Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři | Nahlédnutí do sirotčince plného nebezpečných dětí

TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři | Nahlédnutí do sirotčince plného nebezpečných dětí

Image

Úředníci dokáží být někdy opravdové zlo. Kazit to, co funguje. Mařit budoucnost. Dokáže ovšem Linus Baker opak? Stojí totiž před volbou, zda uzavřít tenhle jediný domov, který tyto prokleté děti mají.

První vydání knihy TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři

TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři

První vydání: 2020
První české vydání: 2022

TJ neboli Travis John Klune je americký spisovatel zaměřený na fantastiku okořeněnou o LGBT tematiku. Psaní ho začalo bavit už v útlém věku, ale teprve v roce 2011 byla vydána jeho první kniha pod názvem Bear, Otter and the Kid. K dnešnímu dni má na svém kontě desítku knižních sérií a spousty dalších stand-alone titulů. U nás kromě knihy Dům v blankytně modrém moři (2022) vyšly také knihy Pod šeptajícími dveřmi (2022) a V životech loutek (2023). Pod nakladatelstvím conQueer se připravuje také překlad jeho knižní série Green Creek: Píseň vlka.

Linus Baker je obyčejný úředníček. Zašitý hezky ve své kanceláři a celým svým srdcem oddán své práci. Vždyť nic jiného také nemá, kromě své kočky a sbírky starých elpíček. Jeho prací není nic nudnějšího, než návštěvy sirotčinců s podivuhodnými dětmi a kontrola péče o ně. Pokud je vše v pořádku, stačí razítko a sirotčinec funguje dál. A pokud ne, pak jiné razítko pro změnu rozhodne o jeho zavření. Nic víc, nic míň a jde se k dalším dveřím.

Tentokrát se ovšem dostane k ultra tajnému úkolu, o kterém ví jen vedení a ani kolegové nemají zdání, že Linus vyjíždí na další obhlídku sirotčince. Tenhle sirotčinec se totiž řadí do kategorie těch nejnebezpečnějších, protože zdejší děti jsou trpaslík, víla, drak, sliz, špicodlak a Antikrist.

Ukázka z audioknihy Dům v blankytně modrém moři

Pod drobnohledem

Je to tak trochu náš svět a přitom není. Příjemná urban fantasy, u které nečekejte divoké akční scény, ale naopak pomalý klidný děj založený na budování vztahů a vnímání osob vyloučených ze společnosti jen kvůli strachu a předsudkům.

Nutno podotknout, že právě těmi vyčleněnými osobami jsou děti v našem ústředním místě – sirotčinci, kde se většina děje odehrává. Jenže ty děti nejsou jen tak obyčejné, jsou to potomci magických a mýtických bytostí, přejímají jejich podoby a schopnosti, a tak jsou lidmi vnímány jako nebepečné. Není divu, když samotný sirotčinec stojí na ostrově, aby ještě více upozornil na ono vyčlenění ze společnosti.

Jenže pak se objeví před jejich dveřmi člověk – úředníček, který má rozhodnout, jestli tento jediný domov, který tyto obdařené děti mají, bude uzavřen či nikoliv. Kniha se tak stává jakýmsi jemným kolbištěm, kdy se Linus snaží děti poznat a rozhodnout, zda je to tady „bezpečné“.

Většinou je kniha Dům v blankytně modrém moři prezentována jako feel-good odpočinková četba. Což o to, odpočinková tedy je, ale feel-good, u toho by se dalo polemizovat. Já sama vnímala ústřední dějovou linku spíše jako poukázání autora na dnešní dětské domovy, kdy toto umístění se s dětmi nese jako nepříjemná značka. Nemluvě třeba o takových domovech pro postižené, kde ty děti jsou doslova odříznuté od společnosti, a ta ve většině případů dělá, že je nevidí.

Velmi silně jsem tam vnímala tuto paralelu k našemu světu a místy jsem byla spíše posmutnělá. Proto zde opravdu považuji za vhodné zmínit, že tato kniha může mít na čtenáře rozmanitý dopad. Tak či onak, propracujete se postupně tím vším do bodu, který nakonec feel-good bude, ať chcete či nikoliv.

Mimochodem, pokud se vám bude kniha líbit, je připravováno pokračování pod názvem Somewhere Beyond the Sea, které vychází 10. září 2024. I přesto je nunto podotknout, že Dům v blankytně modrém moři funguje jako samostatný příběh.


Mohlo by vás zajímat


Audioknižní zpracování

Pro namluvení audioknihy byl vybrán jako interpret Saša Rašilov, který se narodil do filmové rodiny, a tak není divu, když pokračoval v rodinné tradici a věnoval své studium i následnou kariéru tomuto druhu umění. Kromě filmových rolí jej ovšem můžete znát také jako dabéra, kdy např. ve filmu Karlík a továrna na čokoládu vložil do úst Willyho Wonky češtinu. Ani na poli namlouvání audioknih není žádný nováček a pokud čtete mé recenze pečlivě, už jste se s ním mohli setkat v audioknize Ultimus od Ondřeje Neffa.

Pro namluvení této audioknihy se stal výbornou volbou. Jeho přednes se velmi příjemně poslouchá, vtáhne posluchače do toliko pomalého poklidného děje. Ale ačkoliv zde nemá na řádění pořádné akční scény, pořádně si užil třeba hlasu Chanceyho, který opravdu nádherně a líbivě zabarvil. Příběh tak v audioknižním podání rozhodně prohlubuje zážitek.

Závěrečné shrnutí

Nejprve pochmurná kniha, která si hledá cestu k laskavosti a otevírá lidská srdce. Pomalý děj dává prostor pro navázání a proplétání lidských vztahů. Jestliže hledáte něco opravdu odpočinkového a netradičního, Dům v blankytně modrém moři by mohl být tou správnou volbou. Audiokniha je opravdu vynikajícně namluvena v podání Saši Rašilova, který umocní celý zážitek.

Moje hodnocení: 9/10

Audiokniha: TJ Klune – Dům v blankytně modrém moři

Série Cerulean Chronicles

  • 1. díl: Dům v blankytně modrém moři
  • 2. díl: Somewhere Beyond the Sea (vychází 09/24 v aj)

Autor: TJ Klune
Interpret: Saša Rašilov
Název: Dům v blankytně modrém moři
Žánr: Urban fantasy
Délka: 14h 43min
Vydavatelství: Audiotéka, Fantom Print, conQueer
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz