Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Predátor: Kořist | S lukem a šípy proti mimozemskému lovci

Predátor: Kořist

Jako by nestačilo, že se musíte bránit vší té divoké přírodě kolem vás. Ještě si na ten váš malý ráj na zemi brousí zuby kolonisté, nehledě na to, z kterého světa pocházejí.

Predátor se vrací ke kořenům

Někdy na počátku 18. století, kdy Amerika patří ještě jejím domorodým obyvatelům, se věci dají svým způsobem do pohybu a naruší poklidnou idylku jedné indiánské vesnice. Jak se totiž říká, za vším hledej ženu a ani tentokrát to nebude jinak.

Naru je totiž svéhlavá, raději nůž použije k boji než k zpracování rostlin. Chce všem dokázat, že ona je lovkyně a zaslouží si své místo mezi muži-lovci. Právě proto neváhá cvičit své bojové schopnosti a při nejbližší příležitosti se vydat na pomoc jinému v nesnázích. Nikdo z vesnice to nevidí rád, jenže Naru se pomalu dostává na stopu něčemu velkému.

Pod drobnohledem

Co vás na první dobrou dostane v dobrém slova smyslu, je lokalita, prostředí, veškeré ty kulisy lesa, který ukrývá mnohá nebezpečí. To, že nepotkáte v Americe našeho mimozemského predátora, neznamená, že vás fauna či flóra nedokáže zamordovat. A všeho toho dokážou tvůrci využít nejen pro příjemný obraz, ale také zajímavé příběhové nitky vedoucí až k samotnému konci.

Celé to nebezpečí nám na vlastní kůži představí hlavní hrdinka Naru, která má více štěstí než rozumu. Psát tohle život, tak stihne během filmu i desetkrát zemřít, ale osud tomu chtěl, že si se vším především díky pomoci druhých poradila.

V prvních chvílích jsem si říkala, jestli to není moc tlačení na pilu, zvláště při indiánčině motivaci – já vám všem ukážu, že jsem lovec, ačkoliv žena. Je opravdu nutné tlačit do filmu, jehož hlavní pointou je střet s nebezpečným mimozemšťanem, ženskou hlavní protagonistku? Pak jsem si ale řekla, že Ripleyová v sedmdesátkách měla také koule, tak proč by ne.

Problém ovšem může nastat ve chvíli, kdy celé konání hlavní hrdinky je postaveno na umanutosti a vlastním rozmaru. Plete se všude pod nohy, jde vidět, že na to prostě nemá. Nejhorší je, že svojí potřebou druhým dokazovat, že ona má pravdu, vystavuje druhé nebezpečí. Daleko rozumnější a sympatičtější se tak stává její bratr, z jehož pohledu by tenhle film také rozhodně stál za to. Nakonec jsem tak celý příběh fandila někomu trochu jinému, než tvůrci nejspíše očekávali, protože Naru mi přišla příliš nezkušená a nehodna poměřovat síly s vrcholovým predátorem.

TIP: Věděli jste, že na Disney+ v bonusech naleznete tento film také namluven původními obyvateli Ameriky, tedy Komanči, kteří jsou v tomto snímku zpodobněni? To všechno díky tomu, že i samotní herci zvoleni pro své role mají v krvi indiánskou krev. Titulky k této verzi lze ovšem zapnout pouze anglické.

Ale teď trochu z jiné strany. Ačkoliv predátorova výstroj i výzbroj prošly změnami, vizuálně potěšily, bylo to něco příjemného. Jsme tady přeci jen o pár stovek let dříve, než se odehrávají dosavadní snímky a proto není divu, že je vlastně predátorova výbava poněkud chudší. Ovšem z čistě logického hlediska, když máte tak vyspělé technologie, že přiletíte ve vesmírné lodi na cizí planetu, opravdu vaší helmou bude upravená lebka či něco ji připomínajícího, co máte nasazené na obličeji?

Predátor: Kořist je tak nakonec nejenom bojem s nebezpečnou přírodou, dokonce s lidskými vetřelci, ale také nakonec přijde ono vytoužené člověk vs. predátor. Vlastně u tohoto kousku je to doslova a do písmene člověk s lukem a šípy proti tak moderním mimozemským technologiím, ale co si budeme, Arnie to také nějak zvládnul, tak proč nezkusit kouknout na to, jak se bojuje s predátorem po indiánsku? Mimochodem, díl vzdává původnímu Predátorovi hold hned v několika scénách, takže milovníci této série budou jistě potěšeni. Na druhou stranu k zhlédnuti Kořisti není potřeba znalosti předchozích snímků.

Akce se vám dostane nepřeberně proti všem možným nebezpečím, než je hrdinka připravena na to nejhlavnější. Její předností je totiž pozorovat boj ostatních a tyto zkušenosti uvést ve svém boji do praxe. Kromě rozmanitých nepřátel, prostor pro souboje se dočkáte také rozmanitých zbraní a způsobů boje, takže pokaždé se vám dostane něčeho nového. A jelikož je to další film do univerza Predátor, tak nesmí chybět ani nějaké ty useknuté končetiny, hlavy a všelicos. Na druhou stranu nějaké hektolitry krve nečekejte, všechno je takové decentní a klidně by si tahle tématika zasloužila trošku okatější masakr.

Závěrečný souboj je opravdu promyšlený, líbivý a s překvapivými okamžiky. Dokáže zúročit veškerou hrdinčinu pouť příběhem. Škoda jen, že predátor ke konci tak trochu zhloupnul a těch nedomyšleností je tam o ždibec více. (Schválně, kolik z vás, ať již v duchu nebo nahlas, po finálním souboji pronese zaražené: „Cože?“)

Závěrečné shrnutí

Ono to může znít, že to tady vlastně celé shazuji, ale prostředí je nadmíru líbivé, souboj s indiány lákavý a akčních scén, které jsou nápadité a neokoukané, se vám dostane nad míru. Pokud přetrpíte lehce nesympatickou hlavní hrdinku, máte před sebou necelé dvě hodinky parádní pokoukané, ke které se jistě zase časem vrátíte. Minimálně po fiasku jménem Predátor: Evoluce budete příjemně překvapeni.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Pusťte si film na Disney+ | Komančský dabing na Disney+

Predátor: Kořist (2022)
Akční sci-fi, horor
USA v roce 2022
Délka: 100 min
Režie: Dan Trachtenberg
Scénář: Patrick Aison
Kamera: Jeff Cutter
Hudba: Sarah Schachner
Hrají: Amber Midthunder, Dakota Beavers, Dane DiLiegro a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz