Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Hry z roku 2010-2019
  • Netradiční survival hra This war of mine (2014) ukazuje válku z pohledu zasaženého obyvatelstva

Netradiční survival hra This war of mine (2014) ukazuje válku z pohledu zasaženého obyvatelstva

Image

Od výrobců nám jsou neustále nabízený akční hry z válečného prostředí, jenže válka není jen o střetu vojáků a jejich běsnění. Válka je i o lidech, kterým přišla do země, zničila ji a nechala je napospas ruinám, chaosu a násilí. Nechala je bezmocné uprostřed zpustošeného města. A přesně tuto silnou emoci do vás vlije tato netradiční PC hra, která vám nedá spát.

Právě ve zničeném městě se ocitáte se skupinkou většinou tří lidí (někdy více, někdy méně dle vašeho výběru), které sehnaly dohromady uplynulé skutečnosti. Obsazujete jeden opuštěný polorozpadlý dům, ze kterého si vytváříte své malé útočiště a je jen na vás, jak moc se vám jej povede vybavit tak, abyste byli schopní přežít.

 

Přes den práce na domě, vaření jídla, léčení zranění a nemocí nebo zvedání nálady při hraní na kytaru, ale v noci nastává onen nebezpečný čas, kdy musíte vylézt ze svého úkrytu, abyste sehnali nějaký ten proviant pro přežití následujících dní.

Vše se přiostřuje, není tolik potravy a mnohdy čelíte rozhodnutí, komu dát najíst a koho tentokrát nechat o hladu. A kde najít jídlo, když všechny bezpečné oblasti máte už vybrané nadoraz? Můžete zkusit zavítat na místo ostřelované snipery, hlídané armádními sběhy s kulomety a nebo přijmete nižší riziko v podobě okradení bezmocného starého páru přežívajícího v jednom ze zachovalých domů?

A právě tahle morální rozhodnutí jsou ta nejhorší a nejvypjatější. Mnohdy se stanete svědky i velmi nepříjemného incidentu, kdy třeba voják chce ženu znásilnit a je jen na vás, jestli zariskujete život a s páčidlem na něj vyběhnete, ačkoliv rozum říká, že proti kulometu je to bláznivé rozhodnutí. Někdy vám lidé v tíživé situaci dokonce zaklepou na dveře úkrytu ohledně pomoci, ať už jídla, medikace nebo s odhrabáváním ruin a pomoci zraněným. Otázkou zůstává, jestli máte těchto velmi vzácných věcí dost na rozdávání a když někdo půjde pomoci, máte dostatek lidí na hledání proviantu a hlídání domu zároveň?

Nejhorší na tom je, že právě mechanismus ukládání dělá tuhle hru neuvěřitelně reálnou. Nemáte možnost načíst jakoukoliv libovolnou pozici. Hra si drží uložené poslední ráno, kde můžete plynule pokračovat ve hře při dalším hraním. Ovšem v případě, že vám při nočním rabování zastřelí vaši postavu, hra přeběhne do rána, zde se uloží a vy už nemáte žádnou možnost, jak tento špatný krok zvrátit. Všechny incidenty a rozhodnutí jsou zde krutě definitivní.

Za zmínku stojí, že hra byla lokalizovaná pro mobilní zařízení, ačkoliv si úplně nejsem jistá funkčnosti, neboť je potřeba rozhled a přesné reakce. Dále byla také hra přetransformována do stejnojmenné survival deskové hry, kde můžete prožít silné příběhy se svými přáteli.

Jelikož hrajete za skupinu, která má rozličné charaktery, každý z nich může hodnotit danou situaci různě. Pokud se chováte nelidsky se svými rozhodnutími, pokud vám zabijí postavu, to vše může ovlivnit smýšlením ostatních ze skupiny. Mohou být smutní, mohou být v depresi a vše může skončit tou nejhorší variantou – sebevraždou. Někteří se rozhodnou problém vyřešit postaru, opít se, vždy je ale potřeba hledat způsob, jak jim vylepšit náladu. Nemluvě o tom, že tu může pěkně strhnout i nedostatek cigaret nebo kávy, protože závisláky ze světa přeci jen tak nesmažeme.

Jak jsem již zmínila, hra funguje na bázi sběru materiálu, potravin a dalších věcí, které pak můžete ve svém doupěti efektivně přetvářet v další potřebnosti, nářadí, zbraně, ale třeba i takové topení či sběrač vody. Celá hra probíhá v 2D prostředí, kdy se prodíráte rozbořenými budovami a hledáte potřebný materiál. Občas narazíte na další obyvatele města a pokud nejsou ozbrojeni a nevyhledávají konflikty, máte vyhráno. Navíc se může objevit i třeba nějaký ten bezdomovec žádající o trochu jídla a pokud se podělíte, ukáže vám tajnou skrýš s poklady (tedy poklady této doby). Horší to je, když narazíte na ozbrojené civilisty, armádní zběhy či dokonce odstřelovače, velká pozornost a plížení (nebo naopak běh) je pak na místě.

