Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Ursula K. Le Guin – Čaroděj Zeměmoří | Nepodceňujte pasáčky koz, i ti se mohou stát mocnými čaroději

Ursula K. Le Guin – Čaroděj Zeměmoří | Nepodceňujte pasáčky koz, i ti se mohou stát mocnými čaroději

Image

Žádný velký kouzelník se prostě jen tak nenarodil, každý si musel projít tou cestou tvrdé práce, píle a učení. A nejinak tomu bylo u zrodu čaroděje Zeměmoří, který mohl skončit jako pasáček koz, kdyby…

Čaroděj Zeměmoří

Série: Zeměmoří, 1. Díl
První vydání: 1968

Ursula K. Le Guin je uznávanou fantasy a sci-fi spisovatelkou, jejíž u nás nejznámějším dílem je právě série Zeměmoří započínající knihou Čaroděj Zeměmoří (1968). Napsala desítky knih a to i z dalších žánrů, například pohádky pro děti. Za mnohá svá díla obdržela mnoho ocenění včetně Hugo a Nebula a psaní ji doprovázelo do jejích posledních dní mezi námi.

Dunyho matka zemřela pár chvil po tom, co se její novorozený synek poprvé nadechl vzduchu. Jediné, co mu stihla zanechat, bylo jeho jméno. Z Dunyho se ale i tak stal šikovný hošík, který pásl kozy na pasece. To ještě netušil, že jeho zvláštní cesta teprve začíná. Jednoho dne totiž zaslechnul tetu, jak volá na kozy podivným slovem a ty ji slepě následují domů. I on se rozhodl tohle zvolání na kozy použít a ty jej ihned obklopily. Ačkoliv to byla nejprve veliká zábava, poté mu situace vehnala slzy do očí a přivedla zpět do vesnice, když se uhranutých zvířat nemohl zbavit a ty stále okouzleně následovaly každý jeho krok.

Tak přesně takhle se jeho teta, vesnická čarodějka, dozvěděla, že Duny má v krvi mnohem více a vzala jej k sobě do učení. Její znalosti hltal a brzy je měl i velmi chytře využít při záchraně všech vesničanů před nenadálým nebezpečím. To je ale teprve začátek vyprávění o velikém čaroději, jehož skutky se vyprávějí po celém světě.

Poslechněte si prvních 40 minut audioknihy zdarma.
Ukázku můžete stahovat na stránkách Audiotéka.com.

Čaroděj ze Zeměmoří je příběh psaný strožejším jazykem, směřovaný spíše na mládež. Svět nevyužívá speciálních názvů, hierarchie, způsobu magie, vše působí přirozeně a uchopitelně i pro čtenáře, kteří se s fantasy literaturou ještě nesetkal.

Velmi se mi líbí princip zdejší magie, která funguje na bázi pojmenování daných věcí. Pokud znáte magické jméno dané osoby, zvířete nebo věci, můžete je ovládnout, třeba přivolat takovou mlhu po zvolání jejího pravého magického jména. Své znalosti si čarodějové někdy střeží, jindy předávají mezi sebou dle vzájemných vztahů a prospěšnosti. Samozřejmě existují i čarodějné školy, kde se toho dá spousta naučit.

Celá kniha je jedno velké putování z malé vesničky skoro až na kraj světa. Náš hlavní hrdina putující ať již za znalostmi nebo za svým temným stínem projde mnoha místy a zažije četná setkání s lidmi či jinými tvory. Samotný příběh obsahuje i takové magické tvory, jako jsou draci. Ale za jaké situace se s nimi Duny setká a co se bude dít, to už se musíte dozvědět z knihy či audioknihy.

Když jednoho dne použije nerozvážně Duny neznámého kouzla a přivede na svět něco děsivého, právě zde autorka v následujícím ději přichází také s důležitou myšlenkou, že je potřeba se postavit všem vlastním problémům, které jste si zapříčinili. Kromě bohatého příběhu se tak snaží mladším čtenářům přiblížit vzor správného, ale nezidealizovaného člověka.

Jako interpret byl zvole Tomáš Juřička, který vystudoval Státní konzervatoř v Praze, objevil se v několik českých filmech a seriálech, ale především se věnuje dabingu. Znát jej můžete např. jako hlas Radka Zelenky ze Star Gate: Atlantis. Čaroděje Zeměmoří se chytil poutavým vypravěčským hlasem. Tentokrát se žádné změny hlasu k jednotlivým postavám nedočkáte. Jako výborný podkres příběhu zde funguje hudební složka dokreslující náladu a atmosféru jednotlivých scén.

Přiznám se, že tenhle způsob vyprávění klidným hlasem mne lehce uspával, a tak jsem audioknihu poslouchala spíše před spaním. Mám ji zakoupenou přes Audiotéku, která má svoji vlastní aplikaci do mobilu na přehrávání. Kromě toho, že si můžete audioknihu pustit na pozadí jiných aplikací, má také výbornou možnost zvolit si, za jak dlouho přestane audiokniha hrát. Nemůže se vám tak stát, že byste další den marně hledali skrze celou audioknihu, kde jste mohli skončit, než jste usnuli.

Slovo závěrem

Pokud hledáte něco odlehčeného na léto, jistě by vám nemělo uniknout fantasy psané tak trochu stručněji, ale s bohatou dějovou linkou. Jeho svět je velmi jednoduše uchopitelný, a tak je putování malého Dunyho vyrůstajícího ve schopného chlapce přístupné i mladším čtenářům či těm, kteří se na fantasy literaturu nezaměřují. Autorka staví hrdinu do nepříjemných situací a dává jej čtenáři za vzor, neboť každý by měl čelit následkům svých činů. Jako audiokniha v podání Tomáše Juřičky mi zpestřila letní večery, kdy si člověk chce odpočinout u něčeho příjemného.

Moje hodnocení: 7/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: Audiotéka.com
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Triton 
Webová stránka autora: UrsulaKLeGuin.com

Autor: Ursula K. Le Guin
Interpret: Tomáš Juřička
Série: Zeměmoří
Díl: 1. Čaroděj Zeměmoří
Délka: 7h 40min
Vydavatelství: Tympanum
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz