Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmy
  • Zakuste 11 snímků, které se odehrávají na vyprahlé poušti

Zakuste 11 snímků, které se odehrávají na vyprahlé poušti

Příběhy z pouští byly vždy takové tajemné a exotické, velmi mě lákaly pyramidy v Gíze nebo třeba orientální památky jiných kultur, tak jsem se rozhodla zabrousit do tohoto tématu i v mém dalším výběru filmů. Najdete si tady své nové oblíbence i vy?


A začneme doslova pohádkově s mým oblíbeným kresleným snímkem Aladin (1992) z produkce studia Disney. Příběh o chudém chlapci z ulice, jehož jediným přítelem je opička Apu, kterému se razantně život změní poté, co si jej najme sultánův rádce pro vylovení kouzelné lampy z děsivé jeskyně překypující nepředstavitelným bohatstvím. Jednoduchý příběh pro malé i velké je doplněn spoustou krásných písní a kromě kreslené verze letos vyšla i jeho hraná podoba.

Ačkoliv je Egypt od Gálie poměrně vzdálený, i přesto se Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002) vydají do zdejších krajin na pomoc architektovi, který tak trochu nestíhá termín. Kleopatra si totiž poručila palác pro Caesara, který má být hotov za 3 měsíce, ale tenhle časový rozsah je naprosto nereálný. Naštěstí je tady kouzelný nápoj, který zvětší sílu dělníku a zlehčí a zrychlí jejich práci. Hraná verze Asterixe a Obelixe je opět plná humoru, pobaví a zpříjemní den. Ale rozhodně nezůstávejte pouze u tohoto dílu, za zkouknutí rozhodně stojí i další filmy o této dvojici Galů.

Humorem lehce odlehčené je i dobrodružství ve filmu Mumie (1999), kde se do pouště rozhodnou vyrazit pátrat po bájné Hamunaptře dobrodruh Rick, knihovnice Evelyn a její bratr Jonathan. To ještě netuší, že Egypt není zrovna vstřícná země a už od počátku je čekají samé trable, včetně oživlé mumie. S hlavními hrdiny se pak ještě setkáváme v dalších dvou snímcích Mumie se vrací a Mumie: Hrob Dračího císaře, kde se opět probudí spousta mrtvých k životu.

Dalším dobrodružným příběhem je také Král Škorpión (2002), který vypráví příběh utlačovaných obyvatel egyptské pouště, kterým chtěl král Memnon vládnout. Jak to tak bývá, vždy se ovšem najde udatný hrdina, kterému se situace nelíbí a proti uchvatiteli zakročí. Tím hrdinou je Matayus, který začne být Memnonovi trnem v oku, protože začne všechny kmeny sjednocovat, aby krále svrhnul.

Na motivy jedné z her oblíbené série Prince of Persia vznikl dobrodružný fantasy snímek Princ z Persie: Písky času (2010), který nás zavede do vyprahlé Perské říše. Válečná kořist většinou přináší zemi užitek, ale tentokrát je tomu jinak, protože dýka připadnuvší do rukou prince Dastana dokáže ovládat čas a přiláká tak pozornost mocichtivého vezíra. Možná by boj o říši nebyl tak složitý, kdyby na prince nepadlo obvinění ze závažné vraždy.

Jak se říká, za vším hledej ženu, což nám připomene i jeden ze snímků odrážející historický střet dvou králů 1000 let př. n. l.. Film Trója (2004) líčí příběh zamilovaného prince Parise, který unese ženu mínojského krále s sebou do Tróji a válka je náhle na spadnutí. Tu ale její manžel nedá lacino a přitáhne přes moře s velikým vojskem až k samotnému městu uprostřed pustiny, které se nenechá jen tak lehce dobýt. Velmi se mi líbí propracovanost reálií a přihlédnutí k historickým skutečnostem zapracovaným do filmu.

Dalším dobrodružným historickým putováním, ale tentokrát ne celé armády, ale jednoho člověka, je film Ranhojič (2013). Ten se odehrává v 11. století nejprve v evropských a posléze v arabských zemích, kde sledujeme pouť mladíka postupně vyrůstajícího v muže. Ten jako dítě musí přihlížet své umírající matce, které nedokáže nikdo pomoci. To změní jeho pohled na svět, chce se naučit co nejvíce z léčitelství, naučit se pomáhat lidem a zjistit, jak vyzrát nad záhadnou nemocí, která zahubila jeho matku.

Nesmím zapomenout ani snímek Království nebeské (2005) odehrávající se ve 12. století a zobrazující střet dvou odlišných náboženských skupin – muslimů a křesťanů, kteří bojují o své nábožensky významné město Jeruzalém. Do této války se rozhodne zapojit i mladý Balien přicházející do exotických končin s mečem v ruce. Osud se s ním ale rozhodne rozehrát již od začátku nepěknou hru plnou nejistot.

Ale pojďme nakouknout také do budoucnosti, která lidstvu nepřeje. Šílený Max 2: Bojovník silnic (1981) je jeden z mých oblíbených filmů ze série snímků Mad Max, které se stále točí. Už příští rok by měl vyjít další Šílený Max s novým dobrodružstvím. Ale zpět k Bojovníkovi silnic. Je to film z vyprahlé budoucnosti, kde lidstvo dá cokoliv za trochu benzínu. Max se připojuje k městečku, které skrývá velké zásoby této drahocenné tekutiny, aby ji společně ubránili před nájezdníky, kteří neváhají využít jakýchkoliv prostředky pro získání benzínu.

Někdy se dá nesnadná budoucnost nalézt i ve vesmíru, své o tom může vyprávět astronaut Leon, který havaruje a přistává na neznámé planetě. Tak takhle začíná film Planeta opic (2001), který člověka představí jako divocha bez rozumného smýšlení a celé planetě vládne národ opic. Jenže aby se náš hrdina mohl někdy vrátit zpět, musí opicím prokázat, že není podřadný a hloupý tvor, ale je možné s ním komunikovat.

Své o cizích planetách ví také John Carter: Mezi dvěma světy (2012), který to na Zemi nemá jednoduché, tedy svým vlastním přičiněním. Když prchá z vězení, je podivným teleportem vržen na povrch cizí planety nazývané zdejšími obyvateli Barsoom. Jenže John není původem odtud, a tak díky odlišné gravitaci získává doslova nadlidské schopnosti a stává se tak důležitým prvkem v boji dvou znepřátelených národů.

https://www.youtube.com/watch?v=8gb3Ao_XCog

Tak jak se vám líbí dnešní výběr? Doufám, že jsem vám odhalila zajímavé tipy na pouštní filmy a pokud zde chybí některý z vašich oblíbených, určitě se neváhejte podělit do komentářů.

Který z uvedených pouštních filmů máte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání …

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Reklama – moje tipy

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V prosinci čteme knihu Les mytág
od Roberta Holdstocka, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo audioknihu. Společné setkání proběhne 5. ledna na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Les mytág
  • 18:00 – beseda s českým spisovatelem (v přípravě)

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Robert Holdstock - Les mytág