Jenže před svými nepřáteli nemusíte jen tiše prchat plížením nebo se při odhalení pokusit o útěk. Hra nabízí i takové vykutálenosti jako nakouknutí klíčovou dírkou do druhé místnosti, díky čemuž můžete i naslouchat cizím rozhovorům nebo se ukrýt ve speciálních stínových místech, kde vás nepřátelé nezahlédnou. Pak se stačí jen potichu přehrabovat v nábytku nebo zkusit odemknout šperhákem uzamčené dveře. Naopak použití takové lopaty na zával nebo páčidla na hrubé otevírání zámků, to je něco, co rozhodně přitáhne nechtěnou pozornost. Zvuk, který vydáváte a jak moc se rozléhá, totiž můžete vidět ve vlnách šířících se okolo vaší postavy.

  

Když už je řeč o topení, ve hře může nastat na nemalé množství dnů zima. Teploty se snižují, vaše skupinka může velmi snadno závažně onemocnět a tak je potřeba zajistit si dostatek paliva a topit a topit. Zamrzá voda a je potřeba rozpouštět sníh dalším palivem. Zimy jsou tuhé a mohou být opravdu smrtelné. Navíc se vám ve městě zablokuje podstatná část lokací na sběr surovin právě vlivem počasí (ale nemusí to být jen jím).

A jak je to s vaší skupinkou? Na počátku máte možnost výběru celkem tří skupin, se kterými můžete zkusit tímhle peklem projít, ale čím déle hrajete, tím více skupin se vám odemyká. Důležité je také zmínit, že při každé hře se vám nageneruje mapa odlišných dostupných míst, která ačkoliv od pohledu můžete znát, uvnitř jsou opět jinak vybavená, jsou tam jiné nástrahy a nebezpečí, takže musíte vždy být obezřetní a připravení na něco jiného, nového. Stejně tak jsem postřehla fakt, že třeba nemocnice, která byla zasažena bombami, se pomalu hroutí a při každé mé návštěvě je o schodiště nebo místnost méně a znemožnilo mi to další promyšlené postupy.

Přiznám se, že mi trvalo cca 2-3 kola, než jsem zjistila, které materiály je potřeba domů nosit prioritně, co zajistit doma a co nechat na později. Ale jakmile zjistíte, kudy to funguje, že je třeba poslouchat rádio, protože se dozvíte spoustu důležitých informací nejen o počasí, ale i tom, kdy je zrovna drahé jídlo a kdy cigarety, tak najednou to půjde lépe (ale ne lehčeji). A nejlepší na tom je, že když už si myslíte, že tudy cesta vede, příště se vám mapa a situace nagenerují zase jinak a vy budete muset hledat tu správnou skulinku, jak se svými lidmi přežít.

Co tedy musíte svým svěřencům vše zajistit? Nakonec zjistíte, že možná to nejdůležitější jako jídlo, spánek a bezpečí se nemusí vždy dostávat. Kuřáci se mnohdy ozvou o svůj příjem, jinak se jim kazí morálka. Nemluvě o potřebném teplu, protože v chladu lidé mohou snadno onemocnět. Nemluvě ani o tom, jak důležité je udržovat všechny co nejlépe naladěné, protože vyostřená válečná situace může velmi rychle psychicky odrovnat každého. Tak pojďte si to v tomto velmi realistickém survival simulátoru vyzkoušet. Zvládnete svoji skupinku provést až k osvobozujícímu dni? A kdo bude váš největší nepřítel v této válce?

Závěrečné hodnocení

Výborná survival hra se simulací situace, kdy vaším městem prošla válečná fronta. Lidé přežívají doslova v troskách, hledají si v okolí věci nutné k přežití a zároveň se snaží zůstat naživu, protože ozbrojení civilisté nebo samotná armáda není ve městě nic neobvyklého. Nabízí spoustu morálních rozhodnutí, kdy sotva přežíváte, ale další vás prosí o pomoc, která může být velmi riskantní. Je lepší jít na jistotu, okrást bezbranné o poslední jídlo, což pro ně bude znamenat jistou smrt a nebo vstoupit do opuštěného hotelu, ze kterého si udělali skladiště ozbrojenci kradoucí všem okolo? Definitivnost všech rozhodnutí podtrhuje unikátní způsob ukládání, který znemožňuje se vracet o den zpět.

Moje hodnocení: 10/10

Základní shrnutí
Název: This war of mine
Žánr: 2D akční, survival
Herní doba: cca 10h/1 skupina
Vývojaři: 11 Bit Studios
Rok vydání: 2014

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Instagram

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V srpnu čteme knihu Byt ve městě Naga od spisovatele Pancha Alvareze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 4. října:

  • 17:00 – debata o knize Byt ve městě Naga

 

ZMĚNA! Beseda se spisovatelem Ondřejem Blaho (kniha Severní den) přesunuta na 11.10. v 18:00

| Odkaz na Zoom zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Pancho Alvarez – Byt ve městě Naga
 

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz