Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Anthony Ryan – Draconis Memoria: Oheň probuzení

Anthony Ryan – Draconis Memoria: Oheň probuzení

Image

Představte si místo, kde ještě existují draci ovládající vzduch, souši i širé oceány. Vítejte v Arradsii, kde potkat ještěra chrlícího oheň může znamenat poslední výlet po světě. Vítejte ve světě, kde krev těchto tvorů je nejcennější artiklem.

Příběh

Arradsie byla dříve plná draggů, drakům podobných stvoření, která se proháněla nejen po jeho planinách. Lidé ovšem objevili něco velmi mocného a jedinečného v těchto tvorech – krev, která vybraným jedincům přidává nadlidské schopnosti jako je síla, rychlost nebo i tvorba a ovládání ohně. Armáda s takovouto výbavou musí být nepřemožitelná…

Jenže ruku v ruce s lidskou chamtivostí jde i postupné decimování stád ve volné přírodě a kusy chované v zajetí nemají tak kvalitní produkt. Výsledek nadcházejícího konfliktu mezi Kovolodním syndikátem a Korvantici může změnit jen jediná věc – tajemný mýtický dragg, jehož krev svými schopnostmi přesahovala vše známé. Touhy po jeho objevení jsou tak silné, že se nikdo neváhá ohlížet na to, že tyhlety bájné příběhy se vypráví tak maximálně jako báchorka od ucha k uchu. Protože jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu.

Styl psaní

Draky přímo zbožňuji, proto není divu, že jsem si nemohla nechat ujít ani tuhle knihu. Drakové – tedy draggové – jsou zde bohužel spíše loveni či chování ve farmách pro krev, která pak vybranému okruhu tzv. Krvožehnaných lidí dodává nadlidské schopnosti a to dle druhu dragga. Setkáme se s létavými a nelétavými druhy, některé se noří do hlubin oceánu a přednost jiných je zase chrlení krve. Jenže jak to tak vždy bývá, existuje nějaká ta legenda o bájném tvorovy, zde tedy o bájném Bílém draggovi, jehož krev předčí všechny dosud známé druhy. A to už se začíná pátrat po indíciích a oddělovat mýtus od reality. Dokážou poutníci objevit to, po čem touží?

Draci jsou zde nemluvící a přesto inteligentní zvířata, která můžeme potkat nejen v zajetí v chovu, ale také v jejich přirozeném prostředí. Ať už se jedná o stopy jejich aktivity nebo reakce na vpád člověka na jejich území, vždy je nám představena nová a nová situace a chování těchto úžasných tvorů. Požívání jejich krve funguje na principu zásoby určité energie, která funguje jako magie a dočasně dovoluje dané osobě disponovat určitými schopnostmi. Tato vzácná tekutina je tak důležitým prvkem nejen při souboji, ale třeba pro pohánění moderních lodí nebo pro vzdálenou komunikaci mezi dvěma osobami v transu.

Příběh je vyprávěn rovnou na třech dějových liniích, které nás zavedou do rozličných prostředí. Jednou sledujeme špionku, vydávající se v domě za hospodyni, která nejenže sbírá klepy a má ucho na každé klíčové dírce, ale neváhá se v noci vkrádat do místností a jiných obydlí pro ty nejdůležitější informace, za které se doslova zabijí. Druhým zástupcem je takový vyvrhel, zlodějíček, který se připlete k něčemu, k čemu neměl. Nemá na vybranou a za ozbrojeného doprovodu jako jeden z neregistrovaných Krvožehnaných se vydává na pouť za bájným tvorem. Posledním udatným dobrodruhem se stává podporučík na Kovolodním křižníku, kterého zdejší vody zavedou do nebezpečí, o jakých se lodní dopravě ani nesnilo. Ale to je jen nástin dějových linií, samotných důležitých postav, které se jimi prolínají, je opravdu nepřeberné množství, jsou osobité, mají svoje klady i zápory a určitě si najdete nějakého svého oblíbence.

Kniha je velmi bohatá a pestrá na prostředí, ve kterých se odehrává. Příběh tak dostává prostor na vodě i na souši, ve vyprahlých pouštích i v deštných pralesích. Pozornost zde dostává i politická situace a volba toho, kdo je vlastně větší nepřítel. Svůj prostor zde mají i různé vynálezy, parníky a další udělátka vnášející do knihy nádech steampunku. Pátrání po legendárním tvorovi nám kniha ukáže nejen život na kontinentu a divoké draggy, ale hlavně také smrt, kterou s sebou tohle pátrání přináší. Akce je zde opravdu důležitým prvkem a neobvyklé situace si hlavní hrdiny najdou v každé kapitole.

Překvapivý konec vás dostane, především se vše začne postupně provázávat a zjistíte, že ani strana není v této knize nadarmo. Umlčená tajemství vyplouvají na povrch a nikdo si nemůže být jistý, zda je silnější muž, žena nebo dragg. Celý první díl mne naprosto uchvátil, nabídnul tolik atraktivní situací, prostředí a úžasný závěr, že si ani nedokážu představit, jak může autor vytvořit stejně kvalitní další díl. No rozhodně se nechám překvapit, neboť se na něj velmi těším!

Na závěr si dovolím přeci jen menší výtku. Jsem takový ten typický čtenář, který rád odkládá knihu po dočtené kapitole. Problém v tomto příběhu je tedy v tom, že každá z kapitol končí v tom nejvypjatějším okamžiku a vy si říkáte, proboha, co se stane dál? I přes objemnost knihy se skrze ni budete prokousávat velmi rychle, protože vás bude nutit číst dál a dál a dozvědět se, co se tedy událo a jak to dopadne. Takže je to vlastně zápor nebo spíše klad?

Jinak se v knize nachází menší bonusy. Já přímo zbožňuji mapky, takže mne její kresba na prvních a posledních stranách knihy přímo nadchla. Najdete zde jak stručnou mapku s přehledem všech kontinentů, tak tu podrobnější s kontinentem Arradsie, takže můžete sledovat putování našich hrdinů s prstem na této mapě. V závěru knihy pak také naleznete seznam postav, pod koho spadají, hodnosti, případně dovednosti. Pokud ovšem knihu čtete pozorně není seznamu potřeba.

Obálka

Kniha světově vyšla ve třech variantách obálky a musím říct, že k nám se dostala ta nejkouzelnější z nich. Všem dominuje dragg a plameny, ale přesto první obálka dodává více napětí a předává nám scénu, se kterou se lehce ponoříte do čtení.

  

Ukázka

Clay se opět zadíval na vzdálené vrcholy a tamější mračno mladých Červenokožců. „Je jich míň?“
„Jistě. Bývaly časy, kdy ten roj byl tak hustej, že zastínil slunce.“ Skaggerhill poněkud chmurnějším tónem dodal: „Jednoho dne už žádní draggové nebudou a nebudou ani kontraktoři. Napadá mě, jak pak bude svět asi vypadat.“ Posmutněle se na Claye usmál a vydal se pryč, ačkoliv předtím ještě přes rameno utrousil: „Zítra, hochu, připlujem k Pískům. Do tý doby by sis mohl vyčistit a naolejovat zbraň. Je dost pravděpodobný, že ji tam trochu provětráš.“

– strana 219, kapitola XV – Clay

Hodnocení knihy

Velmi těžko se píšou recenze na knihy, na které byste nejraději pěli ódu a Oheň probuzení jednou z nich rozhodně je. Rozličná prostředí, situace, lidská rozhodnutí. Nakoukneme pod ruky špionky, budeme se plavit na vlnách osudu s Kovolodním křižníkem a vydáme se za dobrodružství do odlehlých, zvěří ovládaných krajin. Dostaneme se do nervy drásajících akcí souboje člověka na člověka, ale i člověka na zvíře, nemluvě o využití až téměř magických schopností po požití krve draggů. Draggové, takové to dračí divoké zvířectvo, jsou už jen velmi příjemnou třešničkou na dortu. Pokud jste milovníci fantasy, pak vám tahle kniha rozhodně nesmí uniknout.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Anthony Ryan
Série: Draconis Memoria
Díl: 1. Oheň probuzení
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Počet stran: 656
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com a anthonyryan.net.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz