Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Kelly Barnhill – Dívka, která upíjela měsíc | Některá kouzla dokáží udělat pořádnou neplechu

Kelly Barnhill – Dívka, která upíjela měsíc | Některá kouzla dokáží udělat pořádnou neplechu

Image

Pro někoho můžou být kouzla strašlivá, působit jen zkázu slušným lidem. Jenže co když jste obyčejný hodný člověk, který k magické moci prostě jednou přijde? A co když si dotyčný ani neuvědomuje, co za moc se v něm skrývá a co s ní může vše vykonat?

Dívka, která upíjela měsíc

První vydání: 2016

Kelly Barnhill je americkou spisovatelkou píšící literaturu pro děti a mládež se zaměřením na fantasy žánr. Nejvíce se proslavila svojí poslední novelou Dívka, která upíjela měsíc oceněnou také Newbery Medal 2017, ale již dříve vydala několik knih pro mladší čtenáře. Zdůrazním zde Čarodějčina syna, který vyšel letos v překladu u nakladatelství Argo. Za zmínku také stoji Iron Hearted Violet, další kouzelný příběh, tentokrát o princezně a drakovi.

Luna by vyrostla v krásnou, zdravou a obyčejnou dívku, ale to by také musela žít v obyčejné vesnici. Jenže vše je jinak. Vesnice je postavena u lesa, ve kterém žije zlá čarodějnice, která požaduje každý rok život jednoho novorozeného dítěte. Letos to vyjde na malou Lunu, jejíž matka se s tím nehodlá smířit a za svoji dceru bojuje.

Nic ale nezmůže proti staré, zakořeněné a fungující tradici – vždyť čarodějnice se už od té doby neukázala a na nebohou vesnici již nesesílala kletby. Okruh vybraných přebírá násilím dítě, aby jej obřadně odneslo do lesa a splnilo tak letošní požadavek čarodějky.

Jenže malá dívenka se v čarodějčině náručí omylem napije měsíčního světla, které je (jak je známo) zdrojem magické moci. Nastálá situace se tak rázem mění – co si počít s dítětem obdařeným čarodějnou mocí?

Roztomilý příběh plný kouzel, očarovaných papírových ptáků, draků a hlavně se spoustou a spoustou nedorozumění. Celý svět vám doslova ožije před očima, vše má jednoduchá a lehce pochopitelná pravidla, takže do příběhu lehce zaplujete a nebudete se moci odtrhnout. Kromě toho zjistíte, že na rozdíl od jiných vyprávění, právě tady se kouzla nemusejí zcela vždy dobře podařit a jedna stará čarodějka toho může vcelku dost pokazit. Díky tomu se ocitnete uprostřed situací, které vám budou k smíchu. Jenže ty dokáží vystřídat místa plná nedorozumění a smrtelného nebezpečí, z kterého vás zamrazí na zádech. Jak by ne, vždyť se do těch postav brzy zamilujete a nebudete jim přát nic zlého.

Kniha má hned několik dějových linií z pohledu mnoha postav. Nahlédneme na svět samozřejmě kukadly malé Luny, ale také spousty dalších postav, které jsou k neblahé situaci nechtěně přimotány. Ať již Lunina matka, která svoji dcerku nechce dát z ruky a věří, že se s ní jednoho dne shledá, ačkoliv je celá poblázněná zavřená ve věži. Nebo malý chlapec, který se dostal do oddílu odnášejícího dítka do lesa a velmi s tím nesouhlasil, jenže to ještě netušil, jak tahle událost dokáže jeho život obrátit vzhůru nohama. A nesmím zapomenout ani na samotnou aktérku unášející děti z lesa – čarodějnici, která každý rok v konkrétní den stojí na tom samém místě, protože vyčkává na to jediné jisté.

Velmi se mi líbí, kolik omylů se v příběhu odehraje a to jen díky tomu, že lidé spolu nemluví a spoustu věcí si vykládají mylně. Mohou tak nechtěně ublížit někomu nevinnému, protože bezohledně míří za svojí pravdou. A právě to je velmi důležitou výtkou pro mladé – o všem si otevřeně promluvit a nevykládat si věci po svém, protože to může být zcela jinak. Proč ztrácet přátele, ničit vztahy s rodinou, když na vše stačí řádná promluva, která může mnohé objasnit a dokonce vylíčit v jiném světle?

A vzhledem k spletitosti příběhu vás na závěr bude čekat jedno opravdu velké překvapení, které jsem ani já nepředpovídala. Příběh je opravdu promyšlen do nejmenšího detailu, vše má zde své místo a každý sehraje svoji roli, abyste mohli mít ze čtení či poslechu opravdu nezapomenutelný zážitek.

Ačkoliv na mne kniha svým světem, roztomilým dráčkem i Lunou působila spíše jako příběh pro děti, opak je pravdou. Děj je spletitější, občas nabízí trošku krutější výjevy a tak bude vhodnou cílovkou spíše mládež. Opravdu propracovaná pohádka, kterou si ale jistě rádi přečtou i dospělí. Já se do dívky, která upíjela měsíc, rozhodně zamilovala.

Pro namluvení audioknihy byla zvolena Helena Dvořáková, herečka a držitelka ceny Thálie 2011. Vystudovala herectví v Janáčkově akademii Múzických umění v Brně a od té doby se pravidelně objevuje na divadelních jevištích. Více než filmovým rolím se věnuje dabingu, znát ji můžete třeba z Captain America: Občanská válka a Avengers: Age of Ultron jako hlas Scarlet Witch.

Interpretka si opravdu vyhrála s hlasy jednotlivých postav, velkou pozornost si vysloužili především Glerk, což je mohutná příšera z bažin se svým moudrým hlasem a malý dráček Fyrien se svým pisklavě dětským hláskem, který ne a ne vyrůst. Každé postavě doslova vdechla duši, vypráví opravdu poutavě a s větami si dokáže výborně pohrát. Příběh se velmi dobře poslouchá a vy budete dychtivě hltat každé její slovo.

Slovo závěrem

Velmi příjemný příběh, který zaujme nejen starší děti a mládež jako cílovou skupinu, ale také dospělé. Propracovaná pohádka pro starší se spoustou kouzel, malým dráčkem, příšerou z bažin, pomatenými čarodějkami a vším, co v ní nemůže chybět. Poutavé a opravdu promyšlené dějové vyprávění v několika rovinách z pohledu různých postav. Rozhodně stojí za pozornost audioknižní zpracování v podání Heleny Dvořákové, která si s přednesem opravdu vyhrála a postavám vložila do úst zajímavé hlasy.

Moje hodnocení: 10/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství OneHotBook
Možnost zakoupení knihy: Argo
Webová stránka autora: KellyBarnhill.wordpress.com

Autor: Kelly Barnhill
Interpret: Helena Dvořáková
Název: Dívka, která upíjela měsíc
Délka: 10 h 36 min
Vydavatel: OneHotBook
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz