrodružství meče a loutny se rozjíždí na plné obrátky

Michaela Merglová - Píseň severu

Zaujala vás ta různorodá parta souputníků barda Minangara a rytíře Cuchenana, kteří zažívají nejedno dobrodružství s mečem a loutnou v ruce? Tak to rozhodně nesmíte vynechat pokračování Píseň severu.

Michaela Merglová - Píseň severuMichaela Merglová – Píseň severu

Série: Píseň oceli (2)
První vydání v ČR: 2021

Michaela Merglová je čerstvou krví mezi spisovateli na poli české fantastiky. U čtenářů si získala obliby díky jejímu knižnímu debutu Píseň oceli (2019), která je vlastně rovnou sérii příběhu rytíře a barda. Zakousla se i do temnějšího jednorázového projektu mezi zloději s názvem Prokletá věž (2020) a letos pro nás připravuje něco trošku jiného než čistokrevnou fantasy v knize Prázdnota (2022). Tak se nechejme překvapit po vydání tohoto nejnovějšího titulu.

Kde se dějí nějaké nekalosti a jde o život, tam přeci nemůžou chybět ani rytíři Dvanáctky. Tentokrát zamíří třeba do hor u Dussu, kde se ve sněhu ztrácejí lidé. Někdo by si řekl, co tady s tak přirozenou věcí chtějí dělat, vždyť sami mohou podlehnout nespoutané přírodě. Jenže podle všeho za tím bude více než jen nepřízeň počasí, která uvěznila ty nejdůležitější muže, které mají teď najít.

A to je teprve začátek toho, co si pro Cuchenanův slavný meč přichystal osud, který ani tentokrát nechce být milosrdný a všechny dokáže pěkně vytrestat. Cuchenanův meč se tak nemůže jen tak zastavit a sklonit před některou z výzev, protože je potřeba se postavit za slabší a nemohoucí. A to by nebyl Minangar, slavný bard, aby mu nebyl v patách. Protože jen na dobrodružných výpravách může čerpat nový materiál, aby mohl o drakobijci složit další oslavné písně.

Jestliže je tohle vaše první setkání se sérií Píseň oceli od Michaely Merglové, ráda bych vás upozornila na skutečnost, že Píseň severu je již druhý díl této série. Proto vás ráda odkáži spíše na svůj článek věnovaný naopak prvnímu dílu s názvem Píseň oceli.

Pod drobnohledem

Celá kniha opět funguje na bázi nemála dobrodružství a tedy povídek, které vás postupně strkají kupředu tím, co Minangar s Cuchenanem prožívají. Ačkoliv se tedy jedná o povídky, přeci jen pro jejich plné pochopení je potřeba znát předchozí díl v sérii Píseň oceli, takže rozhodně nepřeskakujte, protože ne všechny vztahy a situace následně pochopíte.

Píseň severu opět navazuje v duchu dobrodružné fantasy, která je výbornou oddychovou záležitostí. Nese se na vlně humoru, akce, nepostrádá meč ani magii a je to parádní přehlídka všeho, co od klasické fantasy očekáváte bez všelijakých složitých novotvarů a pojmů. Dokonce jsem teď do ruky vzala první díl Zaklínače (už to po těch hrách, komiksech, filmech a seriálech chtělo konečně dohnat tento rest) a musím říct, že kniha od Michaely Merglové na mě působila příběhově daleko povedeněji a lepším dojmem.

Ačkoliv se v předchozím díle zdálo, že nemohou vedle sebe fungovat dva tak odlišné charaktery, jako je hrdinný a žen plachý Cuchenan a naopak Minangar, lamač ženských srdcí, jehož hlavní zbraní je loutna a slova, tentokrát je z nich už neodmyslitelná vzájemně se doplňující dvojka. Hodně je to poznat i na dialozích, kde si výborně notují, nebo teda spíše škádlí a zlobí. Samozřejmě se nemusíte strachovat, čeká vás také jedna výborná óda na drakobijce, protože přicházivší námět si bard prostě nemůže nechat protéct mezi prsty. Jediné, co mi trošku trhalo oči, bylo, když tak velkého a neohroženého rytíře oslovoval bard zdrobněle Cu, čekala jsem, kdy to schytá do zubů. No, já se mezi ty dva ale montovat nebudu a když jim to vyhovuje, tak budiž.

Michaela Merglová - Píseň oceli Michaela Merglová - Píseň severu Michaela Merglová - Píseň války

Jak se říká, za vším hledej ženu a vlastně nejednu. Tenhle díl si totž především uzmout ženy, ať už ty, po kterých hrdinové zatouží, nebo ty, které zatoužily po nich. Někdy to totiž může být nebezpečnější tanec než takový souboj s nestvůrou. Ale nebojte, ani těch nebudete tentokrát ušetřeni. Na své si přijdou meče a luky, ale promluví také zákeřná magie, která dokáže pěkně potrápit. A vlastně do protivky toho všeho se objeví také jeden roztomilý skřítek, který dokáže nejednoho čtenáře pobavit či rozněžnit.

A kdo si tyhle dva tak rozdílné, ale přesto nerozlučné hrdiny (tedy u Minangara spíše v uvozokách) zamiloval a potřebuje nutně vědět, jak to bylo dál, tak pro toho mám dobré zprávy. Ještě letos na přelomu listopadu a prosince se u nakladatelství Epocha dočkáme pokračování pod názvem Píseň války. Ačkoliv již z toho dílu a jeho názvu to znělo, že řádně přituhuje, tentokrát to bude jistě ještě krušnější.

Pokud se rozhodnete sáhnout po knižní variantě, čeká vás tentokrát na prvních stranách mapa, která vám pomůže s prostorovou orientací napříč dobrodružstvím, které přináší Píseň severu. Trochu je na škodu, že takto buclatá kniha (632 stran) si nevysloužila pevnou vazbu. Pokud jste fanoušky mluveného slova, pak máte možnost si také nechat pustit tento příběh do sluchátek.

Ukázka z audioknihy Píseň severu

Ten pro vás ve spolupráci s Audiotékou namluvil interpret Jan Meduna, kterého můžete znát již z předchozího dílu. Vystudoval DAMU a vystupoval na mnoha divadelních prknech včetně Národního divadla, ale objevil se také na televizních obrazovkách. Znát ho ovšem můžete také díky mluvenému slovu, protože Píseň severu není jeho jediným počinem. Podílel se také na audioknižních projektech jako je Mycelium, Sněhová královna, Malevil nebo například 451 stupňů Fahrenheita.

Jan Meduna už tak nějak k sérii Píseň oceli patří. Jeho hlas vede melodické vyprávění s důrazem na správnou intonaci, která podtrhuje samotný děj. Barvou hlasu také lehce rozlišuje postavy, především ty hlavní, ale vždy jen decentně a tak, aby se z toho nestala karikatura. Příběh se v jeho podání výborně poslouchá.

Závěrečné shrnutí

Ani pokračování Píseň severu rozhodně čtenáře nezklame. Tato příjemná oddychová, humorná a přesto akční kniha, plná vzájemně se proplétajících příběhů, je tak akorát vhodná pro letní večery nebo někam k bazénu. Dokonce si troufám říct, že čtenáře potěší mnohem více než první díl. Tak neváhejte se ponořit do světa plného řinkotu zbraní, děsivých nestvůr a po lásce toužících žen.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy

Knižní série Píseň oceli
  • 1. díl: Píseň oceli (2019)
  • 2. díl: Píseň severu (2021)
  • 3. díl: Píseň války (2022)

Michaela Merglová - Píseň severuAutor: Michaela Merglová
Interpret: Jan Meduna
Série: Píseň oceli
Díl: 2. Píseň severu
Žánr: Dobrodružné fantasy
Délka: 16h 57min
Vydavatelství: Audiotéka, Epocha
Rok vydání: 2021

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Reklama – moje tipy

Nekroskop prodej

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Simon Jimenez - Ztracení ptáci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz